Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Orlen łączy siły z Synthosem? Coraz bliżej małych reaktorów jądrowych w Polsce

Do podpisania porozumienia między Orlenem a Synthosem w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych w Polsce może dojść "na dniach” - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna"

(fot. materiały dla mediów)

Z nieoficjalnych informacji dziennika wynika, że mają miejsce rozmowy między Synthosem a Orlenem. Wkrótce powinno dojść do podpisania porozumienia.

reklama

"Ma ono dotyczyć współpracy w zakresie nisko- i zeroemisyjnej energetyki, w co wpisują się małe reaktory jądrowe, które w Polsce spółka Michała Sołowowa chce rozwijać wraz z GE Hitachi Nuclear Energy" - pisze "DGP". Dziennik przypomina, że o możliwości takiej współpracy jako pierwsza w ubiegłym tygodniu napisała "Polityka Insight".

"W Polsce trwają spekulacje, czy małe reaktory jądrowe wyprzedzą duże i czy plany Orlenu nie kolidują z rządowym programem energetyki jądrowej, który zakłada, że w 2033 r. ruszy w kraju pierwszy duży reaktor do produkcji prądu" - czytamy w gazecie. Jak podaje, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewniał w ubiegłotygodniowej rozmowie z DGP, że nie ma tu kolizji.

"Przedstawiciele polskiego rządu w przeszłości ostrożnie wypowiadali się na temat małych reaktorów, umowa ze spółką Skarbu Państwa z pewnością ułatwiłaby Synthosowi przecieranie szlaków, także regulacyjnych, w związku z projektem małego reaktora" - ocenia "DGP".(PAP)

szz/ dki/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty