





Kredyt a zdolność kredytowa przedsiębiorcy
Nie ma wątpliwości co do tego, że pożyczki bankowe są obecnie najważniejszym źródłem finansowania firm z tak naprawdę każdej branży. Niestety, przedsiębiorstwa są przez banki traktowane jak klienci podwyższonego ryzyka. Wiele firm boryka się ze słabą zdolnością i wiarygodnością kredytową, co jest spowodowane między innymi nieterminową spłatą wcześniejszych zobowiązań, czy też słabymi wynikami finansowymi w dłuższym okresie. Dlatego też instytucje finansowe podchodzą do przyznawania kredytów przedsiębiorcom ze sporą ostrożnością. A to może skutecznie przeszkodzić firmie w uzyskaniu potrzebnej jej pożyczki.
Podczas określania zdolności kredytowej firmy, bank bierze pod uwagę różne kwestie. Przede wszystkim sprawdzane są dotychczasowe wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a także jego ewentualne zadłużenie. Dobrze jest w związku z tym uregulować wszelkie debety na kartach kredytowych lub nawet je zamknąć. Bardzo ważne jest również przedstawienie naszego planu na dalszy rozwój firmy, który powinien być skrupulatnie przygotowany. W przypadku początkujących przedsiębiorstw jest to wręcz najistotniejsza część składanego wniosku kredytowego.
Kredyt gotówkowy dla firm - jakie dokumenty przygotować?
Większość banków udzielających kredytów gotówkowych dla przedsiębiorców określa minimalny czas prowadzenia działalności, aby wniosek mógł zostać w ogóle przyjęty. Zwykle warunkiem jest przynajmniej roczna działalność firmy, choć niektóre instytucje finansowe proponują kredyty również klientom z półrocznym stażem. W tym przypadku jednak, przyznanie pożyczki często wiąże się z dodatkowymi zobowiązaniami. Warto także pamiętać, że nasze szanse na otrzymanie kredytu gotówkowe zwiększają się, jeśli nasza firma prowadzi rachunek w banku, w którym ubiega się o taką pożyczkę.
Do najważniejszych dokumentów, jakich banki wymagają od swoich klientów podczas składania wniosku o kredyt gotówkowy, należą wpisy do KRS lub CEIDG, zaświadczenia REGON oraz NIP, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz ZUS, a także różnego rodzaju dokumenty finansowe (w zależności między innymi od formy opodatkowania). Niektóre banki wymagają również wglądu do wyciągów z rachunków firmowych prowadzonych w innych bankach.
Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że każdy bank może określić własne warunki udzielania kredytów oraz wymagać od swoich klientów dostarczenia większej ilości dokumentacji. Jeśli zatem zainteresuje nas pożyczka dla firm konkretnego banku, powinniśmy skrupulatnie zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami tej instytucji.
Kredyt gotówkowy - czy warto?
Kredyt gotówkowy jest często jedynym racjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy od uzyskania pożyczki zależy rozwój, a czasem nawet utrzymanie się firmy na rynku. Korzystając z takiej formy finansowania, przedsiębiorstwo może otrzymać bardzo ważny i przede wszystkim szybki zastrzyk gotówki. Nie trzeba przy tym określać celu, na jaki przeznaczymy pozyskane w ten sposób pieniądze.
Niezmierne ważne dla wielu osób jest także to, iż starając się o kredyt gotówkowy, nie musimy dysponować żadnym wkładem własnym. Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia również swoim klientom złożenie wszystkich niezbędnych wniosków o kredyt za pośrednictwem internetu. Dzięki bankowości elektronicznej, możemy zatem w bardzo wygodny sposób załatwić formalności związane z takim kredytem.
Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą, dla banku wiąże się z większym ryzykiem. Z tego powodu, w wielu przypadkach musimy się liczyć z dość wysokim oprocentowaniem i kosztami takiej pożyczki. Zanim zatem zdecydujemy się na podpisanie umowy, dokładnie przeanalizujmy to, czy będziemy sobie w stanie poradzić z takim zobowiązaniem finansowym.
Gdzie można dostać kredyt gotówkowy dla firm?
Rynek instytucji finansowych oferujących nam swoje usługi kredytowe jest wyjątkowo szeroki. Duży wybór, to często jednak również większy problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Wymaga to od nas skrupulatnego porównania wielu propozycji, przede wszystkim pod względem tego, czy są dla nas korzystne.
Ale poszukiwania, w wielu przypadkach najlepiej jest zacząć od najbardziej oczywistych rozwiązań. W pierwszej kolejności warto zatem sprawdzić ofertę kredytową banku, z którego usług już korzystamy. Ubiegając się o pożyczkę w banku, w którym posiadamy już konto firmowe, nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji mogą być znacznie większe. Jeśli jednak oferta jaką otrzymamy nie będzie satysfakcjonująca, zapoznajmy się z propozycjami innych instytucji i dopiero po ich analizie, podejmijmy ostateczną decyzję.