Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

ZEA zainwestują w USA 1,4 biliona dolarów w ciągu 10 lat

Po spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z delegacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdecydowano, że zainwestują one w Stanach Zjednoczonych w ciągu 10 lat 1,4 biliona dolarów, w tym w infrastrukturę AI, półprzewodniki, energetykę i przemysł - powiedział w piątek agencji Reutera przedstawiciel Białego Domu.

fot. TNS/ABACA / FORUM

Określone właśnie ramy współpracy pozwolą "znacznie zwiększyć dotychczasowe inwestycje ZEA w amerykańską gospodarkę" - poinformował urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości.

reklama

Przedstawiciel Białego Domu wyjaśnił, że ustalenia takie poczyniono podczas rozmów Trumpa z szejkiem Tahnunem bin Zajedem, doradcą emirackiego rządu ds. bezpieczeństwa narodowego, a także w trakcie obiadu wiceprezydenta USA J.D. Vance'a i kilku przedstawicieli administracji z delegacją ZEA, w skład której weszli szefowie tamtejszych korporacji i funduszy majątkowych.

Nowe porozumienie stanowi, że emiracki fundusz ADQ zainwestuje 25 mld dolarów w amerykańską infrastrukturę energetyczną i centra danych.

XRG, ramię inwestycyjne emirackiego państwowego koncernu naftowego ADNOC, we współpracy z firmą NextDecade z Teksasu zainwestuje w wydobycie i eksport gazu. Ponadto firmy z ZEA dokonają "istotnych inwestycji" w sektorze chemicznym i energetycznym - powiedział przedstawiciel Białego Domu. (PAP)

fit/ ap/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty