Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Potrzeba uzyskania środków finansowych na dowolny cel zazwyczaj kojarzy się albo z koniecznością wzięcia kredytu gotówkowego, albo pożyczki pozabankowej. Warto jednak wiedzieć, że o wiele tańszym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna.

Pożyczka hipoteczna – czy warto?

Pożyczka hipoteczna to stosunkowo prosty i korzystny sposób na to, by uzyskać dużą sumę pieniędzy, którą będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Pożyczka hipoteczna - znajdź najtańszą pożyczkę hipoteczną (fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu)

Pożyczka hipoteczna jest zobowiązaniem o długoterminowym charakterze i decydując się na nią, powinniśmy mieć tego świadomość. Pożyczki hipoteczne (jak wskazuje sama nazwa) zabezpieczone są ciążącą na nieruchomości hipoteką, a pożyczkobiorcy pozwalają zrealizować wszystkie wymagające nakładów finansowych plany.

Pożyczka pod hipotekę sprawdzi się m.in. wówczas, gdy jesteśmy właścicielami nieruchomości i z różnych powodów nie chcemy ubiegać się o kredyt gotówkowy w banku. Pożyczki hipoteczne, o ile dysponujemy zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, nie wiążą się z koniecznością przedstawiania żadnych, dodatkowych zaświadczeń.

Pożyczka pod hipotekę - pamiętaj, że…

Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest hipoteka na nieruchomości lub prawie, którym może być np. własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu oraz cesja praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń nieruchomości, która taką gwarancję spłaty dla banku stanowi.

Najprościej mówiąc, sama idea pożyczki hipotecznej polega na tym, że pożyczamy gotówkę, a gwarancją tego, że ją zwrócimy jest posiadany przez nas lokal (to właśnie dzięki temu możemy otrzymać pożyczkę na korzystnych warunkach, z długim okresem spłaty i atrakcyjnym oprocentowaniem). Warto jednak dodać, że nieruchomość, którą dysponujemy, musi być wolna od wszelkich obciążeń. Jeśli tak nie jest, nasze szanse na otrzymanie pożyczki hipotecznej maleją praktycznie do zera.

Sprawdź: Czym jest hipoteka przymusowa?

Tym, co sprawia, że warto sięgnąć po pożyczkę hipoteczną jest:

  • długi okres kredytowania;
  • jasne i przejrzyste zasady jej udzielania;
  • atrakcyjne oprocentowanie;
  • możliwość przeznaczenia środków z pożyczki hipotecznej na dowolny cel;
  • brak opłat związanych z wcześniejszą spłatą pożyczki.

Pożyczka hipoteczna – czy każdy może ją dostać? 

Niestety, nawet najlepsza pożyczka hipoteczna nie jest rozwiązaniem dla każdego. Nie otrzymają jej osoby, które nie są właścicielami nieruchomości lub które nie mogą tego faktu udokumentować.

Pożyczki hipotecznej nie dostaniemy także na rozwój działalności gospodarczej, w związku z czym nie jest to pożyczka dla firm.

Dobra pożyczka hipoteczna to taka z atrakcyjnym oprocentowaniem, wysoką kwotę finansowania i długim okresem spłaty. Pewną wskazówką, gdzie taką znaleźć mogą być dostępne w sieci rankingi pożyczek hipotecznych.

Pożyczki hipoteczne – ile kosztują? 

Podstawowym kosztem, z jakim wiąże się wzięcie pożyczki hipotecznej jest jej oprocentowanie i marża banku.

Kolejnym kosztem pożyczki hipotecznej jest prowizja za jej udzielenie – jest to wynagrodzenie banku za wykonanie wszystkich czynności związanych z procesem przyznawania pożyczki (np. za rozpatrzenie wniosku).

Jaka jestem zatem najtańsza pożyczka hipoteczna? Taka, gdzie wymienione parametry (marża, oprocentowanie i prowizja) będą jak najniższe. W wyborze najtańszej pożyczki hipotecznej pomocny może okazać się wspomniany już ranking pożyczek hipotecznych.

