2009-12-03 06:54 Źródło: PAP
Rekord na rynku pracy, a będzie jeszcze lepiej
To nie koniec dobrych informacji. Z ankiety przeprowadzonej na prośbę "DGP" przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP) wśród kilkudziesięciu firm wynika, że prawie 60 proc. z nich nie zamierza w ciągu pół roku zwalniać pracowników. Co więcej, kolejne 20 proc. chce ich zatrudnić. Głównie małe i średnie firmy. Tylko co piąta może redukować kadrę.
Adam Ambrozik z KPP uważa, iż dane te dowodzą, że kryzys był i jest w Polsce demonizowany. Dodaje, iż przedsiębiorcy nie poddali się tej psychozie i nie zaczęli radykalnie zwalniać. Eksperci podkreślają jednak, że nie ma co liczyć, aby w najbliższym czasie firmy zaczęły masowo zatrudniać.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej". (PAP)
saw/
Komentarz Głównego Ekonomisty Bankier.pl, dr. Bogusława Półtoraka:Relatywnie dobre warunki na rynku pracy są konsekwencją dużej aktywności polskich firm, ale też efektem niskiej bazy. W Polsce aktywna zawodowo jest względnie najmniejsza liczba osób w wieku produkcyjnym w Europie. Wynika to przede wszystkim z olbrzymiej rzeszy „młodych emerytów”. Średnia wieku przejścia na emeryturę w Polsce wynosi nieco ponad 50 lat.
Oznacza to, że w niektórych branżach po prostu brakuje pracowników i to pomimo spowolnienia gospodarczego. Analizując wskaźnik BAEL (uwzględniający m.in. szarą strefę) wnioski są jeszcze bardziej optymistyczne. Polacy, którzy myślą o swojej przyszłości coraz częściej sami dostrzegają szansę w przedłużaniu swojej aktywności zawodowej. Sytuację mogłyby jeszcze bardziej poprawić mniejsze obciążenia fiskalne płac, ale to wymagałoby głębokiej reformy wydatków budżetowych. Hamulcem rynku pracy są bowiem zbyt wysokie daniny dla państwa, które sięgają połowę kosztów wynagrodzeń.









Dodaj komentarz