Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Prowadzenie własnej firmy jest nie lada wyzwaniem i wymaga ogromnych nakładów pracy. Aby jednak jakakolwiek działalność mogła się prężnie rozwijać, niezbędne jest dokonywanie inwestycji. Nie każdy jednak posiada odpowiednio duże środki na firmowym koncie, aby możliwe było zrealizowanie wszystkich projektów. Wówczas, czymś zupełnie naturalnym wydaje się być zaciągnięcie kredytu w banku. Ale w przypadku przedsiębiorców nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. 

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą? Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą? (YAY Foto)

Kredyt a zdolność kredytowa przedsiębiorcy 

Nie ma wątpliwości co do tego, że pożyczki bankowe są obecnie najważniejszym źródłem finansowania firm z tak naprawdę każdej branży. Niestety, przedsiębiorstwa są przez banki traktowane jak klienci podwyższonego ryzyka. Wiele firm boryka się ze słabą zdolnością i wiarygodnością kredytową, co jest spowodowane między innymi nieterminową spłatą wcześniejszych zobowiązań, czy też słabymi wynikami finansowymi w dłuższym okresie. Dlatego też instytucje finansowe podchodzą do przyznawania kredytów przedsiębiorcom ze sporą ostrożnością. A to może skutecznie przeszkodzić firmie w uzyskaniu potrzebnej jej pożyczki. 

Podczas określania zdolności kredytowej firmy, bank bierze pod uwagę różne kwestie. Przede wszystkim sprawdzane są dotychczasowe wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a także jego ewentualne zadłużenie. Dobrze jest w związku z tym uregulować wszelkie debety na kartach kredytowych lub nawet je zamknąć. Bardzo ważne jest również przedstawienie naszego planu na dalszy rozwój firmy, który powinien być skrupulatnie przygotowany. W przypadku początkujących przedsiębiorstw jest to wręcz najistotniejsza część składanego wniosku kredytowego. 

Kredyt gotówkowy dla firm - jakie dokumenty przygotować? 

Większość banków udzielających kredytów gotówkowych dla przedsiębiorców określa minimalny czas prowadzenia działalności, aby wniosek mógł zostać w ogóle przyjęty. Zwykle warunkiem jest przynajmniej roczna działalność firmy, choć niektóre instytucje finansowe proponują kredyty również klientom z półrocznym stażem. W tym przypadku jednak, przyznanie pożyczki często wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami. Warto także pamiętać, że nasze szanse na otrzymanie kredytu gotówkowe zwiększają się, jeśli nasza firma prowadzi rachunek w banku, w którym ubiega się o taką pożyczkę. 

Do najważniejszych dokumentów, jakich banki wymagają od swoich klientów podczas składania wniosku o kredyt gotówkowy, należą wpisy do KRS lub CEIDG, zaświadczenia REGON oraz NIP, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz ZUS, a także różnego rodzaju dokumenty finansowe (w zależności między innymi od formy opodatkowania). Niektóre banki wymagają również wglądu do wyciągów z rachunków firmowych prowadzonych w innych bankach. 

Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że każdy bank może określić własne warunki udzielania kredytów oraz wymagać od swoich klientów dostarczenia większej ilości dokumentacji. Jeśli zatem zainteresuje nas pożyczka dla firm konkretnego banku, powinniśmy skrupulatnie zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami tej instytucji. 

Kredyt gotówkowy - czy warto? 

Kredyt gotówkowy jest często jedynym racjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy od uzyskania pożyczki zależy rozwój, a czasem nawet utrzymanie się firmy na rynku. Korzystając z takiej formy finansowania, przedsiębiorstwo może otrzymać bardzo ważny i przede wszystkim szybki zastrzyk gotówki. Nie trzeba przy tym określać celu, na jaki przeznaczymy pozyskane w ten sposób pieniądze. 

Niezmierne ważne dla wielu osób jest także to, iż starając się o kredyt gotówkowy, nie musimy dysponować żadnym wkładem własnym. Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia również swoim klientom złożenie wszystkich niezbędnych wniosków o kredyt za pośrednictwem internetu. Dzięki bankowości elektronicznej, możemy zatem w bardzo wygodny sposób załatwić formalności związane z takim kredytem. 

Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą, dla banku wiąże się z większym ryzykiem. Z tego powodu, w wielu przypadkach musimy się liczyć z dość wysokim oprocentowaniem i kosztami takiej pożyczki. Zanim zatem zdecydujemy się na podpisanie umowy, dokładnie przeanalizujmy to, czy będziemy sobie w stanie poradzić z takim zobowiązaniem finansowym. 

Gdzie można dostać kredyt gotówkowy dla firm? 

Rynek instytucji finansowych oferujących nam swoje usługi kredytowe jest wyjątkowo szeroki. Duży wybór, to często jednak również większy problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Wymaga to od nas skrupulatnego porównania wielu propozycji, przede wszystkim pod względem tego, czy są dla nas korzystne. 

Ale poszukiwania, w wielu przypadkach najlepiej jest zacząć od najbardziej oczywistych rozwiązań. W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić ofertę kredytową banku, z którego usług już korzystamy. Ubiegając się o pożyczkę w banku, w którym posiadamy już konto firmowe, nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji mogą być znacznie większe. Jeśli jednak oferta jaką otrzymamy nie będzie satysfakcjonująca, zapoznajmy się z propozycjami innych instytucji i dopiero po ich analizie, podejmijmy ostateczną decyzję. 


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-09-01

Kredyt na innowacje technologiczne dla firm krok po kroku

Konkurencja nie śpi, dlatego należy w jak największym stopniu inwestować w innowacyjne technologie. Co jednak jeśli nie stać nas na zakup potrzebnych nam  urządzeń? Rozwiązaniem może być skorzystanie ze wsparcia, jakim jest kredyt na innowacje technologiczne

2019-08-31

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza wydaje się być świetnym rozwiązaniem, ale często martwimy się o brak odpowiednich środków finansowych. Dlatego też, warto zainteresować się wsparciem, jakim jest dofinansowanie dla firm z Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy

Jak założyć działalność gospodarczą?

Praca na etacie nie jest przeznaczeniem każdego. Wiele osób marzy o tym, aby pracować na własny rachunek i wiele z nich ma świetne pomysły na biznesy. Oczywiście, założenie i prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem, które nie wszyscy są skłonni podjąć

Ikona informacji
poradniki