Twisto: jak działa karta Twisto? Sklepy z płatnością Twisto

Spis treści

Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał finansowego świata. Jednym z nich jest Twisto.

Rynek fintech, skupiający się na dostarczaniu najnowszych technologii w świecie finansów, rozwija się w nieprawdopodobnym tempie, stając się przy tym poważną konkurencją dla tradycyjnej bankowości. Dzięki nowoczesnym aplikacjom i systemom możemy wygodniej zarządzać naszymi finansami i korzystać z coraz większej liczby produktów i usług. W większości przypadków korzystanie z innowacyjnych opcji będzie możliwe z poziomu smartfona. Na tle innych rozwiązań ciekawie prezentuje się Twisto. Łączy w sobie cechy karty kredytowej oraz karty walutowej, dając przy tym użytkownikom zdecydowanie więcej ciekawych opcji. Warto dowiedzieć się, jak można wykorzystać kartę Twisto oraz jak prezentuje się mechanizm jej działania.

Karta Twisto: kredytówka inna niż wszystkie

Karty kredytowe jeszcze do niedawna kojarzyły nam się z luksusem i dosyć skomplikowanymi procedurami. Dziś niemal każdy z nas może pozwolić sobie na plastik tego typu. Nie zawsze musimy przy tym korzystać z oferty jednego z operujących na naszym rynku banków. Ciekawą alternatywą staje się czeski fintech Twisto i udostępniana przez niego karta Twisto. Dzięki niemu zdobycie karty kredytowej i uzyskanie limitu jest zdecydowanie prostsze, a na tym możliwości wcale się nie kończą. Karta Twisto pozwoli m.in. na wygodne odłożenie płatności w czasie, szybkie płatności online, skorzystanie z atrakcyjnych promocji moneyback czy podział rachunki między kilku użytkowników. Twisto może stać się również dobrą alternatywą dla karty wielowalutowej.

Jak działa Twisto? Wariant kredytowy

Aby zrozumieć złożoność systemy stojącego za Twisto, należy rozbić go na poszczególne segmenty. Jego sercem jest karta Twisto, która pełni funkcję karty kredytowej. W związku z tym, choć produkt ten bywa często porównywany z Revolutem, w rzeczywistości mechanizm działania jest zupełnie inny. Po rejestracji zostanie nam przyznany limit kredytowy (od kilkuset do kilku tysięcy złotych) i to z niego będziemy korzystać podczas zakupów. Choć Twisto gwarantuje zdecydowanie większą elastyczność, trzeba będzie i tak przygotować się na pewne formalności: konieczne stanie się podanie podstawowych informacji na temat swojego życia osobistego i finansowego oraz wyrażenie zgody na weryfikację w bazach informacji gospodarczej. Samodzielnie uzupełniamy również kwotę limitu, o którą wnioskujemy. Nie oznacza to oczywiście, że w każdym przypadku prośba zostanie spełniona. Maksymalna kwota według deklaracji wynosi kilka tysięcy złotych, średnia 1,5 tys. Na decyzję trzeba poczekać natomiast kilka dni roboczych, na sam plastik (którego posiadanie nie jest konieczne, by czerpać z pełni potencjału serwisu) – 10 dni.

Korzystanie z karty Twisto

Dalsze reguły są niemal takie same, jak w przypadku tradycyjnej karty kredytowej:

  • Okres bezodsetkowy (grace period) wynosi maksymalnie 45 dni, sam okres spłaty zadłużenia to natomiast 15 dni. Oznacza to, że dokonując transakcji w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, na spłatę będziemy mieć właśnie tyle czasu. Jeżeli uda nam się tego dokonać, za wykorzystane fundusze nie zapłacimy ani grosza. Jednocześnie jednak wcale nie musimy tego robić.
  • Spłata karty odbywa się w wygodny sposób: standardowym przelewem lub BLIK-iem.
  • Odłożenie płatności: w każdym cyklu rozliczeniowym możemy odroczyć spłatę do 90% zadłużenia. Zapłacimy za to 4,25 zł za każde 100 zł. Warto mieć przy tym świadomość, że odłożenie jest już inną usługą, określaną mianem Twisto Kredyt.
  • Brak spłaty zadłużenia: tak jak w każdym innym przypadku skutkował będzie wszczęciem procedur windykacyjnych oraz naliczeniem odsetek ustawowych. Może również zakończyć się trafieniem do baz dłużników, co stanie się poważnym obciążeniem.

