Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, a banki prześcigają się w unowocześnianiu wprowadzonych przez siebie rozwiązań. Jednym z nich jest PeoPay Pekao.

Klienci polskich banków nie mają powodów do narzekań odnośnie do rozwoju mobilnych płatności. Pod tym względem to właśnie Polska może służyć za przykład dla innych rynków, a sami Polacy wyjątkowo chętnie sięgają po bankowość w telefonie. Jak pokazuje raport Bankier.pl i PRnews.pl za III kwartał 2019 roku, już 12.2 mln użytkowników ankietowanych banków wybiera ten model zarządzania swoimi finansami, natomiast 5.3 mln osób doskonale obywa się bez użycia innych narzędzi. Nic więc dziwnego, że banki wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i przygotowują coraz lepsze i bardziej funkcjonalne narzędzia. Niemal każdy z nich ma w swojej ofercie dedykowaną aplikację mobilną. Pod tym względem ciekawe rozwiązania proponuje Bank Pekao, oferujący swoim klientom aplikację PeoPay.

PeoPay – czym jest, kto może korzystać? (Pexels)

PeoPay: wiele twarzy bankowości

Dla większości użytkowników bankowości mobilnej priorytetem jest dokonywanie szybkich i intuicyjnych płatności bez konieczności przechodzenia przez skomplikowane procedury weryfikacji i rozciągającego się w czasie poszukiwania podstawowych funkcji. Jednocześnie jednak wielu z nich chciałoby z poziomu swojego urządzenia przenośnego sprawnie zarządzać kontem osobistym i mieć dostęp do jak największej liczby możliwości. System Pekao odpowiada na obie potrzeby. Aplikacja PeoPay zastąpiła zresztą dwie inne aplikacje: Pekao24 przeznaczone do zarządzania finansami oraz wcześniejszą wersję aplikacji pod taką samą nazwą, służącą do wykonywania płatności mobilnych. Na tym jej funkcjonalności jednak się nie kończą.

Płatność zbliżeniowa w aplikacji PeoPay

PeoPay daje klientom Pekao mobilny dostęp do najważniejszych produktów, w tym kont, kart, lokat i kredytów. Można ją jednak wykorzystać również jako znakomitą alternatywę dla karty płatniczej, którą zwykle nosimy w portfelu: jeżeli smartfon wyposażony jest w moduł NFC, wystarczy wejść do aplikacji PeoPay, wybrać opcję „zbliż i płać”, autoryzować ją poprzez wpisanie kodu ePIN i zbliżyć do terminala płatniczego. Transakcja przebiegnie dokładnie w taki sam sposób, jak przy użyciu tradycyjnej karty płatniczej, jednocześnie jednak zabezpieczamy się po pierwsze przed ryzykiem jej zgubienia, a po drugie – przechwycenia przez niepowołane osoby danych, które mogłyby umożliwić im popełnianie przestępstw.

Rachunek walutowy i płatności za granicą

Poprzez PeoPay zarządzać można kontem walutowym, co okaże się znacznym udogodnieniem zwłaszcza w trakcie zagranicznych podróży. System można stosować także jako wirtualny kantor, oferujący wymianę walut przez okrągłą dobę na podstawie atrakcyjnych kursów. W przypadku płatności zbliżeniowej przy użyciu aplikacji PeoPay ta automatycznie rozpozna walutę transakcji i pobierze środki z odpowiedniego konta.