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na koszt pożyczki hipotecznej jest ubezpieczenie. Chodzi tu o ubezpieczenie nieruchomości, na rzecz której ustanowiliśmy hipotekę m.in. od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna 

Z uwagi na podobnie brzmiące nazwy wiele osób myli kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną, tymczasem są to dwa różne produkty finansowe.

Zasadnicza różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną, a kredytem hipotecznym polega na tym, że kredyt hipoteczny bierzemy na zakup nieruchomości lub jej wyremontowanie. Z kolei pożyczka hipoteczna skierowana jest do właścicieli nieobciążonych nieruchomości, którzy chcieliby zamienić tkwiący w posesji kapitał na gotówkę. Z tego też powodu pożyczka hipoteczna jest niekiedy nazywana pożyczką pod hipotekę lub pożyczką hipoteczną pod zastaw mieszkania.

Największą zaletą pożyczki hipotecznej jest możliwość dowolnego dysponowania pochodzącymi z niej środkami finansowymi. Inaczej rzecz ma się z kredytem hipotecznym: w tym przypadku bierzemy go na z góry określony cel, a pełnoprawnymi właścicielami działki lub nieruchomości zostajemy dopiero wówczas, gdy spłacimy całe ciążące na nas zobowiązanie.

Mylenie pożyczki hipotecznej i kredytu może wynikać z faktu, że zabezpieczeniem obu tych produktów bankowych jest hipoteka na nieruchomości.

Co więcej, zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka hipoteczna pozwalają wnioskować o wsparcie finansowe na korzystnych i jasnych warunkach. Warto jednak podkreślić, że pożyczka pod hipotekę mieszkania jest nieco wyżej oprocentowana niż kredyt o tych samych parametrach.

Najlepsze pożyczki hipoteczne znajdziemy w ofercie wiarygodnych i sprawdzonych instytucji finansowych, które od lat udzielają tego rodzaju wsparcia. Dlatego chcąc uzyskać pieniądze na dowolny cel, warto mieć na uwadze fakt, że na rynku znajdziemy rozwiązania tańsze i łatwiej dostępne niż kredyt gotówkowy. Niestety niższe koszty pożyczki hipotecznej wiążą się z koniecznością przedstawienia zaświadczenia o wolnej od obciążeń nieruchomości. A na to nie każdy może sobie pozwolić.

Przeczytaj:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-12

Jak dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać nie tylko w firmie pozabankowej, ale też i w banku. Jak ją można dostać? Dla kogo jest przeznaczona?

2019-04-12

500+ a kredyt gotówkowy - podstawowe informacje

Czy dodatkowy dochód w postaci świadczenia "Rodzina 500+" jest brany pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

2019-03-29

Wiarygodność firmy pożyczkowej - jak i gdzie ją sprawdzić?

Na rynku nie brakuje ofert pożyczek pozabankowych. Nie wszystkie mogą być jednak uczciwe. Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Różnice między kredytem a pożyczką. Sprawdź zanim podejmiesz decyzję

W artykułach często słowo kredyt i pożyczka traktowane są jak synonimy. Tymczasem między jednym i drugim zachodzą ogromne różnice.

Pożyczka online - kiedy warto zdecydować się na pożyczkę przez internet?

Pożyczanie pieniędzy jest coraz łatwiejsze. Obecnie można to zrobić nawet przez internet. Wyjaśniamy na jakiej zasadzie działają pożyczki udzielane online.

Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło i umowę zlecenie?

Jak wziąć kredyt na umowę o dzieło i umowę zlecenie? Z jakimi dodatkowymi formalnościami się to wiąże?

Kredyt konsolidacyjny - dla kogo jest i czy warto go brać?

Jakie są zasady zaciągania kredytu konsolidacyjnego? Dla kogo przeznaczona jest taka oferta i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie rozsądne? 

Ikona informacji
poradniki