Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

PIT (Personal Income Tax):


Formularz podatkowy, w którym zawarte jest zeznanie o osiągniętym dochodzie (poniesionej ...

zobacz pozostałe hasła...

2011-09-21 07:30 Źródło: Piotr Szulczewski - Bankier.pl

Piotr Szulczewski - Bankier.pl

Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa?


Naliczanie składek ZUS z tytułu umów-zleceń jest obowiązkowe. Okazuje się jednak, że istnieje bardzo prosta metoda ograniczenia składek ZUS zleceniobiorcy.

Metodą na umowę-zlecenie bez składek ZUS jest tzw. zbieg  tytułów ubezpieczenia. Składkom ZUS w przypadku zleceniobiorcy wykonującego dwie umowy – podlega tylko jedna z nich. Automatycznie składki opłaca się z tytułu umowy zawartej najwcześniej, na wniosek zleceniobiorcy możliwe jest opłacanie składek ZUS ze wszystkich umów lub z jednej z nich, wybranej przez ubezpieczonego.

Przykład
Pracownik wykonuje dwa zlecenia za 1000 zł i za 3000 zł. Pierwszą zawarł umowę za 1000 zł. Ubezpieczenie opłaca od kwoty 1000 zł.


Prawo nie wskazuje dolnej granicy wysokości wynagrodzenia będącego podstawą wymiaru składki. Innymi słowy stosować można zasadę – umowa o niższej podstawie (za niższą kwotę) eliminuje umowę z wyższą podstawą.

Oznacza to, że zatrudnienie osoby za 100 zł, pozwala kolejną umowę-zlecenie zawrzeć za 10.000 zł bez obowiązku opłacenia składek ZUS z tego tytułu.

Raport specjalny Bankier.pl

A CO, JEŚLI NIE ZAPŁACĘ?

Nie zapłaciłeś podatku PIT, CIT, VAT lub Akcyzy? A może zapomniałeś odprowadzić składki do ZUS? Czy wiesz, co Ci za to grozi i jak zminimalizować kary? Ten raport jest właśnie dla Ciebie!


Przykład
Pracownik zawarł dwie umowy z wynagrodzeniem 10 zł i 10.000 zł miesięcznie. Podjął decyzję, że składki opłaca od umowy za 10 zł. Składki ZUS opłaca wyłącznie od tej umowy.


Umowa dzieło a zlecenie


Zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczenia. Zasadą jest jednak, że umowa o dzieło jest umową rezultatu, a umowa-zlecenie – umową starannego działania. Oznacza to, że nie ma możliwości wykonywania znacznej części czynności służbowych na podstawie umowy o dzieło.

Zbieg podstaw ubezpieczenia staje się zatem najatrakcyjniejszą metodą ograniczenia składek z umowy-zlecenia.

Zbieg nie eliminuje jednak składek na ubezpieczenie zdrowotne – te opłaca się z obu tytułów niezależnie  (składka wynosi 9% podstawy wymiaru).

Podstawa prawna:
  • art. 9 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2009, nr 205 poz. 1585).

Piotr Szulczewski
Analityk Bankier.pl
p.szulczewski@bankier.pl



Komentarzy 9


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Re: Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~Izgi   2013-04-28 13:30
Przepraszam ale Debil z ciebie.....
Re: Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~smart   2013-01-22 19:05
zwolnij się
Re: Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~te   2012-09-06 17:07
hahahhaa:D nie ma to jak wiara w emeryture z ZUS, to co byś płacił składki z tej drugiej umowy odkładaj sobie na konto a lepiej na tym wyjdziesz miliard razy a państwem się nie przejmuj!
Re: Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~grzesiek   2011-11-08 16:59
Z tego co wiem nie jest możliwa, dopóki nie pracujesz w innym miejscu. Ale polecam ciekawy materiał http://www.infor.pl/oferta2012/umowy-zlecenia-jak-je-zawierac-i-rozliczac.php
Re: Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~lu   2011-11-08 10:32
to ile placisz skladek od tych 220 pln
Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~Yogi   2011-11-04 16:53
Niestety ja właśnie jestem tak zatrudniony. W jednej firmie mam umowę zlecenie na 220 pln. brutto, a w drugiej na stawkę godzinową bez żadnych składek. Oczywiście znakomita większość moich dochodów, t (..)
Czy umowa-zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~Wierzbno   2011-09-22 06:32
Panie redaktorze, żadne firmy nie będą bawić się w takie skomplikowane rzeczy - zaproponują umowę o dzieło i po sprawie - nie trzeba odprowadzać ŻADNYCH składek poza zaliczką na podatek.
Re: Czy umowa zlecenie bez składek ZUS jest możliwa? Autor: ~Wierzbno   2011-09-22 06:30
Jakie omijanie składek ? Redaktor tylko wskazuje luki prawne. Może prawnicy ZUS nad tym się zastanowią.
(wiadomość usunięta przez moderatora) Autor: (usunięty)   2011-09-21 10:52
(wiadomość usunięta przez moderatora)