Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa?

analityk Bankier.pl
Naliczanie składek ZUS z tytułu umów-zleceń jest obowiązkowe. Okazuje się jednak, że istnieje bardzo prosta metoda ograniczenia składek ZUS zleceniobiorcy.

Metodą na umowę-zlecenie bez składek ZUS jest tzw. zbieg  tytułów ubezpieczenia. Składkom ZUS w przypadku zleceniobiorcy wykonującego dwie umowy – podlega tylko jedna z nich. Automatycznie składki opłaca się z tytułu umowy zawartej najwcześniej, na wniosek zleceniobiorcy możliwe jest opłacanie składek ZUS ze wszystkich umów lub z jednej z nich, wybranej przez ubezpieczonego.

Przykład
Pracownik wykonuje dwa zlecenia za 1000 zł i za 3000 zł. Pierwszą zawarł umowę za 1000 zł. Ubezpieczenie opłaca od kwoty 1000 zł.


Prawo nie wskazuje dolnej granicy wysokości wynagrodzenia będącego podstawą wymiaru składki. Innymi słowy stosować można zasadę – umowa o niższej podstawie (za niższą kwotę) eliminuje umowę z wyższą podstawą.

Oznacza to, że zatrudnienie osoby za 100 zł, pozwala kolejną umowę-zlecenie zawrzeć za 10.000 zł bez obowiązku opłacenia składek ZUS z tego tytułu.

Raport specjalny Bankier.pl

A CO, JEŚLI NIE ZAPŁACĘ?

Nie zapłaciłeś podatku PIT, CIT, VAT lub Akcyzy? A może zapomniałeś odprowadzić składki do ZUS? Czy wiesz, co Ci za to grozi i jak zminimalizować kary? Ten raport jest właśnie dla Ciebie!


Przykład
Pracownik zawarł dwie umowy z wynagrodzeniem 10 zł i 10.000 zł miesięcznie. Podjął decyzję, że składki opłaca od umowy za 10 zł. Składki ZUS opłaca wyłącznie od tej umowy.


Umowa dzieło a zlecenie


Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczenia. Zasadą jest jednak, że umowa o dzieło jest umową rezultatu, a umowa-zlecenie – umową starannego działania. Oznacza to, że nie ma możliwości wykonywania znacznej części czynności służbowych na podstawie umowy o dzieło.

Zbieg podstaw ubezpieczenia staje się zatem najatrakcyjniejszą metodą ograniczenia składek z umowy-zlecenia.

Zbieg nie eliminuje jednak składek na ubezpieczenie zdrowotne – te opłaca się z obu tytułów niezależnie  (składka wynosi 9% podstawy wymiaru).

Podstawa prawna:
 • art. 9 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2009, nr 205 poz. 1585).

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl
p.szulczewski@bankier.pl

Piotr Szulczewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Yogi

Niestety ja właśnie jestem tak zatrudniony. W jednej firmie mam umowę zlecenie na 220 pln. brutto, a w drugiej na stawkę godzinową bez żadnych składek. Oczywiście znakomita większość moich dochodów, to te z drugiej umowy. W ten sposób jestem w sprytny i wyrachowany sposób pozbawiany przez pracodawcę składek emerytalnych. Dziwię się tylko jak państwo polskie może to tolerować ? Tym bardziej, że coraz częściej słyszymy o rosnących brakach w systemie ubezpieczeń społecznych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lu

to ile placisz skladek od tych 220 pln

! Odpowiedz
0 0 ~grzesiek

Z tego co wiem nie jest możliwa, dopóki nie pracujesz w innym miejscu. Ale polecam ciekawy materiał http://www.infor.pl/oferta2012/umowy-zlecenia-jak-je-zawierac-i-rozliczac.php

! Odpowiedz
0 1 ~te

hahahhaa:D nie ma to jak wiara w emeryture z ZUS, to co byś płacił składki z tej drugiej umowy odkładaj sobie na konto a lepiej na tym wyjdziesz miliard razy a państwem się nie przejmuj!

! Odpowiedz
0 1 ~smart

zwolnij się

! Odpowiedz
0 0 ~Izgi

Przepraszam ale Debil z ciebie.....

! Odpowiedz
0 0 ~Wierzbno

Panie redaktorze, żadne firmy nie będą bawić się w takie skomplikowane rzeczy - zaproponują umowę o dzieło i po sprawie - nie trzeba odprowadzać ŻADNYCH składek poza zaliczką na podatek.

! Odpowiedz
0 0 ~Wierzbno

Jakie omijanie składek ? Redaktor tylko wskazuje luki prawne. Może prawnicy ZUS nad tym się zastanowią.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl