Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu osób. Niestety nie każdego jest stać na zakup nieruchomości z własnej kieszeni. W związku z tym bardzo dużą popularnością wśród konsumentów cieszą się kredyty hipoteczne.

Niemalże każdy bank ma w swojej ofercie taki produkt finansowy. Mamy zatem z czego wybierać, jednak zdecydowanie nie jest to wybór łatwy. Zanim zaczniemy przyglądać się propozycjom kolejnych banków, warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny? (YAY Foto)

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa klienta to kluczowa kwestia dla banku. To na tej podstawie ustala on, czy dana osoba będzie wiarygodnym kredytobiorcą, który bez większych problemów podoła regularnej spłacie kolejnych rat kredytu. Musimy się zatem przygotować na to, iż będziemy bardzo skrupulatnie sprawdzani pod tym względem.

W pierwszej kolejności bank bierze pod uwagę wysokość naszych dochodów, ich źródła oraz to czy wpływają one na nasze konta systematycznie. Instytucja mająca udzielić nam pożyczki będzie chciała również wiedzieć jak radziliśmy sobie z wszelkiego typu zadłużeniami w przeszłości oraz czy aktualnie nie jesteśmy w trakcie spłaty jakiegoś kredytu. W związku z tym sprawdzany jest raport BIK na temat klienta, w którym znajdują się informacje o naszej kompletnej historii kredytowej. Wszystkie te dane pozwolą przewidzieć bankowi, czy dany klient poradzi sobie z następnym zobowiązaniem.

Kolejna rzecz brana pod uwagę przez bank, to wysokość naszego wkładu własnego. Im jest go więcej, tym lepsze warunki kredytowania może nam zaproponować taka instytucja. Do roku 2014 minimalna wysokość wkładu własnego musiała wynosić jedynie 5%. Przepisy odnoszące się do tej kwestii zostały jednak zaostrzone, przez co obecnie, aby w ogóle starać się o kredyt hipoteczny, musimy posiadać co najmniej 20% własnych środków na zakup nieruchomości. Istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu z mniejszym wkładem własnym, jednak bank w takiej sytuacji zobowiązuje klienta do skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. 

Raty kredytu hipotecznego - równe czy malejące?

Oprocentowanie naszego kredytu hipotecznego ma bezpośredni wpływ na jego ratę miesięczną. Trzeba zatem wiedzieć, że na oprocentowanie składa się marża banku oraz zmienna stawka bazowa (WIBOR). Sama marża jest stała w całym okresie spłaty kredytu, ale stawka bazowa jest aktualizowana co 3, 6 albo 12 miesięcy.

W związku z tym, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, możemy zdecydować, czy chcemy spłacać raty stałe czy może malejące. W tym pierwszym przypadku, przez cały okres kredytowania jej wysokość jest dokładnie taka sama. Zmienia się ona jedynie w przypadku zmiany oprocentowania. Na samym początku, rata w większości składa się z odsetek, a w znacznie mniejszej części z kapitału. Pod koniec natomiast spłacamy już przede wszystkim kapitał. Inaczej jest w przypadku rat malejących. Jeśli się na nie zdecydujemy, wysokość kapitału w każdej racie jest taka sama przez cały czas spłacania kredytu. Z czasem maleje natomiast kwota odsetek, ponieważ są one naliczane od kapitału, który wciąż musimy spłacić. Początkowo zatem raty są wyższe, ale z biegiem czasu zaczynają się one zmniejszać.

Z reguły uznaje się, że raty malejące są bardziej opłacalnym rozwiązaniem na przestrzeni wszystkich lat spłaty kredytu hipotecznego. W dużej mierze jest to jednak kwestia naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Nie każdy może sobie pozwolić na wpłacanie wyższych rat przez pierwszy okres kredytowania. Dlatego też, przed podjęciem decyzji powinniśmy przede wszystkim dokładnie przeanalizować naszą sytuacją finansową.

Okres kredytowania w kredycie hipotecznym

Kolejna decyzja przed jaką staniemy, zaciągając kredyt hipoteczny to okres kredytowania, czyli to przez ile lat chcemy spłacać takie zobowiązanie. Dłuższy okres kredytowania jest dobrym wyborem dla klientów, którym zależy na nizszym obciażeniu miesięcznym. Cała kwota naszego kredytu zostaje bowiem w takim przypadku rozłożona na dłuższy czas jej spłaty. Ale taki wybór ma też swoje minusy, do jakich należą chociażby wyższe odsetki. Kiedy zatem podsumujemy wszystkie koszty związane z takim kredytem, okaże się, że jest on po prostu droższy.

Z drugiej strony nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na krótszy okres spłaty i wyższe raty. Dobrym rozwiązaniem może być zatem zaciągnięcie kredytu hipotecznego na dłużej, ale z możliwością jego wcześniejszej spłaty, jeśli nasza sytuacja finansowa znacząco się polepszy.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze możemy sami decydować o tym, na jaki okres czasu bank zechce nam udzielić takiego kredytu. Każdy bank określa bowiem maksymalny wiek klienta w momencie spłaty tego typu zobowiązania. W większości przypadków jest to 70 lat. Jeśli zatem chcielibyśmy dostać kredyt na 30 lat, stracimy tę możliwość w momencie ukończenia przez nas 40 lat. Oczywiście niektóre banki pozwalają na odstępstwa od tej reguły, ale wówczas potrzebują zazwyczaj dodatkowego zabezpieczenia ze strony klienta, na przykład w formie ubezpieczenia na życie.

Co wpływa na całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Aby dowiedzieć się, ile w rzeczywistości będzie nas kosztowało zaciągnięcie kredytu hipotecznego, pod uwagę musimy wziąć szereg czynników. Chodzi tutaj chociażby o tak oczywiste rzeczy jak oprocentowanie czy prowizja banku, ale musimy pamiętać o tym, że wiele banków stosuje sprzedaż wiązaną. W związku z tym, oferowane są nam bardzo promocyjne warunki kredytowania, ale w zamian musimy wykupić również inne produkty takiego banku. Może to być konto bankowe albo wykupienie ubezpieczenia. Na pierwszy rzut oka taka propozycja może się nam wydawać bardzo atrakcyjna. Należy jednak bardzo skrupulatnie policzyć jakie koszty wiążą się z korzystaniem z takich usług. Może się bowiem okazać, że w ogólnym rozrachunku ta opcja będzie mniej atrakcyjna. 


2020-08-11

Własne mieszkanie. Jak wygląda zakup mieszkania krok po kroku?

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i poważna życiowa decyzja. Należy więc dobrze się do niego przygotować, zwłaszcza jeżeli będzie finansowany przy pomocy kredytu.

2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

Dom czy mieszkanie: co wybrać?

Poszukując własnych czterech kątów, często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniejsza okaże się budowa lub zakup domu czy mieszkania. Warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.