Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Ad valorem:


(łac. do wartości, według wartości) Podatek lub cło wyrażone procentowo od ...

zobacz pozostałe hasła...

2012-11-14 10:44 Źródło: Justyna Niedbał - Bankier.pl

Justyna Niedbał - Bankier.pl

Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury?


Nie jest tajemnicą, że duża część emerytów dostaje głodowe świadczenia. Z tego względu wielu z nich ima się przeróżnych zajęć, które – ze względu na trudność w wykryciu – kwalifikowałyby się do szarej strefy. Jednocześnie emeryci boją się, że jeśli ZUS dowie się, iż dorabiają, to odbierze im prawo do emerytury. Ale nie ma się czego obawiać.

Masz skończone 50 lat? Dlaczego nie założysz firmy?» Masz skończone 50 lat? Dlaczego nie założysz firmy?
Bardzo wiele osób, gdy osiąga odpowiedni wiek, decyduje się na zerwanie stosunku pracy z pracodawcą i przejście na zasłużoną emeryturę. Emeryt może jednak dojść do wniosku, że jego emerytura jest zbyt niska i ponownie przyjąć się do pracy, nawet u tego samego pracodawcy – nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest tylko, aby nie przekroczyć kwoty dodatkowego przychodu, którą podaje ZUS, a która może ograniczyć lub zawiesić wypłatę świadczenia emerytalnego.

Ile może zarobić emeryt, żeby ZUS nie odebrał mu świadczeń

Każdy emeryt ma prawo legalnie i bez konsekwencji utraty prawa do emerytury dorobić do swojego świadczenia. Wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego za pracę musi być jednak dostosowana do zmieniających się co kwartał limitów ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawą obliczania prawa do otrzymywania emerytury w całości lub w części jest oficjalna wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest publikowane w Monitorze Polskim i wynosi obecnie 3496,82 zł. Zatem dla osób pobierających emeryturę, rentę lub rentę socjalną:

  • dodatkowe przychody, które przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2447,80 zł, od 1.12.2012 - 2457,20 zł) – spowodują zmniejszenie świadczenia,
  • dodatkowe przychody, które przekroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 4545,90 zł, od 1.12.2012 - 4563,30 zł) – spowodują zawieszenie wypłaty emerytury lub renty.

Ze strachu pracują na szaro


Jeszcze niedawno średnia emerytura wynosiła nieco ponad 1500 zł netto. Może się wydawać, że to dużo, jednak w świadczeniach emerytów występują znaczące dysproporcje. Osoba, która przed przejściem na emeryturę była górnikiem, dostanie prawie trzy razy tyle co była ekspedientka.

Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli»Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli
Wielu emerytów przyznaje, że nie zna aktualnych limitów dodatkowych przychodów. Z tego względu jeśli podejmują się drobnych prac, to nie informują o nich ZUS-u. Młode mamy chętnie zatrudniają emerytki do pomocy przy dzieciach. Kobieta, która sama urodziła i wychowała swoje potomstwo, a niekiedy i wnuki, z pewnością wie, jak poradzić sobie z płaczącym niemowlakiem.

Część emerytów i rencistów podejmuje się wyprowadzania psów na spacer, a także pracy w charakterze ochroniarza lub stróża. Lepienie pierogów, sprzątanie, a nawet mycie okien – to częste zajęcia wśród przedsiębiorczych emerytek . Ile można na tym zarobić? Biorąc pod uwagę, że przeważnie nie są to prace wykonywane na pełny etat, nie jest to dużo. Zazwyczaj stawki wahają się od 7 do nawet 20 zł za godzinę lub np. od 15 do 25 zł za domowy wypiek.

»Sprawdź, w którym roku i w jakim wieku będziesz mógł przejść na emeryturę


Z danych Eurostatu wynika, że tylko 13 proc. Polaków powyżej 50. roku życia rozwija się zawodowo, podczas gdy w Czechach jest to aż 54 proc. Z każdym rokiem bierności zawodowej traci się kwalifikacje i przyzwyczaja do wolnego czasu. Tak być nie musi -  limity są obecnie na tyle wysokie, że emeryt może pracować legalnie bez obawy utraty prawa do emerytury lub jej części.

Pracujesz legalnie i zwiększasz swoją emeryturę


emerytura»Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę
Jeżeli emeryt pracuje legalnie choćby na część etatu, to siłą rzeczy pracodawca odprowadza za niego składki do ZUS-u. Taki dorabiający emeryt może zatem raz na kwartał złożyć w ZUS-ie wniosek o przeliczenie emerytury ze względu na wydłużony staż pracy (opcja dla osób dorabiających niewiele) lub ze względu na wysokość odprowadzonych składek (opcja dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i odprowadzają wysokie składki, zazwyczaj maksymalne).

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od pracodawcy, że w okresie zatrudnienia nie korzystało się z urlopu bezpłatnego ani zwolnienia lekarskiego. ZUS konfrontuje wniosek z płatnościami pracodawcy i wydaje decyzję o podwyższeniu emerytury.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.plKomentarzy 8


Zobacz też:
» Znakomite dane z rynku pracy
» Poprawia się sytuacja przedsiębiorstw
» Ubezpieczenie chorobowe - czy warto je opłacać?
» więcej
RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~Adrian   2013-10-13 22:25
Tutaj również jest taka informacja choć trochę prościej wytłumaczone sami zobaczcie jeśli ktoś nie zrozumiał http://finansefakty.pl/wiadomosci/ile-moze-dorobic-emeryt/
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~Krzysztof   2013-02-08 09:12
Zastanawiam się czy ograniczenie wysokości "dorabiania" do emerytury jest zgodne z konstytucją. Ustalenie prawa do emerytury jest prawem nabytym do legalnego, zgodnego z prawem otrzymania św (..)
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~heniol   2012-12-20 16:15
prawda wyglada tak ze dorabiają nielegalnie i nie ma co sie dziwic, niestety emerytury marne, nie da sie wyzyc. sam znalazlem na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 kilka ciekawych ofert. jedno zleceni (..)
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~Wacław   2012-11-14 18:30
Pani Redaktor chyba słaba w temacie. Powinna zaznaczyć, że to co pisze obowiązuje tylko do osiągnięcia przez emeryta ustawowego wieku. Po osiągnięciu tego wieku żadne limity zarobków nie obowiązują.
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~ziutek   2012-11-14 16:30
trzeba byc bylym esbekiem , wtedy mozna dorabiac bez ograniczen
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~emeryt   2012-11-14 13:14
urodzili się w kapitalizmie a tacy niezaradni ci młodzi wielce wykształceni dający sobą pomiatać tfuskowi !
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~SAID   2012-11-14 12:59
Młodzi ludzie nie moga znalęźć pracy bo nie umieją szukać. Tego ich w szkole nie nauczyli. I nie ma co tu zwalac na emerytów bo to nie oni są winni.
Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury? Autor: ~półTósk   2012-11-14 11:55
emeryt dostaja minimalna emeryture...nie ma za co zyc wiec normalnie pracuje przez co młodzi ludzie nie moga znalezc pracy..czesto jest tak ze emeryci pracuja normalnie w biurach a młodzi ludzie siedz (..)