Jak widać, Twisto może stać się bardzo dobrym sposobem na opóźnienie płatności i nienarażanie przy tym na szwank swojego portfela. Sprawdzi się np. kiedy zamawiamy towar przez internet i nie jesteśmy pewni, czy nie dokonamy jego zwrotu. Tak samo jak w przypadku każdej innej karty kredytowej, również kartę Twisto lepiej po prostu spłacić w okresie grace period. Pozwoli to na absolutnie bezpłatne korzystanie bez zbędnego ryzyka i kosztów.

Plastik nie jest potrzebny

Zgodnie z deklaracjami czeskiego fintechu karta Twisto powinna trafić do nas w ciągu 10 dni roboczych. Warto mieć jednak świadomość, że wcale nie jest to konieczne. Możemy równie dobrze korzystać z wirtualnej karty. Ta będzie skuteczna nie tylko podczas zakupów online, ale również w sklepach stacjonarnych, o ile smartfon posiada moduł NFC. W tym celu wystarczy dodać ją do Google Pay. W praktyce: plastik nie jest więc potrzebny, a dzięki telefonowi będziemy czerpać z pełni potencjału systemu.

Twisto: sklepy współpracujące z dostawcą

Twisto aktywnie współpracuje również z wieloma sklepami obecnymi na naszym rynku. Dzięki temu możliwa staje się szybka realizacja zamówienia, ale to nie wszystko. Oprócz tego w sklepach z płatnością Twisto zyskujemy również opcję sprawdzenia zakupu: w ciągu 14 dni mamy możliwość zdecydowania, czy zatrzymujemy go, czy zwracamy, bez ryzyka, że pieniądze znikną z konta. Możemy oczywiście skorzystać również z opcji odroczonej płatności. Listę współpracujących z Twisto sklepów znajdziemy na stronie internetowej usługi.

Oprócz tego użytkownicy karty mogą liczyć również na atrakcyjne promocje moneyback. Aż w 850 sklepach czekają na nich zwroty za poniesione wydatki. Te w niektórych przypadkach sięgają nawet 10 proc., a lista sklepów z Twisto jest naprawdę długa.

Podział płatności i zarządzanie finansami

Kolejną opcją oferowaną użytkownikom Twisto jest podział płatności, czyli Twisto Split. Odbywa się na takiej samej zasadzie jak bliźniacza usługa w Revolut. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w aplikacji, aby wskazać osoby, które będą partycypować w ustalonej części kosztów. Jeżeli natomiast jeszcze nie korzystają z karty Twisto, otrzymają stosowne zaproszenie za pośrednictwem SMS-a lub maila. Jest to niewątpliwie niezwykle wygodne zastosowanie, które ostatecznie rozwiąże problem np. rozliczania rachunków za wspólne wizyty w restauracji czy kinie. Dodatkowo: pozwoli to na przesunięcie płatności i zachowanie środków na swoim właściwym koncie bankowym.

Inną funkcją aplikacji jest możliwość łatwego zarządzania finansami, w tym przypisywania wydatkom określonych tagów i odpowiedniego organizowania ich. Przejrzysty interfejs ułatwia odczytywanie danych i planowanie domowego budżetu.

Rozliczanie za granicą

Jedną z największych zalet karty Twisto jest możliwość traktowania jej jako karty wielowalutowej. Podczas takich transakcji możemy liczyć na korzystanie z kursu Mastercard, co powinno być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jednocześnie jednak – w przeciwieństwie do Revoluta – nie mamy możliwości wcześniejszej wymiany walut, wobec czego nie możemy traktować Twisto jako mobilnego kantoru. Dokonywanie transakcji bezgotówkowych będzie jednak wygodne i tanie. Z drugiej strony: Twisto nie umożliwia wypłat gotówki z bankomatu – należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas zagranicznych wojaży.

Poradniki