Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Gdy małymi kroczkami przygotowujemy się do podjęcia działań o otrzymanie kredytu, przed oczami pojawia się widmo naszych finansów i pojęcie zdolności kredytowej. Jak i gdzie sprawdzić zdolność kredytową przez Internet? I najważniejsze - czy bank udzieli kredytu? W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zakup nieruchomości, nowy samochód, remont mieszkania… To rzeczy, na które musimy mieć czas i pieniądze. Owszem, czasami dysponujemy gotówką na zrealizowanie naszych potrzeb i marzeń, jednak bardzo często musimy posiłkować się kredytem. Wówczas kluczowe dla decyzji banku jest to, czy jako klienci posiadamy zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i innymi dodatkowymi opłatami.

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Gdzie to zrobić online? (YAY Foto)

Zobacz również: Jak dostać kredyt bez zdolności kredytowej i kredyt bez zaświadczeń?

Na dzień dobry - zdolność kredytowa

Może najpierw poznajmy definicję tego fundamentalnego zagadnienia. Zdolność kredytowa, jak wspomnieliśmy na samym początku to zdolność klienta do wywiązania się ze zobowiązań, postawionych przez bank. Prościej mówiąc, pokazuje czy rzeczywiście stać nas na jakikolwiek kredyt. Bank, pożyczając klientom pieniądze, bierze na siebie pełną odpowiedzialność i ryzyko, które stara się ograniczyć do minimum. Dlatego zanim kredytodawcy udzielą wsparcia finansowego, dokonują dokładnej analizy naszej historii kredytowej, zwracając się do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Czym jest dokładnie BIK? To instytucja, która obok biur informacji gospodarczej: BIG InfoMonitor, KRD oraz ERiF gromadzi, przetwarza i udostępnia bankom oraz instytucjom udzielającym kredytów i pożyczek, informacji o wierzytelności klientów. Dlatego, jeśli posiadamy jakieś niezapłacone należności, jak mandaty, alimenty, rachunki za media czy zaległe raty możemy być pewni, że nasza ocena scoringowa spadnie.

Sprawdź też: Kredyt z BIK i KRD

Zdolność kredytowa to karta do realizacji marzeń

To prawda, posiadając korzystną historię kredytową mamy nie tylko zdolność kredytową na wymarzony kredyt gotówkowy, ale również szansę na kredyt hipoteczny. Dlatego, jeśli dysponujemy wysokimi zarobkami przy niskich kosztach utrzymania to dla banku jesteśmy najbardziej cennym, kompetentnym i solidnym klientem.

Zanim jednak przejdziemy do tego, na jakiej podstawie bank sprawdza naszą zdolność kredytową, przeanalizujmy szybko nasze finanse. Jeśli mamy jakiekolwiek zaległości w spłatach pożyczek, mandaty czy rachunki, które od roku czekają do zapłaty, to niestety ale widniejemy na niechlubnej liście dłużników. Nawet jeśli zobowiązania zostały uregulowane, to informacje o naszych kłopotach finansowych mogą widnieć w Biurze Informacji Kredytowej nawet przez 5 lat... Oczywiście instytucje bankowe mogą wcześniej wykreślić nas z takiej listy, jednak sami musimy tego dopilnować i złożyć odpowiednie pismo. Poza tym, jeżeli nie posiadamy stałego źródła dochodu, to również możemy pomarzyć o kredycie. Co prawda,  niektóre banki akceptują renty, ale żaden nie uznaje świadczeń, np. 500+ jako źródła utrzymania, alimentów, zasiłków dla bezrobotnych czy wynagrodzeń dla opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych.

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?

Jak oceniana jest zdolność kredytowa?

Ocena naszej zdolności kredytowej przez każdy bank regulowana jest inaczej. Każdy z nich ma swoje własne normy i zasady. Jednak wśród nich są czynniki niezmienne od wielu lat:

  • Źródło dochodu kredytobiorcy - im więcej zarabiamy, tym lepiej. Bardzo ważna jest również stabilność zatrudnienia, bo na jej podstawie bank ustali kwotę oraz okres na jaki udzielony zostanie kredyt i czy w ogóle go otrzymamy.
  • Aktualne zobowiązania kredytowe - przy obliczaniu zdolności kredytowej na celownik brane są także inne kredyty, wysokość spłacanych zobowiązań, terminowość i systematyczność klienta. Istotne jest też to, czy jesteśmy posiadaczami kart kredytowych, a jeśli tak to ilu. Im więcej ich mamy, tym gorsza ocena banku, nawet przy ich terminowym spłacaniu.
  • Historia kredytowa klienta - jeśli wzorowo trzymamy się terminu spłaty ciążących na nas należności, wówczas mamy większe szanse na uzyskanie kredytu. Co więcej, mogą zostać nam przyznane niższe odsetki, kredyt z prowizją 0% bądź obniżona marża banku.
  • Koszty utrzymania - tym, co wyróżnia banki to sposób określania, tzw. kosztów utrzymania, czyli kwoty, która przypada na 1 osobę w gospodarstwie domowym i która musi zostać taka sama, także po spłacie wszystkich comiesięcznych wydatków.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK?

Wnioskując o kredyt, jeszcze przed pójściem do banku bardzo często jesteśmy ciekawi, jak  prezentuje się nasza zdolność kredytowa. Na szczęście w dobie Internetu, to co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzisiaj jest na porządku dziennym. W sieci odnajdziemy szeroką gamę kalkulatorów kredytowych, które podpowiedzą nam, jak prezentuje się nasza sytuacja finansowa i tym samym, czy jesteśmy zdolni podołać spłacie kredytu. Pamiętajmy tylko, że nie jest to dokładny wynik, a jedynie odwzorowanie tego, co może nam powiedzieć pracownik banku, do którego należeć będzie też ostateczna weryfikacja naszej osoby.

Możemy również zarejestrować się na oficjalnej stronie BIK i pobrać raport (darmowy raz na 6 miesięcy) z przeszłą oraz aktualną historią naszych zobowiązań finansowych. Dzięki niemu dowiemy się, jak prezentujemy się w oczach kredytodawców. Co więcej, jeśli znalazły się w nim nieprawdziwe informacje zawsze mamy prawo do ich weryfikacji, a w przypadku kradzieży dowodu osobistego dowiemy się również, czy nikt nie posłużył się naszymi danymi, by zaciągnąć kredyt lub pożyczkę.

Swoją historię kredytową budujemy już od rozpoczęcia samodzielności. Dlatego zawsze starajmy się regulować ciążące należności tak, by nie być nigdy zaskoczonym naszą zdolnością kredytową i móc zrealizować chociaż część naszych postanowień.


2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

2020-04-23

Szybki kredyt - gdzie wziąć szybko kredyt? Warunki, korzyści

Do walki o klienta szukającego szybkiej gotówki dołączyły także banki, oferując szybki kredyt. Formalności w przypadku takiego kredytowania obcięte są do minimum, a czas oczekiwania na zaakceptowanie wniosku wcale nie musi być dłuższy niż przy tzw. kredytach chwilówkach.

2020-03-09

Windykacja: należności, długów, bankowa, faktur. Co to jest?

Skuteczna windykacja długów to obecnie usługa świadczona dla klientów indywidualnych i firmowych przez wiele przedsiębiorstw. Sprawdź, jak zlecić windykację oraz jak się zachować, gdy cię windykują.

Kredyt na oświadczenie - gdzie i jak wziąć kredyt na oświadczenie?

Obecnie z kredytu na oświadczenie mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. To forma kredytu z najmniejszą ilością formalności do załatwienia. Kredytobiorca musi jedynie oświadczyć, jakie wpływy miesięczne uzyskuje – bez dodatkowych dokumentów od pracodawcy i instytucji podatkowych.

Szybka pożyczka dla zadłużonych - jak uzyskać szybką gotówkę?

Pilna pożyczka dla zadłużonych przez Internet może być udzielona nawet w kilkanaście minut. Ofert pożyczek dla zadłużonych najlepiej szukać w parabankach.  

BIK - co to jest? Czyszczenie BIK, raport za darmo

BIK - ten tajemniczo brzmiący skrót to nic innego, jak Biuro Informacji Kredytowej, zbierający dane na temat naszych finansów. Czy możliwe jest popularne "czyszczenie BIK"?  

Pożyczka przez Internet na konto - zalety pożyczki online na konto

Pożyczka online na konto to szybki i wygodny sposób na “zastrzyk”gotówki. To wybawienie dla osób, które mają problem z płynnością finansową lub chcą spełnić swoje marzenia.

Ikona informacji
poradniki