Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,36 zł , zmiana od tamtej pory: 24,21%

10 miliardów dla ENERGA z wygranych aukcji rynku mocy

Zgłoś do moderatora
Elektrownia gazowa w Ostrołęce – koniec pierwszych prac ziemnych

Opublikowano: 19-10-2022 Źródło: Energa

Zakończono pierwsze prace ziemne na budowie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce o mocy do 750 MW. Na terenie 3,2 ha wykonano zasypki. To przygotowanie do robót fundamentowych. Cały plac budowy ma powierzchnię około 41 ha.
  • Kluczowe komponenty bloku energetycznego CCGT są poddawane odbiorom jakościowym
  • Elektrownię będzie można doprowadzić od stanu wygaszenia do pełnej mocy w czasie poniżej 30 min
  • Zwiększanie i zmniejszanie mocy będzie się odbywać w tempie 88 MW/min
Odbiory najważniejszych komponentów
Rozpoczęły się odbiory jakościowe produkcji elementów dla części ciśnieniowych kotła odzysknicowego (ang. Heat Recovery Steam Generator). Wkrótce nastąpią także dla innych kluczowych elementów elektrowni.
Takie działania są realizowane na podstawie uzgodnionych z generalnym wykonawcą programów kontroli i badań. Dotyczą najważniejszych komponentów niezbędnych do budowy ostrołęckiego bloku energetycznego – turbiny gazowej, turbiny parowej, kotła HRSG, generatora, transformatorów, rozdzielnic oraz pozostałych urządzeń pomocniczych elektrowni.

https://inzynieria.com/uploaded/articles/blok_ccgt_w_ostrolece_wizualizacja_d25f97c1cf.jpg

Elektrownia ważna dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego
Elektrownia parowo-gazowa, czyli typu CCGT (ang. Combined Cycle Gas Turbine – połączony układ gazowo-parowy) należy do kluczowych inwestycji spółki Energa z Energi z Grupy Orlen. Będzie niskoemisyjnym źródłem wytwórczym służącym do bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Uzupełni też niedobory energii elektryczne, do których dojdzie z powodu wzrostu zapotrzebowania na elektryczność przy jednoczesnym odłączaniu starych jednostek węglowych o niskiej dyspozycyjności i wysokiej emisyjności.

Niski wpływ na środowisko
Elektrownie gazowe dzięki niższej emisji CO2 i mniejszemu zapotrzebowaniu na wodą wywierają słabszy wpływ na środowisko od elektrowni węglowych. Blok CCGT w Ostrołęce będzie miał zamknięty układ chłodzenia. Na potrzeby powstającego bloku gazowo-parowego w Ostrołęce wykorzystana zostanie część już istniejącej infrastruktury, wybudowanej dla wcześniej realizowanego projektu bloku węglowego – czytamy w komunikacie.

Wysoka elastyczność elektrowni
Elektrownia otrzyma nowoczesną turbinę gazową wyprodukowaną we Francji oraz generator i turbinę parową, które powstaną w Polsce. Zdanych francuskiego producenta wynika, że turbina może przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie poniżej 30 min. Podczas pracy jej obciążenie może być regulowane (zmniejszane lub zwiększane) w tempie 88 MW na minutę. Taka charakterystyka ułatwi bilansowanie produkcji energii elektrycznej z niestabilnych źródeł odnawialnych.
Niskoemisyjne palniki ograniczą też wydzielanie tlenków azotu, które dodatkowo będą trafiały do instalacji katalitycznego ich usuwania.

Paliwo z gazociągu Polska–Litwa
Gaz ziemny będzie pochodził z gazociągu Polska–Litwa. W tym celu powstanie rurociąg o długości 28 km łączący z nim elektrownię. Jego budowa rozpocznie się w I kwartale 2023 r. Będzie przechodził regularne przeglądy i kontrole. Pomiędzy jego poszczególnymi odcinkami zainstalowane zostaną zespoły zaporowo-upustowe, a także system umożliwiający zdalne i lokalne sterowanie zaworami oraz wyłączenie odcinka gazociągu z eksploatacji lub włączenie go do niej. Dzięki temu przepływ gazu będzie stale monitorowany, a w przypadku nieprawidłowości (wzrostu lub spadku ciśnienia) jego dopływ zostanie szybko zamknięty – informuje Energa.

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/65272,elektrownia-gazowa-w-ostrolece-koniec-pierwszych-prac-ziemnych,paliwo-z-gazociagu-polska-litwa © inzynieria.com

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,75% 7,90 2023-05-26 17:04:28
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.