Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Spis treści

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Czasy, w których karta płatnicza była nowinką, bezpowrotnie minęły. Dziś jest dla nas nie tylko oczywistością – coraz częściej w naszych portfelach znajduje się przynajmniej kilka plastików. Karta debetowa, kredytowa, firmowa, czasem występujące w kilku wariantach, pozwalają efektywnie zarządzać finansowym życiem i regulować płatności w niezwykle prosty sposób. Niestety, kiedy liczba kart bankowych rośnie, coraz trudniejsze staje się właściwe zarządzanie nimi. Siłą rzeczy zwiększa się również ryzyko: w przypadku utraty portfela nieuczciwa osoba może zyskać dostęp do naszych środków zgromadzonych na wielu kontach. Ma to rzecz jasna również przełożenie na kwestie praktyczne i po prostu wygodę korzystania ze zdobyczy techniki – a w końcu właśnie ona powinna być podstawową zaletą płatności bezgotówkowych. W takich sytuacjach warto pomyśleć o karcie Curve: pozwoli zastąpić wiele różnych kart płatniczych jedną oraz okaże się wsparciem podczas zagranicznych podróży. Poza tym Curve kryje w sobie także zdecydowanie więcej zalet.

Curve: jedna za wszystkie

Proponowana przez Curve karta wyróżnia się na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku. Choć bywa często porównywana ze sztandarowym produktem innego fintechu – Revolutem – stojąca za nią idea jest zupełnie inna. Curve nie jest „samodzielną” kartą płatniczą, dzięki której możemy korzystać ze zgromadzonych na dedykowanym rachunku środków. Możemy do niej „podpiąć” wiele różnych plastików, np. kart debetowych i kredytowych, a następnie – dzięki możliwościom aplikacji mobilnej – decydować, z którego chcemy korzystać, dokonując wybranej transakcji. Na dobrą sprawę właściwe karty możemy więc pozostawić w bezpiecznym miejscu w domu, a w portfelu nosić wyłącznie Curve, który da nam swobodny dostęp do środków. Przy okazji zaproponuje również wiele innych opcji.

Karta Curve: praktycznie i bezpiecznie

Noszenie w portfelu wielu różnych kart płatniczych to nie tylko spora niedogodność, ale również znaczne zwiększenie ryzyka. Ich utrata potęguje potencjalne koszty, wiąże się również ze zdecydowanie bardziej czasochłonnymi procedurami. Wybierając kartę Curve, zyskujemy większe bezpieczeństwo. W przypadku jej utraty, wystarczy zablokować jeden plastik, aby upewnić się, że złodziej lub nieuczciwy znalazca utraci potencjalny dostęp do naszych środków. Można zrobić to bezpośrednio z poziomu aplikacji lub dzwoniąc na działającą przez okrągłą dobę infolinię. Poza tym wspiera nas również technologia: numery kart nie są nigdzie przechowywane, a wszystkie dane podlegają szyfrowaniu. Nie przekłada się to jednak na kwestie użytkowe: z udostępnianej przez Curve karty możemy korzystać w taki sam sposób, jak z tych tradycyjnych, wliczając w to płatności zbliżeniowe czy wypłatę gotówki z bankomatu.

Porównaj oferty kart kredytowych
Dalej

Pełna mobilność z Curve

Karta Curve jest powiązana z aplikacją dostępną na systemach Android i iOS. To za jej pośrednictwem dokonujemy prostej rejestracji, wymagającej zaledwie naszych podstawowych danych, oraz kompleksowego zarządzania zarówno kartami, jak i dokonywanymi za ich pomocą płatnościami. Dodatkowo można skorzystać także z kodu promocyjnego, udostępnianego przez dotychczasowego użytkownika usługi: w takim przypadku obie strony uzyskają po 5 funtów, które będą mogły spożytkować w dowolny sposób. Curve występuje w dwóch opcjach:

  • Curve Blue: bezpłatna wersja umożliwia darmowe korzystanie z Curve, karta zostanie również przesłana bez dodatkowych opłat. Jednocześnie jednak będzie się to wiązać z pewnymi ograniczeniami oraz brakiem dostępu do niektórych opcji.
  • Curve Black: za tę opcję trzeba zapłacić 9.99 euro miesięcznie. W zamian otrzymujemy m.in. ubezpieczenie medyczne w podróży, wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów bez prowizji do wysokości 400 euro oraz dostęp do specjalnych programów. Pewnego rodzaju benefitem jest również prestiżowy, czarny kolor karty Curve.

