Na zakupy do USA

Tracący na wartości dolar, rosnąca siła nabywcza polskiej waluty, a przede wszystkim panująca nad Wisłą drożyzna zachęcają coraz większą liczbę Polaków do wyjazdu na zakupy do Stanów Zjednoczonych. Na amerykańskim rynku ceny większości dóbr – w tym wyrobów importowanych do USA z Polski (sic!) - są od 20 do 80% niższe niż u nas.

Największym zainteresowaniem domorosłych importerów cieszą się niewątpliwie samochody, które – nawet po uwzględnieniu podatku VAT, opłat celnych, podatków i innych haraczy – są od 30 – 50% tańsze niż w Polsce. Szczególnie tanie są marki luksusowe; mercedes, lexus, audi, bmw etc. Amerykańska motoryzacja – chociażby ze względu na niższą od polskiej (o połowę) cenę paliw i duże odległości – bazuje na silnikach o dużej pojemności oraz automatycznych skrzyniach biegów, co przekłada się na stosunkowo wysoki koszt eksploatacji.

Ponadto, pojazdy o pojemności poniżej 2 litrów podrożały w ciągu ostatnich 2 miesięcy o 40%. Dodatkowym obciążeniem dla importera są koszty transportu, które w dużych ośrodkach polonijnych (Nowy Jork, Chicago) sięgają od 1500 – 2200 dol. za pojazd. Przy wysyłce auta do Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Niemiec można koszt ten zredukować o 25%. Większość amerykańskich firm specjalizujących się w transporcie do Polski znaleźć można w internecie.

W USA nie ma podatku VAT, istnieje jednak podatek od sprzedaży (sales tax), sięgający w niektórych stanach (np. Nowy Jork) 10% ceny zakupionego towaru lub usługi. W przypadku samochodu można jednak tego podatku nie płacić, deklarując u dealera, że pojazd zostanie natychmiast wywieziony zagranicę. Większość dealerów żąda danych firmy transportowej, która wywiezie samochód z terenu USA.

Kupno samochodu można połączyć z wycieczką po Ameryce. Jednakże wymaga to posiadania tymczasowej rejestracji pojazdu, wydawanej u dealera na okres do jednego miesiąca. Otrzymanie jej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od sprzedaży.

Wyjątkowo tanie są w Stanach Zjednoczonych kosmetyki i markowe ciuchy. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie je kupić. Produkty wszystkich światowych designerów znaleźć można w tzw. sklepach dyskontowych (discount stores), fabrycznych (factory outlet) albo likwidacyjnych (close-out). Do najbardziej znanych placówek tego typu należą: Marshall, TJ Maxx, Macy’s, Target, Burlington, SYMS etc.

Osobnym zjawiskiem zakupowym jest miasto Nowy Jork, a zwłaszcza słynna ulica Broadway, gdzie panujące ceny mogą przyprawić o zawrót głowy, szczególnie gdy chodzi o kosmetyki, buty czy biżuterię. Za flakonik markowych perfum, na Broadway’u, kilka przecznic od Times Square, płaci się od 50 do 70% mniej niż w Polsce. Szminka czy błyszczyk Lancome’a kosztuje tylko minimalnie więcej niż u nas.....dobra pasta do zębów. Moja sąsiadka z samolotu twierdziła, że na pięciu buteleczkach perfum Chanell plus dwie torebki od Luis Vitton (albo dwie pary butów) zarabia tyle, ile kosztuje bilet lotniczy w obie strony.

Rewelacyjnie tanie są aparaty fotograficzne, zegarki, kamery, sprzęt komputerowy i elektronika. Kupuje się je za połowę ceny europejskiej. O ile jednak amerykańska wersje aparatów Olympus, czy Nikon, albo zegarków Tagheur, Seiko lub Rolex nie różnią się zbytnio od wersji europejskich, o tyle sprzęt zasilany prądem elektrycznym jest już zupełnie inny. W Stanach Zjednoczonych inne są gniazdka, wtyczki, a także napięcie i częstotliwość prądu elektrycznego. Można, co prawda, posłużyć się transformatorem, ale w przypadku urządzeń wysokiej jakości obniża to jakość sprzętu.

Laptopy czy note-booki kosztują mniej niż połowę tego co w Polsce, trzeba jednak pamiętać, że zamieszczony w nich system operacyjny i inny software są w wersji angielskojęzycznej. Fakt zakupu komputera zagranicą może być powodem do dyskwalifikacji jego gwarancji na terenie Polski. Dla osoby wprawnej w informatyce nie jest to jednak żadna przeszkoda.