Łatwe płatności w Internecie

Dzięki aplikacji PeoPay możliwe jest także wykonywanie szybkich płatności w Internecie. Wystarczy jako metodę płatności wybrać płatność z Bankiem Pekao S.A., a następnie zeskanować kod QR, który pokaże się na jego stronie. Potem płatność należy jedynie zatwierdzić ePINem. Użytkownicy mogą również wybrać płatność poprzez Masterpass™, która przebiegnie w podobny sposób.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Szybkie przelewanie środków

Tradycyjne przelewy wiążą się z podstawowym problemem – koniecznością wprowadzenia numeru rachunku adresata. PeoPay wprowadza zdecydowanie prostsze rozwiązanie. Aplikacja umożliwia wykonywanie błyskawicznych przelewów innym klientom banku Pekao, wykorzystującym jej potencjał. Aby tego dokonać, wystarczy wybrać numer telefonu znajomego z książki telefonicznej smartfona. Jeżeli jednak ten nie ma zainstalowanej aplikacji PeoPay, otrzyma sms-a z linkiem, umożliwiającym rozpoczęcie korzystania z usługi, a przesłane środki będą już na niego czekały.

PeoPay i BLIK

Wiele funkcji aplikacji PeoPay pokrywa się z możliwościami, które oferuje swoim użytkownikom popularny system BLIK. Klienci banku Pekao również mogą korzystać z jego możliwości, np. w celu wypłacenia środków z bankomatu poprzez wprowadzenie kodu BLIK lub wykonywania przelewów na telefon. W tym celu wystarczy, że wybiorą odpowiednią opcję na ekranie głównym aplikacji.

Płatności w urzędach z PeoPay

Zmorą większości osób, które muszą załatwiać urzędowe sprawy, jest konieczność uiszczania należności w oddzielnych okienkach, co nie tylko utrudnia całą – i tak skomplikowaną – procedurę, ale wpływa również na przedłużanie formalności. Dzięki wykorzystaniu systemu Webpos Paybynet użytkownicy PeoPay mogą dokonać płatności bezpośrednio przy okienku, w którym załatwiają swoje sprawy. Wystarczy, że urzędnik zweryfikuje płatność w systemie, a petent zatwierdzi ją na swoim urządzeniu.

Obsługa głosowa

Aplikacją PeoPay zarządzać można nie tylko w tradycyjny, dotykowy sposób, ale również głosowo, korzystając z możliwości asystenta Google. W ten sposób można skorzystać z jej podstawowych funkcjonalności, takich jak wygenerowanie kodu BLIK, zlecenie przelewu, zapoznanie się ze stanem salda i innych informacji na temat rachunku czy kontakt z bankiem.

Peopay: logowanie i rejestracja

Kolejną zaletą PeoPay jest rejestracja, umożliwiająca autoryzację poprzez selfie. Wystarczy zainstalować aplikację PeoPay i wybrać opcję „załóż konto” – w ten sposób można założyć zarówno konto indywidualne, jak i firmowe. Następnie, po wypełnieniu wszystkich danych oraz wskazaniu produktów, którymi jesteśmy zainteresowani, konieczne będzie ustalenie hasła, wykorzystywanego później do logowania do serwisu. Po wybraniu metody weryfikacji tożsamości „Selfie i zdjęcie dowodu osobistego” uruchomi się aparat, którym najpierw trzeba będzie sfotografować obie strony dokumentu tożsamości, a następnie zrobić sobie selfie. Również umowa o prowadzenie rachunku zostanie zawarta poprzez aplikację PeoPay. W ostatnim kroku należy przejść do aplikacji i ustalić ePIN, służący do zatwierdzania wszystkich transakcji. W praktyce konfiguracja aplikacji oraz założenie rachunku zabiera więc zaledwie kilka minut, daje natomiast nieograniczone możliwości.

PeoPay i bezpieczeństwo

Największą zaletą aplikacji PeoPay jest jednak bezpieczeństwo. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i szyfrowania danych umożliwia właściwe zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób. Jedną z funkcji jest m.in. logowanie się i zatwierdzanie przelewów do wysokości 200 zł odciskiem palca (alternatywnie można wybrać również kod PIN lub hasło maskowane). Przede wszystkim jednak PeoPay ciągle się rozwija i daje olbrzymie możliwości zarówno klientom indywidualnym, jak i właścicielom firm. Przekonuje także do siebie coraz więcej osób: według danych Pekao za III kwartał 2019 roku posiada już 1,4 mln użytkowników mobilnych.


2020-08-07

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.