Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,70 zł , zmiana od tamtej pory: 17,91%

co najmniej 6,5 miliarda dla ENERGA z wygranych aukcji rynku mocy

Zgłoś do moderatora
Podpisano umowę na budowę gazociągu do elektrowni w Ostrołęce
Połączenie o długości 28 km wybuduje firma Romgos Gwiazdowscy.od lat zajmująca się kompleksową realizacją dużych inwestycji energetycznych i przemysłowych. Budowana elektrownia uzyska dostęp do surowca znajdującego się zarówno w polskiej, jak i litewskiej sieci przesyłowej. Poza gazem ziemnym, powstałe instalacje będą miały techniczną możliwość współspalania tego surowca z innymi paliwami, np. zielonym wodorem lub biometanem.

Energa zauważa, że Polskę czeka systematyczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. W tej dekadzie spodziewa się zwyżki popytu o kilkanaście procent. W ocenie spółki oparcie systemu wytwarzania energii wyłącznie na źródłach odnawialnych, których dyspozycyjność nie jest w pełni regulowana, uniemożliwiłoby osiągnięcie niezależności energetycznej. „Preferowanym sposobem na zapewnienie stabilności systemu jest uzupełnianie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych elastycznymi, regulowanymi źródłami takimi jak niskoemisyjne elektrownie gazowe, a w przyszłości także poprzez elektrownie jądrowe” - napisała w komunikacie prasowym spółka.
Dla bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, w przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku aukcji głównej rynku mocy, zakontraktowano około 696 MW tzw. obowiązku mocowego. Będzie on realizowany przez 17 lat, począwszy od 2026 r. Energa wyliczyła, że przy cenie wynoszącej 400,39 zł za kW na rok będzie mogła w związku z tym liczyć na łączne przychody o wartości co najmniej 4,73 mld zł. Dodatkowo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec kwoty będą jeszcze wyższe Tymczasem szacunkowa kwota budowy elektrowni przez konsorcjum spółek z grupy GE, wynikająca z tzw. aneksu gazowego, wynosi około 2,5 mld zł. Instalacje mają być oddane do komercyjnego użytku w 2025 r.

udział Spółki ENERGA w kapitale zakładowym CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. wynosi 51 % a PKN ORLEN ma 49 %

cytaty z https://energia.rp.pl/elektroenergetyka/art36774541-podpisano-umowe-na-budowe-gazociagu-do-elektrowni-w-ostrolece

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,75% 7,90 2023-05-26 17:04:28
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.