Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Zakupy przez internet są niezwykle proste i dają nam dużo nowych możliwości. Z drugiej strony wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem. Warto mieć świadomość, że na określonych warunkach konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu towaru.

Dzięki internetowi wiele elementów naszego życia zmieniło się nie do poznania. Z pewnością jednym z największych udogodnień są zakupy online. Jesteśmy w stanie kupować wygodniej i taniej, a olbrzymia liczby sklepów internetowych i portali aukcyjnych sprawia, że na wyciągnięcie ręki są miliony produktów, często niedostępnych w sklepach stacjonarnych. To, że taka forma robienia zakupów cieszy się coraz większą popularnością, nie może więc dziwić. Z drugiej strony często zdarza się, że zamówiony produkt zawodzi, okazuje się niezgodny z opisem lub po prostu nie spełnia naszych oczekiwań. W takiej sytuacji konsument nie jest jednak skazany na pogodzenie się z nietrafionym zakupem. Zgodnie z przepisami przysługuje mu prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Zwrot towaru zakupionego przez internet jest więc dobrym sposobem na uniknięcie rozczarowania – w praktyce możliwości są często zdecydowanie większe niż w przypadku tradycyjnych, stacjonarnych sklepów.

Zwrot towaru. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość (fot. William Potter / Shutterstock)

Prawo konsumenta: zwrot towaru

Choć w obiegowej opinii to zakupy przez internet kojarzą się z większym ryzykiem, nie jest to do końca prawda. Po pierwsze dzięki zaawansowanym systemom płatności gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji. Te natomiast są coraz bardziej wygodne i intuicyjne. Po drugie osoby decydujące się na shopping online mają również prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (takie samo prawo przysługuje również kupującym korzystającym np. z katalogów czy realizujących zakupy w trakcie pokazów poza siedzibą firmy). W praktyce oznacza to możliwość dokonania zwrotu towaru bez podania przyczyny. Warto mieć jednocześnie świadomość, że obowiązujące prawo zdecydowanie mniej możliwości daje w przypadku sklepów tradycyjnych: nie są one zobligowane do przyjęcia produktów, które nie są wadliwe. Jeżeli zgadzają się na takie rozwiązanie, jest to wyłącznie ich dobra wola.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość: czas na zwrot towaru

Należy zauważyć, że odstąpienie od umowy zawartej na odległość nie ma nic wspólnego z reklamacją produktu. Z tego drugiego rozwiązania korzystamy, kiedy towar jest uszkodzony czy wadliwy. Odstąpienie od umowy nie musi być w żaden sposób motywowane. To doskonały sposób na zwrot towaru zakupionego przez internet, który okazał się nietrafionym prezentem, nie spełnia oczekiwań kupującego lub w tym czasie znaleźliśmy inny lepszy produkt albo zakupu dokonaliśmy przez przypadek. Zgodnie z przepisami konsument powinien w ciągu 14 dni od daty otrzymania towaru złożyć stosowny formularz odstąpienia od umowy zawartej na odległość. W tym momencie rozpoczyna także bieg okres 14 dni na zwrot towaru. Tyle samo czasu ma sprzedawca na zwrot środków na konto kupującego.

O czym pamiętać, dokonując zwrotu towaru?

Przepisy pozwalają konsumentowi na dokładne sprawdzenie działania towaru przed podjęciem decyzji o jego zachowaniu lub zwrocie. Można więc między innymi:

  • Rozpakować towar z fabrycznego opakowania.
  • Sprawdzić działanie towaru, przymierzyć go.

Co ważne: sprzedawca może dochodzić od kupującego zadośćuczynienia za zmniejszenie wartości towaru wynikające z korzystania z niego w innym zakresie. Oznacza to więc, że jeżeli przedmiot ulegnie uszkodzeniu albo będzie nosił znaczne ślady użytkowania, konieczne może stać się zrekompensowanie sprzedawcy tej straty. Poza tym występują również inne ograniczenia:

  • Zwrot towaru wykonanego na specjalne zamówienie nie będzie możliwy.
  • Niemożliwy jest również zwrot towarów ulegających szybkiemu zepsuciu (np. pożywienia).
  • Niemożliwy może być również zwrot produktów medycznych i zdrowotnych, które po otwarciu tracą swoje właściwości (np. soczewek kontaktowych).
  • Nie można zwracać otwartych programów komputerowych, płyt muzycznych.
  • Nie zwrócimy czasopism i gazet (z wyjątkiem prenumerat).
  • Treści cyfrowe zapisane na niematerialnych nośnikach również nie podlegają zwrotowi.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość krok po kroku

Co równie ważne: odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest niezwykle proste. Może przy tym przyjąć różne formy. Oświadczenie można złożyć więc zarówno na piśmie, jak i mailowo czy nawet telefonicznie, jednak z przyczyn czysto formalnych najlepiej zrobić to w trwałej i pisemnej formie. Przed podjęciem działań w tym zakresie warto przede wszystkim zapoznać się z polityką zwrotów konkretnego sprzedawcy – powinien on udostępnić specjalny formularz zwrotu towaru i opisać całą procedurę. Coraz częściej odstąpienie od umowy zawartej na odległość możliwe jest również za pośrednictwem specjalnych formularzy online, pozwalających na ograniczenie formalności do absolutnego minimum. Po złożeniu oświadczenia kupujący ma 14 dni na zwrot towaru. Należy mieć również świadomość, że sprzedawca może uzależnić zwrot środków od otrzymania produktu lub potwierdzenia jego wysyłki, co do zasady fundusze powinny jednak znaleźć się w ciągu 14 dni na koncie klienta.

Sprzedaż towarów przez internet wiąże się z pewnymi obowiązkami formalnymi. Sprzedawca powinien więc m.in. poinformować klienta o możliwości dokonania zwrotu towaru. Jeżeli tego nie zrobi, termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość upływa dopiero po 12 miesiącach od zakończenia standardowych 14 dni na zwrot.

Zwrot towaru a koszty przesyłki i sposób zapłaty

Nieodłączną składową e-zakupów są również koszty przesyłki. Te w niektórych przypadkach mogą być istotną częścią transakcji. Dokonując zwrotu towaru zakupionego przez Internet, sprzedawca jest zobowiązany do ich pokrycia, jednak zgodnie z prawem musi zrobić to jedynie w zakresie odpowiadającym najtańszej dostępnej formie przesyłki. W związku z tym, jeżeli np. pozwalał na wybór pomiędzy przesyłką pocztową, kosztującą 7 zł, i kurierską, wartą 15 zł, będzie zobligowany do zwrotu z tego tytułu 7 zł. Koszty przesłania towaru do sprzedawcy ponosi natomiast kupujący.

Inny problem dotyczy sposobu otrzymania zwrotu środków. Co do zasady ten powinien odbyć się w taki sam sposób, jak zapłata za produkty. Jeżeli więc klient płacił przelewem, może oczekiwać, że pieniądze wrócą na konkretny rachunek bankowy. Z drugiej strony może jednak ustalić ze sklepem inną formę zwrotu, w tym np. wypłacenie środków w postaci vouchera.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-09-10

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

2020-09-03

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

2020-08-25

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.