Uwaga na iphony, które są nadal światowym przebojem. Zadziwiający marketing firmy Apple sprawił, że nabycie ich jest szalenie trudne. Można bez problemu kupić iphon, wykupując usługę telefonii komórkowej w firmie AT&T na co najmniej rok, pod warunkiem, że ma się dobrą historię kredytową, kiedy jednak chce się kupić samo urządzenie, sprzedający stosują swego rodzaju cenzurę.

Primo, aby je kupić trzeba mieszkać w USA, co potwierdzane jest posiadaniem amerykańskiego prawa jazdy; secundo, iphon można kupić tylko na amerykańską kartę kredytową; tertio, wymaga się przy tym oświadczenia, że sprzęt nie będzie eksportowany do Europy; quarto, kupuje się urządzenie w postaci zakodowanej. Apple zrobiła z iphonami istny cyrk, zwłaszcza (a może właśnie dlatego?) że na rynku jest kilka innych marek (Samsung, BlackBerry), pełniących te same funkcje, tańszych i które można kupić bez problemu.

Ostatnim przebojem eksportowym z USA do Polski są...materiały budowlane. Wysyła się już wszystko: od wypasionych jacuzzi, poprzez wyszukane systemy do klimatyzacji, na cemencie, farbach i...cegłach kończąc. Amerykańskie drzwi z pełnego drewna kosztują 20% tego, co w Polsce, cena farby to jedna czwarta ceny polskiej, to samo armatura czy glazura. Zdaniem zawodowego architekta, budując dom z materiałów made in USA oszczędzamy ok. połowę kosztów.

Jeśli nawet ktoś nie lubi mieszać wakacji z zakupami, to i tak polecam spacer po amerykańskich sklepach. Jest to wielce pouczająca lekcja do czego prowadzi silna konkurencja i wolność gospodarcza.

Jan M Fijor
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Budżet rodziny

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~ZuzannaKl

Faktycznie zakupy w Stanach to bardzo fajny pomysł. Sama kupuję tam odzież i kosmetyki, ponieważ można je tam dostać nie tylko w atrakcyjnych cenach, ale przede wszystkim są świetnej jakości. Żeby nie oczekiwać długo na przesyłkę, zdecydowałam się na skorzystanie w usług firmy USBOX, która oferuje transport lotniczy i zawsze pomaga klientom w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 ~Agata

Kupując cokolwiek, zawsze warto się rozejrzeć i zbadać różne możliwości, zarówno samych zakupów, jak i wysyłki. Ja osobiście mogę polecić http://www.viaddress.com. Firma nie tylko oferuje wysyłki do Polski w konkurencyjnych cenach, ale także dostarcza bezpłatnie własny adres internetowy do zakupów w USA oraz bezpłatną pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów z płatnościami kartą. Może warto sprawdzić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~stasiek

Panie Fijor za pozno o rok panu ten artykol wydrukowano.Jedz pan teraz -izacznij pan pisac o terazniejszosci bo bujasz pan w oblokach .Mieszkam tu 30 lat

! Odpowiedz
0 0 ~mietek

panie fijor znam pana z chicago byl pan zdrowym mieszaczem teraz po tym artykule jadz pan do ameryki po sznurek przyda sie panu i sie nie zerwie

! Odpowiedz
2 0 ~mic22

Ostatnio skorzystałem z usług kupujemywusa.com
Paczka jest jeszcze w drodze, trochę długo to trwa ale warto poczekać.
Rower który kupiłem w USA kosztuje $219 natomiast w PL ponad 1500 PLN, dodając koszt przesyłki na terenie stanów, koszt wysyłki do Polski i prowizje firmy zapłaciłem troszkę ponad 800 PLN, ewentualne cło i VAT w wys. ~200PLN zostaną doliczone do pobrania za paczkę. Reasumując, zaoszczędziłem 500-700 PLN. Polecam zakupy w USA poprzez tą firmę, trzeba korzystać puki USD jest tani.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~michal

Nie trzeba jechac do USA zeby okazyjnie kupowac rozne produkty. Wystarczy ze skorzystasz z wyszukania posrednikach lub po prostu poprosisz o wycene na jedynym tego typu serwisie w sieci www.szopuj.pl

! Odpowiedz
2 0 ~AleZakupy

Prosze sie zapoznac z oferta strony www.AleZakupy.com
Bardzo solidna firma.

! Odpowiedz
1 0 ~Mademoiselle

Dostaje regularnie paczki z USA wysyla rodzina.Kosmetyki i markowe ciuchy sprzedaja sie bardzo dobrze pomimo duzej konkurencji,nie jest najgorzej,wychodze na swoje::))

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl