Przypominają się miliardy z aukcji RYNEK MOCY dla inwestycji Grupy ENERGA
28 kilometrowy gazociąg przyłączony będzie do dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL), zasilanego z Krajowego Systemu Przesyłowego oraz od strony Litwy. Dzięki temu powstająca elektrownia w Ostrołęce ma zapewnione długoletnie dostawy gazu, jak też niezależność od dostaw rosyjskiego paliwa.
Rozpoczęcie prac budowlanych dla gazociągu zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. Zgodnie z harmonogramem mają one potrwać nie dłużej niż rok. Szczegółowe i aktualne informacje na temat budowy przyłącza gazowego wraz z dokładną trasą gazociągu dostępne są na stronie internetowej projektu pod adresem
https://energiadlaostroleki.pl.
Co więcej, blok typu CCGT w Ostrołęce będzie miał techniczną możliwość współspalania gazu ziemnego z innymi paliwami, np. zielonym wodorem lub biometanem.
Przed Polską rysuje się perspektywa systematycznego wzrostu krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – tylko w bieżącej dekadzie spodziewany jest wzrost o kilkanaście procent.
System wytwarzania energii oparty wyłącznie na OZE, których dyspozycyjność jest zależna od czynników zewnętrznych (pogoda), nie umożliwiałoby osiągnięcie niezależności energetycznej. Preferowanym sposobem na zapewnienie stabilności systemu jest uzupełnianie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych regulowanymi źródłami o dużej elastyczności, takimi jak niskoemisyjne elektrownie gazowe, a w przyszłości także elektrownie jądrowe.
https://media.energa.pl/pr/782165/spotkania-z-mieszkancami-ws-gazociagu-dla-elektrowni-w-ostrolece