REKLAMA

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta Ziemi [Badanie]

2022-08-15 18:00
publikacja
2022-08-15 18:00
Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta Ziemi [Badanie]
Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta Ziemi [Badanie]
fot. Denis Burdin / / Shutterstock

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.

Badacze odkryli, że temperatura na świecie rośnie szczególnie szybko w eurazjatyckim regionie Arktyki, zwłaszcza na Morzu Barentsa, które ociepla się siedem razy szybciej niż średnia światowa.

Modele klimatyczne, których naukowcy używali do przewidywania długoterminowych zmian, nie oddają tak wysokiego tempa ocieplenia - przekazał w wypowiedzi dla CNN główny autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Communications Earth and Environment" Mika Rantanen.

"To niepokojące, ponieważ jeśli modele nie są w stanie przewidywać tego, co się teraz dzieje, naukowcy nie mogą być pewni swoich długoterminowych prognoz" - zauważył Rantanen.

"Arktyka jest naprawdę bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie, niż wcześniej sądzono" - powiedział badacz.

W 2019 r. ONZ stwierdziła w specjalnym raporcie, że Arktyka ociepla się "ponad dwukrotnie szybciej niż średnia światowa". Współautor najnowszego fińskiego artykułu Antti Lipponen przekazał AFP, że było dla niego zaskoczeniem, że wedle najnowszych badań różnica jest jeszcze większa. Również on przyznał, że należy przyjrzeć się modelom używanym do tej pory przez naukowców. Jak podsumował, cokolwiek dzieje się w Arktyce, dotknie wszystkich ludzi.

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Nie wiem komu przeszkadza ocieplenie, zwłaszcza w Arktyce?
endes
Uwzględniono obecną podwyższoną aktywność słońca w tej dekadzie?…

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki