Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Afera GetBack. Prokuratura rozmawia o pomocy w odzyskaniu utraconych środków

, aktualizacja: 2024-08-10 08:50

W piątek prokuratorzy rozmawiali z pokrzywdzonymi o pomocy w odzyskaniu środków utraconych w tzw. aferze GetBacku. Kolejne spotkanie w Prokuraturze Krajowej - 22 sierpnia.

fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w piątek odbyło się robocze spotkanie prokuratorów z pokrzywdzonymi w sprawie tzw. afery GetBacku. W spotkaniu uczestniczył m.in. dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Marek Wełna.

reklama

"Podczas spotkania omówiono aktualny etap postępowań oraz możliwości prokuratury w zakresie pomocy pokrzywdzonym w odzyskaniu utraconych środków" - podała na portalu X PK.

Prokuratura poinformowała, że kolejne takie spotkanie odbędzie się 22 sierpnia.

Przed spotkaniem prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack Artiom Bujan powiedział, że już w kwietniu stowarzyszenie złożyło wniosek do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka o "zbadanie działań bankowego funduszu gwarancyjnego w restrukturyzacji Idea Banku i w postępowaniu upadłościowym" oraz o aktywny udział prokuratora w sprawie. W rozmowie z prokuratorem Wełną poszkodowani chcieli wyrazić swoją opinię o niezastosowaniu przez prokuraturę odpowiednich przepisów Kodeksu Karnego, żeby "zabezpieczyć pieniądze poszkodowanym".

Podczas briefingu prasowego przed siedzibą PK, członkini zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych w Aferze GetBack Ewa Głowacka przypomniała, że od wybuchu afery minęło sześć lat i pięć miesięcy. Oceniła, że prokuratura w tym czasie działała bardzo wolno, co nie przyniosło "żadnych efektów". "Ludzie nie odzyskali pieniędzy i przede wszystkim nikt nie ma wyroku za dokonane czyny nieuczciwe, czyny zabronione" - dodała. "Państwo zawiodło, wystawiło tak naprawdę swoich obywateli na pożarcie przez bankierów, przez rekinów finansjery, którzy nie mają etycznych i moralnych hamulców" - stwierdziła Głowacka. Dodała, że istotne jest rozwiązanie tej sprawy "na podstawie raportu NIK i kolejnych kontroli w KNF-ie i innych instytucjach".

Proces w tzw. aferze GetBacku ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w lutym 2022 r. Poszkodowanych w sprawie jest ponad 9 tys. obligatariuszy spółki, którzy stracili prawie 3 mld zł. Zarzuty dotyczą oszustw związanych z dystrybucją obligacji GetBack i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycia uprawnień i wyrządzenia Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenia przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF. Oskarżycielami posiłkowymi w sprawie są obligatariusze GetBack, Komisja Nadzoru Finansowego, a także sama spółka.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
Okres
miesięcy

Spółka GetBack powstała w 2012 r. - zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, a jej obligacje oferował m.in. Idea Bank. W lipcu 2017 r. GetBack zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu 2018 r., przez "wzgląd na interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu", GPW zawiesiła obrót akcjami i obligacjami spółki. (PAP)

jls/ from/ ann/ lm/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty