Bruksela martwi się o nasze finanse

Ministerstwo Finansów chce utrzymać deficyt w ryzach, ale Komisja Europejska na razie nie daje temu wiary. Eksperci ostrzegają, że możemy znów trafić na cenzurowane.

Minister finansów Paweł Szałamacha
Minister finansów Paweł Szałamacha (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Ostatnie tygodnie Paweł Szałamacha, minister finansów, poświęcił na przekonywanie wszystkich, że program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości będzie realizowany, ale wyłącznie w taki sposób, żeby deficyt pozostał pod kontrolą. Cel dla ul. Świętokrzyskiej to utrzymać niedobór w publicznej kasie poniżej 3 proc. PKB.

To jednak nie do końca przekonuje urzędników z Komisji Europejskiej (KE), którzy podkreślają, że schody zaczną się za rok.

Finanse kuleją…

Bruksela jak co roku przygotowała tzw. zimowe prognozy dla całej Unii Europejskiej. Pod lupę wzięto nie tylko perspektywy gospodarcze, ale też finanse państw członkowskich. Jeszcze na początku listopada unijni analitycy ze spokojem patrzyli na nasz budżet.

Wystarczyły jednak trzy miesiące i nagle pojawiło się ryzyko, że znów trafimy na czarną listę, chociaż dopiero co zdjęto z nas procedurę nadmiernego deficytu.KE prognozuje, że deficyt całego sektora finansów publicznych (liczony razem z samorządami i systemem ubezpieczeń społecznych) spadł w ubiegłym roku do 3 proc. PKB, w tym roku będzie jeszcze niższy i wyniesie tyle, ile prognozuje MF — 2,8 proc., ale już w przyszłym znów wystrzeli do… 3,4 proc.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~Robieni_w_Bambuko

Każdy sukces społeczny nowej władzy to POrażka starej nomenklatury. W UE rządzą lewacko-liberalne (socjalistyczne) odlamy i dla nich każdy sukces PRAWICY to cios w samo serce. Zawłaszczyli Europę i chcą z niej zrobić Multi-Kulti (na to miliardy się znajdą,) tyle że naszym kosztem i nikt wtedy nie wstawi się za nami. Dlatego takich baranów nalatujących na PIS z 500+ należało by podesłać islamistom do "chrztu".

My będziemy utrzymywać kolorowych nierobów., a KE będzie robiła wodę z mózgu tym , którzy wolą nie dać więcej własnym dzieciom, tylko własny budżet kroić w kierunku migrantów i ich rodzin. Dlatego wara od PIS , Ci ludzie robią dobra robotę dla polskich rodzin., i to się w Unii oraz u ich POpleczniów nie podoba. I bardzo dobrze, podobać się ma bidującym Polakom, a nie pseudo-uchodćcom i POlskiej post-komunie oraz resortowym dzieciom urządzonych za dobrą kasę w anty-polskich mediach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 3 ~c2h2

Polska to bogaty kraj. Wg Onetu: Członkowie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza mają dostawać co miesiąc 20-25 tys. zł - stwierdził Paweł Deresz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Jest ich kilkudziesięciu i pewnie trochę to potrwa a chłopaki sobie zarobią i nie wiem czy coś więcej wyjaśnią niż jest w raporcie państwowej komisji badania wypadków lotniczych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~światsieśmieje

ONET to jedna ze stacji (sieci) , ktorą zarządzają niemieccy właściciele. Dlatego ostrożnie z rewelacjami tej V kolumny w polsce. Podobnych właścicieli ma Newsweek, RMF-FM i wielka większość prasy lokalnej. Rdzenne (własne) polskie media, cokolwiek znaczące to dziś mniejszość.

! Odpowiedz
0 1 ~nieprawda

Komuch Deresz Łże jak zawsze! W sądzie odpowie i zapłaci różnicę

! Odpowiedz
0 5 ~ala

A o Kowalskiego finanse to się nie martwią. Kowalski ma pracować za pensję Rumuna a nie Niemca.

! Odpowiedz
0 13 ~Gandi

A ile wynosi deficyt w innych krajach UE - we Francji, Belgii, Holandii, Włoszech...?

! Odpowiedz
12 2 ~leo

Ale oni mają EURO i TO JEST ZASADNICZA RÓŻNICA, bo euro to waluta swiatowa, a złotówka to waluta Kaczyńskiego.

! Odpowiedz
7 13 ~wuborca

Akurat PO porzyczalo na iwestycje i niema ani przemyslu tylko Orliki aby bogaci tluszcz wypalili,A PIS na rozdawnictwo byk by sie usmial ,Czemu w Polsce jest takie bydlo i nie szanuje jak jakas Partia wygra tylko kwik i niszczenie ,Dlatego taka bieda i nigdy nie bedziemy miec dobrze,Bo wiekszosc jak im od koryta cos upadnie to zachowuje sie jak Bydlo dzikie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 3 ~rada

Wiekszosc wybrala PIS wiec dobrze to bydlo opisales....

! Odpowiedz
6 4 ~Jasko

Jeśli jakiś bank lub instytucja pożyczkowa umieszcza w reklamach nieprawdziwe informacje, by naciągnąć klientów, to może być podciągnięta do odpowiedzialności karnej. A co obecnie mamy? Drużyna dobrych zmian naobiecywała wszystkim wszystko. Zawłaszczyła cała Polskę - najbardziej płatne stanowiska. I co? I nic. Dali radę (obiecać)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil

504 Gateway Time-out

The server didn't respond in time.