Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,86 zł , zmiana od tamtej pory: 15,16%

10 miliardów dla ENERGA z wygranych aukcji rynku mocy

Zgłoś do moderatora
a ja dalej przypominam o miliardach jakie ENERGA dostanie z aukcji rynku mocy

Warszawa, 15.12.2022 (ISBnews) - Grupa PKN Orlen zakontraktowała łącznie ok. 1,13 GW obowiązku mocowego dla swoich jednostek w wyniku aukcji głównej rynku mocy na rok 2027, podała spółka. Przychody z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 737,23 mln zł w 2027 r.Spośród 28 zakontraktowanych jednostek Grupy Orlen, osiem jednostek uzyskało kontrakt 7-letni, a jedna kontrakt 5-letni. Aukcja zakończyła się z ceną zamknięcia mieszczącą się w przedziale 406,35-372,51 zł/kW/rok,

podano również."Po dużym sukcesie zeszłorocznej aukcji głównej, w której Grupa Orlen zakontraktowała na rynku mocy w 17-letnich umowach CCGT Ostrołękę oraz CCGT Grudziądz, w obecnej aukcji grupa skupiła się na dywersyfikacji umów wieloletnich dla jednostek zeroemisyjnych, a jednocześnie zapewniających stabilną energię dla obiorców. Zakontraktowaliśmy prawdopodobnie pierwszy w historii rynku mocy magazyn elektrochemiczny - magazyn energii przy FW Bystra w woj. pomorskim, który po fazie pilotażu mamy zamiar przyłączyć do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ponadto zakontraktowaliśmy siedem małych elektrowni wodnych, które dzięki uzyskanym kontraktom mocowym będą podlegać modernizacji oraz jeden z bloków w elektrowni Ostrołęka B, który będzie przystosowany do współspalania biomasy, tak aby spełnić limit emisji CO2 wymagany przez Komisję Europejską" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Pozostałe obiekty Grupy Orlen zgłoszone do aukcji głównej, które uzyskały umowy roczne: CCGT Włocławek (PKN Orlen), Elektrownia Szczytowo-Pompowa Żydowo (Energa Wytwarzanie), Elektrownia Wodna Włocławek (Energa Wytwarzanie), silniki tłokowe (PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa) oraz kilkanaście jednostek redukcji popytu, czyli tzw. DSR (Enspirion), dziś Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podały, że aukcja główna rynku mocy na rok dostaw 2027 zakończyła się w rundzie pierwszej. Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia, zapowiedziały PSE.

należy czytać łącznię z espi ENERGA -dzisiejszy raport

https://www.bankier.pl/wiadomosc/ENERGA-S-A-Podsumowanie-aukcji-glownej-rynku-mocy-na-rok-dostaw-2027-dla-jednostek-nalezacych-do-Grupy-Energa-8457215.html

 

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,75% 7,90 2023-05-26 17:04:28
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.