Polacy obawiają się utraty pracy
Według listopadowych badań sondażowni ARC Rynek i Opinia aż 68 proc. respondentów obawia się o swoją stabilność finansową. Powodów może być wiele - od ryzyka o ogłoszeniu upadłości pracodawcy, poprzez przypadek poważnego zachorowania, a na scenariuszu utraty pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku skończywszy. Ponadto 80 proc. uczestników ankiety ocenia sytuację gospodarczą kraju jako “złą”. Dlatego też coraz częściej stawiamy na dodatkowe produkty finansowe - np. ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego lub gotówkowego.
Więcej o płynności finansowej i nastrojach dotyczących utraty źródła dochodów przeczytacie w analizie redakcji Bankier.pl.
Jak podaje ARC Rynek i Opinia, 23 proc. respondentów wprost obawia się utraty pracy. Czy jednak Polacy wprost boją się np. zawierania umowy kredytowej? Niekoniecznie. Redakcja Bankier.pl jeszcze we wrześniu 2022 roku przedstawiała wyniki badań Amron-Sarfin. Według tych danych radzimy sobie z regularną spłatą zadłużenia w przypadku kredytu hipotecznego, a wyłącznie 2,35 proc. przypadków jest w pewien sposób zagrożona.
Więcej o tym, jak kształtują się przeciętne raty kredytu oraz jak wygląda statystyczny kredyt hipoteczny, przeczytacie w artykule serwisu Bankier.pl.
Kredyt? Najlepiej z ubezpieczeniem na wypadek utraty pracy
Na pierwszy rzut oka Polacy bardziej obawiają się utraty pracy, aniżeli myślą o dodatkowych zobowiązaniach. Jednakże w przypadku zakupu mieszkania lub remontu nie jest to takie oczywiste. Według badań serwisu Gumtree z lutego 2022 roku na zakup własnego M regularnie decydują się osoby młode w wieku od 25 do 35 lat. Ponadto popyt na nieruchomości znacząco nie słabnie, a w niektórych miastach średnia cena za metr także notuje pewne zahamowanie.
Przykładowo według raportu Amron-Sarfin, omawianego na łamach Bankier.pl, w II kwartale 2022 roku w Warszawie zaobserwowano spadek średnich cen na poziomie 1,17 proc., a w Poznaniu - 2,01 proc. Choć Polacy dopuszczają czarny scenariusz utraty pracy, nadal stawiają na kredyt hipoteczny oraz umowy kredytu gotówkowego.
Warunek jest jednak jeden - odpowiednie ubezpieczenie kredytu. Choć takie rozwiązanie m.in. wpływa na wysokości raty kredytu, często decyzja o zabezpieczeniu się na wypadek utraty pracy może ochronić nie tylko nas, ale i całą naszą rodzinę przed całkowitą zapaścią płynności finansowej. Jakie jeszcze korzyści daje ubezpieczenie na wypadek utraty pracy?
Przeczytaj również: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – na czym polega? oraz Zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe
Co dają umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy?
Ubezpieczenie od utraty pracy, a także ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy to dwa bardzo zbliżone produkty finansowe. Na czym polega ubezpieczenie od utraty pracy? Jest to co do zasady polisa indywidualna, która gwarantuje nam wypłatę świadczenia w sytuacji utraty źródła dochodu. Czasami umowy polisy przewidują także ochronę interesów osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Co za tym idzie, jeśli nasze ubezpieczenie od utraty pracy, a także ogólne warunki ubezpieczenia przewidują obsługę samozatrudnionych, także specjaliści np. na tzw. B2B również mogą liczyć na wypłatę świadczenia.
Ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy z kolei to specjalny produkt finansowy, który towarzyszy naszemu zobowiązaniu (np. w przypadku kredytu hipotecznego). Takie ubezpieczenie od utraty pracy może być bezpośrednią odpowiedzią na nastroje społeczne oraz realnym narzędziem ochrony spłaty raty kredytu. Często we współpracy z gronem zaufanych towarzystw ubezpieczeniowych bank sam oferuje konkretną polisę. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe realizuje zlecenie, a koszt dopisywany jest do umowy kredytu.
Tym samym, jeśli suma ubezpieczenia jest równowartością kwoty kredytu to w przypadku utraty dochodów mamy gwarancję uregulowania naszych zobowiązań na czas. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile kosztuje ubezpieczenie od utraty pracy. Ogólnie - im wyższa składka, tym większy zakres ochrony. Jednakże, czy samo ubezpieczenie od utraty pracy wystarczy? Nie, podstawą jest przede wszystkim odpowiednio dobrany kredyt.
Przeczytaj również: Źródła dochodów: jakie akceptuje bank? Źródło dochodu a kredyt
Jak wybrać kredyt w niestabilnych czasach?
Ubezpieczenie od utraty pracy w przypadku kredytu jest wyłącznie częścią systemu ochronnego. Podstawą jest dobór odpowiedniego zobowiązania na odpowiednich warunkach. Jak to zrobić? Np. korzystając z dedykowanych narzędzi, które już na pierwszych etapach starania się o kredyt hipoteczny, pozwolą Ci na wynegocjowanie korzystnych warunków umowy oraz doboru realnej do spłaty oferty.
Najbardziej sprawdzone narzędzia na bieżąco weryfikują propozycje instytucji finansowych, analizują sytuację rynkową i zestawiają dane z Twoimi przychodami, wydatkami oraz ogólną sytuacją życiową. Starając się o kredyt hipoteczny, skorzystaj z:
- kalkulatora zdolności kredytowej - szacuje Twoje możliwości spłaty raty kredytu, biorąc pod uwagę m.in. stałe źródło dochodu oraz formę zatrudnienia; są to kluczowe informacje, które wpływają na późniejszą pomoc finansową np. w postaci ubezpieczenia od utraty pracy, a przede wszystkim - ogólne bezpieczeństwo finansowe podczas trwania umowy kredytowej. Więcej o zdolności kredytowej przeczytasz w artykule: Co to jest zdolność kredytowa? Jak sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?
- rankingu kredytów hipotecznych - na podstawie wybranych ofert banków porównywarka proponuje kilka wariantów najkorzystniejszych propozycji; jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze, ranking kredytów hipotecznych Bankier SMART zawęzi krąg Twoich poszukiwań.
- rankingu kredytów mieszkaniowych - podobnie jak ranking kredytów hipotecznych, porównywarka kredytów na mieszkanie proponuje najlepsze oferty zobowiązań, które możemy wykorzystać wyłącznie na poczet zakupu własnego M.
- kalkulatora rat kredytu hipotecznego - to narzędzie pozwala oszacować wysokość comiesięcznej raty kredytu w zależności, czy wybraliśmy formułę raty malejącej, czy równej. Przeczytaj również artykuł: Rata równa czy malejąca - co się bardziej opłaca?
Z odpowiednią pomocą finansową i skuteczną formą zabezpieczenia kredytu, nie powinniśmy się obawiać zobowiązań, które wesprą nas w najważniejszych decyzjach. Zakup nieruchomości, budowa wymarzonego domu lub remont mieszkania to tylko niektóre przykłady sytuacji, kiedy o dobrze dobrany i zabezpieczony kredyt hipoteczny jest na wagę złota. Pamiętajmy jednak o ocenie własnej sytuacji i dodatkowych środkach ostrożności. Często właśnie ubezpieczenie od utraty pracy jest idealnym rozwiązaniem na nieidealne czasy.