Dodawanie kart do Curve

Dodawanie kart płatniczych do Curve jest niezwykle proste i opiera się w pełni na aplikacji mobilnej. Pod wieloma względami przypomina dodawanie plastików do usług takich jak Google Pay czy Apple Pay. Trzeba będzie podać:

  • Numer karty (można również wprowadzić go poprzez aparat fotograficzny smartfona).
  • Kod CVV/CVC.

Następnie konto zostanie obciążone drobną kwotą w celu weryfikacji. W opisie transakcji zostanie natomiast umieszczony kod, który trzeba będzie wpisać do aplikacji Curve. W ten sposób możemy dodać zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, więc zarządzanie plastikami będzie naprawdę łatwe i intuicyjne.

Przewalutowanie w Curve

Jedną z największych zalet karty Curve jest możliwość traktowania jej jako wygodnej alternatywy dla karty wielowalutowej. Ustawiona w aplikacji karta jest obciążana w złotych, a Curve dokonuje przeliczenia na podstawie kursu międzybankowego i dopiero wtedy obciąża nasze konto. W wersji podstawowej (Curve Blue) miesięczny limit transakcji tego typu wynosi równowartość 500 GPB, powyżej niego zapłacimy 2 proc. prowizji za przewalutowanie, prowizja jest pobierana jednak również w weekendy i wynosi 0,5 proc. dla funtów, dolarów i euro oraz 1,5 proc. dla innych walut. Co ważne: możemy w ten sposób jedynie dokonywać płatności, a nie kupować obce waluty, tak jak ma to miejsce np. w przypadku Revoluta.

Cofnięcie w czasie

Często realizując płatności, zdarza nam się popełniać błędy i np. zapłacić inną kartą niż pierwotnie zamierzaliśmy. Curve umożliwia zmianę decyzji nawet po dłuższym czasie. Po realizacji płatności mamy 14 dni na to, aby zmienić kartę płatniczą, przy pomocy której się rozliczaliśmy, co pozwoli obciążyć inny rachunek oraz otrzymać z powrotem środki na konto, z którego fundusze zostały pobrane w pierwszej kolejności. To z pewnością ciekawa opcja zwłaszcza dla osób, które posługują się równolegle kartą kredytową i debetową albo chcą opłacić transakcję ze środków zgromadzonych na koncie firmowym.

Ciekawe programy lojalnościowe

Posiadanie karty Curve umożliwia również czerpanie korzyści w ramach promocji moneyback. Na nasze konto wróci 1% poniesionych wydatków. Lista punktów jest przy tym bardzo długa i mieszczą się w niej zarówno popularne sieci sklepów stacjonarnych, takie jak np. Lidl czy IKEA, jak i usługodawcy tacy jak Netflix czy Spotify. W wersji darmowej możemy korzystać z moneyback przez 90 dni u 3 zdefiniowanych dostawców, jednak nie posiadamy możliwości ich zmiany. Aby czerpać korzyści z tego tytułu na stałe, należy wykupić opcję Curve Black.

Porównaj oferty kart kredytowych
Dalej

Curve Blue: ograniczenia wersji darmowej

Choć Curve nawet w darmowej wersji daje nam sporo możliwości, z punktu widzenia wielu użytkowników nie będzie pozbawiony wad. Oprócz wymienionych wcześniej prowizji za przewalutowanie w weekendy oraz powyżej kwoty 500 GBP miesięcznie, należy do nich zaliczyć również ograniczenia w korzystaniu z bankomatów. Darmowych jest jedynie 10 wypłat na terenie kraju, każda następna będzie związana z prowizją w wysokości 0,50 funta. Za granicą wypłaty będą bezpłatne do równowartości 200 GBP, potem trzeba będzie zapłacić prowizję (2 proc. lub 2 funty). Curve nakłada również limity transakcyjne, które jednak mogą ulec podwyższeniu. Podstawowe wynoszą równowartość 2000 funtów dziennie, 5000 miesięcznie i 10 000 rocznie.

Poradniki