Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokatorzy mieszkań komunalnych często mają możliwość atrakcyjnego pod względem cenowym wykupu nieruchomości. Może okazać się, że to znakomita forma łatwego nabycia sporego majątku.

Wiele osób zajmuje mieszkania należące do gminy lub leżące w zasobach spółdzielni mieszkaniowych. To bez wątpienia dobry sposób na uzyskanie oszczędności – w porównaniu z kredytem hipotecznym lub najmem na zasadach rynkowych można liczyć nawet na kilkaset złotych pozostających w portfelu miesięcznie. Jednocześnie jednak lokatorzy tego typu mieszkań nie posiadają prawa własności, wobec czego nie mogą dysponować lokalem zgodnie z własną wolą, a to przede wszystkim oznacza brak możliwości sprzedaży lub przekazania go następnym pokoleniem. Warto zastanowić się nad wykupem mieszkania komunalnego lub spółdzielczego. Bardzo często można dokonać tego za ułamek faktycznej wartości, dzięki czemu w praktyce to najtańsze nieruchomości na rynku.

Wykup mieszkania komunalnego: jak to zrobić? (fot. Pixabay.com / )

Wykup mieszkania komunalnego – czy jest możliwy?

Złote czasy wykupu mieszkań komunalnych przypadały na pierwszą dekadę obecnego tysiąclecia. Jednak również dzisiaj gminy chętnie przekazują własność należących do nich lokali ich najemcom. Warto mieć świadomość, że decyzja o sprzedaży zależy w pełni od magistratu, jednocześnie jednak stały lokator ma prawo pierwokupu nieruchomości, wobec czego nie musi obawiać się o to, że nagle straci swoje cztery kąty. W takiej sytuacji otrzyma stosowną informację i będzie miał czas na rozważenie oferty i udzielenie odpowiedzi. Zawsze może również samodzielnie zwrócić się do gminy z wnioskiem o wykup mieszkania komunalnego. Takie rozwiązanie ma kilka zalet.

Wykup mieszkania krok po kroku

Procedura wykupu mieszkania komunalnego jest podzielona na kilka etapów. Wiele zależy przy tym od konkretnej gminy oraz rozwiązań, które zastosujemy.

 • Sprawdzenie możliwości wykupu mieszkania – jeżeli nie otrzymaliśmy stosownego ogłoszenia od gminy, możemy sami wnioskować o wykup lokalu. Bardzo często gminy przystają na tego typu propozycję. Decyzja odmowna może natomiast wynikać m.in. z niewyjaśnionego stanu prawnego nieruchomości, jej złego stanu technicznego lub zbyt krótkiego okresu najmu.
 • Złożenie dokumentów w gminie – po wyrażeniu zgody na wykup mieszkania komunalnego najemca musi złożyć w urzędzie gminy stosowne dokumenty.
 • Ocena wartości nieruchomości – dokładnie tak jak w przypadku kredytu hipotecznego również podczas wykupu mieszkania komunalnego konieczna stanie się wizyta rzeczoznawcy majątkowego, który przygotuje wycenę lokalu. To ona będzie decydowała również o tym, ile ostatecznie trzeba będzie zapłacić za wykup mieszkania.
 • Ustalenie bonifikaty – największą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie bonifikaty od gminy. O ile kupując lokal na rynku wtórnym będziemy zmuszeni do zapłaty 100% wartości nieruchomości, wykup mieszkania wiąże się z preferencyjnym podejściem. Swego czasu najemcy mogli nabyć prawo własności za zaledwie 1% ustalonej ceny. Obecnie takie oferty należą do rzadkości, ale bonifikata w wysokości 80 czy nawet 90% nadal jest bardzo powszechną praktyką. Wszystko zależy od polityki przyjętej przez samorząd. W niektórych gminach wpływ na stawkę ma m.in. długość najmu czy stan nieruchomości. W praktyce jednak prawie zawsze można liczyć na atrakcyjną zniżkę.
 • Inne warunki – poza bonifikatą najemca ustala również z gminą warunki i tryb spłaty należności. Ta nie zawsze musi być wniesiona jednorazowo. Często samorządy wyrażają zgodę na rozłożenie płatności na raty. Wówczas stosuje się zabezpieczenie hipoteczne, takie jak w przypadku kredytów hipotecznych, pozostały do spłaty kapitał jest oprocentowany zgodnie ze stopą redyskontową weksli NBP. Siłą rzeczy jest to więc najtańsza forma pożyczki, jaką możemy zaciągnąć na sfinansowanie zakupu mieszkania.
 • Podpisanie umowy – wykup mieszkania komunalnego, tak samo jak kupno mieszkania na rynku, wiąże się z koniecznością sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego.  Po jej podpisaniu nieruchomość staje się własnością dotychczasowego najemcy.

Wykup mieszkania spółdzielczego

Nieco inaczej cały proces przebiega w przypadku mieszkań spółdzielczych. Osoby legitymujące się spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu muszą w pierwszej kolejności uregulować wszelkie zobowiązania względem spółdzielni. Należą do nich:

 • Zaległe zobowiązania z tytułu czynszu i opłat;
 • Wkład mieszkaniowy – w niektórych przypadkach może okazać się, że należy uregulować kredyt lokatorski;
 • Spłata przypadających na lokal kosztów budowy i nominalnej wartości umorzonego kredytu.

Łatwiej procedura będzie wyglądała w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest ograniczonym prawem rzeczowym, jednak bardzo przypomina odrębną własność. Wówczas ubieganie się o wyodrębnienie lokalu z zasobów spółdzielni będzie jedynie formalnością.

Opłaty przy zakupie mieszkania – notariusz i podatek

Wykup mieszkania komunalnego – oprócz samej wartości nieruchomości obniżonej przez bonifikatę – będzie wiązał się z dodatkowymi opłatami. Należą do nich przede wszystkim koszty związane z pracą notariusza. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku nieruchomości o wartości pomiędzy 60 tys. a 1 milionem złotych taksa notarialna wynosi maksymalnie 1 010 zł + 0,4% nadwyżki od kwoty powyżej 60 000 zł. Najemca będzie musiał uiścić połowę tej sumy (często notariusze pobierają jednak niższe stawki). Co ważne – taksa zależy od wartości nieruchomości, a nie od faktycznie wpłacanej kwoty, więc bonifikata nie ma tu większego znaczenia. Dodatkowe koszty będą związane z wniesieniem wpisów do księgi wieczystej oraz uregulowaniem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wykup mieszkania – zalety

Wykup mieszkania komunalnego ma niezaprzeczalne zalety. Dlatego warto się na niego zdecydować, zwłaszcza jeśli urząd gminy wystąpił z taką propozycją.

 • Tanie mieszkanie – w czasach, w których o zakup własnych czterech kątów jest naprawdę trudno, a ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, znalezienie tańszej możliwości nie jest możliwe. W większości przypadków możemy liczyć na atrakcyjną bonifikatę, która sprawi, że mieszkanie z zasobów gminy lub spółdzielni będzie można kupić za ułamek jego rynkowej wartości. Taki zakup można sfinansować korzystając np. z kredytu gotówkowego.
 • Pełna własność – wykupionym mieszkaniem będziemy mogli dowolnie dysponować. Może więc okazać się, że to znakomity sposób na lokowanie kapitału albo okazanie wsparcia potomkom. Korzystając z mieszkania lokatorskiego nie mamy takiej możliwości.
 • Prosta procedura – choć wydaje się, że wykup mieszkania komunalnego lub spółdzielczego jest skomplikowany, w rzeczywistości cały proces przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej niż np. w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Wiele czynności załatwią za nas urzędnicy lub pracownicy administracji.

Na co uważać?

Decydując się na wykup mieszkania warto mieć świadomość, że nie od razu będziemy mogli w pełni rozporządzać swoim nowym majątkiem, jeżeli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty. W ciągu pierwszych pięciu lat sprzedaż nieruchomości może wiązać się nie tylko z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego, ale również utratą bonifikaty. Nie stanie się tak jednak, jeżeli przekażemy je najbliższej rodzinie lub pozyskane w ten sposób środki przekażemy na cele mieszkaniowe. Możliwa jest również wymiana na inny lokal, w którym będziemy chcieli mieszkać. W każdym z wymienionych przypadków są to opcje niedostępne dla osób niebędących właścicielami nieruchomości, w których mieszkają.


2020-02-26

Karencja kredytu. Jak wyglądają wakacje kredytowe?

Terminowa spłata zobowiązań kredytowych to obowiązek każdego kredytobiorcy. W przypadku przejściowych problemów finansowych lub wystąpienia innych potrzeb można wystąpić o karencję kredytu lub wakacje kredytowe.

2020-02-24

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania: ile wynoszą koszty notarialne?

Znalezienie upragnionego mieszkania to jeszcze nie wszystko. Nabywcy przyjdzie także pokryć kilka dodatkowych opłat, w tym koszty notarialne, które będą wiązać się z kolejnym wydatkiem.

2020-02-21

Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania - czy się opłaca?

Zakup samej nieruchomości to nie wszystko. W większości przypadków trzeba będzie jeszcze znaleźć środki na jej wykończenie lub remont. Warto podjąć mądrą decyzję, aby oszczędzić kapitał.

Mieszkanie od dewelopera: kupno mieszkania krok po kroku

Na rynku pierwotnym można znaleźć wiele atrakcyjnych nieruchomości. Decydując się na ofertę dewelopera, trzeba jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

Umowa deweloperska - wzór, jak powinna wyglądać?

Kupno mieszkania u dewelopera oznacza niekwestionowane korzyści. Podstawowym dokumentem jest wówczas umowa deweloperska. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać.

Stan deweloperski - co należy wiedzieć

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym często spotykamy się z różnymi standardami wykończenia. Podstawowym, a jednocześnie najczęściej wybieranym, jest stan deweloperski.

Progi podatkowe: co trzeba wiedzieć. Ile wynosi drugi próg podatkowy?

Rozliczenie PIT to podstawowy obowiązek podatników. Kluczowe znaczenie będzie miało dla nich poznanie wysokości progów podatkowych – to od nich w dużej mierze zależeć będzie wysokość środków, które powinny znaleźć się na koncie fiskusa.

Ikona informacji
poradniki