Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?
Spis treści
Advertisement

Coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu - ciężko w tej chwili znaleźć osobę, która już jakiegoś nie spłaca, nie spłacała, albo też nie zamierza w najbliższym czasie go zaciągnąć. Wśród zaciąganych zobowiązań finansowych królują przede wszystkim pożyczki gotówkowe, przeznaczane na różne, dowolne cele. Mnóstwo osób decyduje się jednak także na kredyt hipoteczny. 

Kredyt hipoteczny to specjalny, długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka jakiejś nieruchomości. Ten typ kredytu najczęściej udzielany jest po to, by kupić jakąś nieruchomość. Co warto o nim wiedzieć? Jak wybrać kredyt hipoteczny, by później nie żałować? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Kredyt hipoteczny - czym dokładnie jest? 

Kredyt hipoteczny to specjalny typ kredytu, udzielany przy zabezpieczeniu hipoteki jakiejś nieruchomości. Hipoteka ustanowiona jest na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego albo też na prawie własności nieruchomości, która jest położona na terytorium Polski. Kredyt tego typu należy do wyjątkowo wysokich, stąd też konieczne jest takie zabezpieczenie - inaczej banki nie mogłyby udzielać aż tak dużych pożyczek, ponieważ nigdy nie mogą mieć pewności, czy klient spłaci całe zobowiązanie i ile to dokładnie potrwa. W tym przypadku zabezpieczeniem kredytu jest zatem hipoteka nieruchomości - przeważnie tej, którą jakaś osoba czy para chce kupić.

Istnieje też kredyt budowlano-hipoteczny, przeznaczony na przeprowadzenie inwestycji budowlanej. Takie kredyty są w tej chwili dosyć powszechne. Warto jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny nie jest tym samym, co kredyt mieszkaniowy - dużo bardziej rozpowszechniony. Wiele osób myli te pojęcia, tymczasem istnieją między nimi różnice. Dzięki kredytowi hipotecznemu można sfinansować również remont domu czy mieszkania, dostosowanie lokalu użytkowego do obowiązujących wymagań, albo na przykład inwestycję w lokal pod wynajem. Nie musi być to kredyt przeznaczony na zakup mieszkania dla siebie. W tym momencie wiele banków posiada tylko jeden typ kredytu z zabezpieczeniem hipoteki, ale niektóre rozróżniają te dwie pożyczki.

Kredyt hipoteczny - jak wybrać?

Kredyt hipoteczny jest ogromnym obciążeniem dla budżetu danej rodziny - stąd też decyzja o jego zaciągnięciu musi być podjęta z rozwagą i po wcześniejszym sprawdzeniu, która opcja będzie dla kogo najlepsza. Tak duże zobowiązanie wiąże się z odpowiedzialnością, dlatego też warto dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących podobnego kredytu. Na szczęście w tym momencie można łatwo sprawdzić w internecie rankingi dotyczące najlepszych w danym momencie kredytów - także hipotecznych. Podane są wszystkie najważniejsze informacje, tworzone porównania, a na stronach konkretnych banków możemy najpierw zapoznać się z ofertą, a dopiero później zdecydować do jakiego banku się zgłosimy. To olbrzymie ułatwienie w porównaniu z czasami, kiedy po wszystkie informacje należało osobiście udać się do jakiegoś banku. Wybierając kredyt hipoteczny, warto też wypytać znajomych i rodzinę, z którego banku są zadowoleni. Warto także przejrzeć opinie internautów zamieszczone w sieci - opisują bowiem własne doświadczenia.

Na co zwracać uwagę, gdy wybiera się kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim na oprocentowanie. To od niego zależy, ile ostatecznie trzeba będzie zapłacić. Istotna jest także wysokość rat, ale i dodatkowe opłaty, jakie wejdą w skład kredytu, a jest to między innymi prowizja, ubezpieczenie czy też opłata za wycenienie nieruchomości. 

Kredyt hipoteczny - dla kogo?

Kredyt hipoteczny nie zostanie przyznany wszystkim. Trzeba posiadać odpowiednie możliwości kredytowe, a także pozytywną historię kredytową. Należy również posiadać wkład własny, w określonej wysokości, która jest uzależniona od wysokości kredytu o jaki się staramy. O tym, czy otrzyma się kredyt decyduje wiele czynników - w tym zasady, jakie obowiązują w konkretnym banku. Nie należy się zatem zrażać, jeśli w jakimś otrzymaliśmy odpowiedź odmowną - być może w następnym nie będzie problemów.

Co ciekawe, banki chętniej udzielają podobnego kredytu młodszym osobom, jeśli tylko ich sytuacja na to pozwala. Wynika to z okresu kredytowania, który jest wyjątkowo długi. Banki łatwiej też udzielają podobnego kredytu małżonkom. Osoby samotne oczywiście również mogą otrzymać podobny kredyt, ale będzie im trudniej - z racji obciążenia dotyczącego jednej osoby, muszą się wykazywać wyższą zdolnością kredytową. Dla banku liczy się także zawsze to, jaki zawód się wykonuje. Jeśli jest to zawód podwyższonego ryzyka - czy to wypadku, czy też po prostu związany z ryzykiem zamknięcia firmy - trudniej będzie o uzyskanie akceptacji swojego wniosku kredytowego. Ogólnie rzecz biorąc kredyt hipoteczny jest przeznaczony dla tych osób, które chcą wykupić jakąś nieruchomość, lecz nie mają na to wystarczających, własnych funduszy.

Kredyt hipoteczny - dodatkowe opłaty

Kredyt hipoteczny to nie tylko pieniądze, które pokrywają wartość nieruchomości, powiększone o odsetki. Cała suma powiększona jest także o takie elementy jak prowizja czy ubezpieczenie. W związku z tym warto dokładnie dowiedzieć się, jakie dodatkowe opłaty będą wchodziły w skład kredytu i w jakiej będą wysokości - pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i od razu obliczyć, ile będzie wynosiła w sumie cała wysokość pożyczki do spłacenia. Na szczęście istnieją także specjalne kalkulatory online, które pozwalają obliczyć mniej więcej wysokość raty przy kredycie zaciąganym w konkretnym banku.

Poradniki