Marki samochodów z tanim OC
Statystyki od lat dowodzą, że właściciele niektórych marek samochodów zwykle płacą relatywnie niską cenę OC. Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy, Suzuki, Daewoo, Dacii, Toyoty, Nissana, czy Hyundaia. W ich przypadkach cena OC często jest niższa niż 500 zł.
Wysokość składki OC jest na ogół przystępna także w przypadku samochodów marki Fiat, Opel, Citroen oraz Renault. Składka w okolicach średniej rynkowej jest też zazwyczaj płacona za samochody marki Volkswagen, Seat, Ford oraz Peugeot.
Posiadacze samochodów tych marek płaca najwięcej
Zwykle to właściciele BMW płacą wyjątkowo dużo za obowiązkowe ubezpieczenie swojego auta. Ze sporymi kosztami OC trzeba też liczyć się, podczas użytkowania Audi, Volvo, czy Mercedesa.
W statystycznym ujęciu OC na BMW oznacza koszt wyższy o kilkaset złotych w porównaniu choćby do Dacii. Tak naprawdę jednak największą cenę ubezpieczenia OC spotyka się po nabyciu najbardziej luksusowych i prestiżowych samochodów. Polisa OC na Lamborghini, czy Bentleya może kosztować przykładowo nawet parę tysięcy złotych.
Skąd biorą się różnice w cenie OC dla poszczególnych marek?
Korelacja pomiędzy marką pojazdu a z ceną płaconą za OC jest wyraźna. To zjawisko na polskim rynku można obserwować od lat. Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas ustalania składki biorą zaś pod uwagę szereg czynników. Bazują tu na bazach danych, by szacować ryzyko zajścia szkody ubezpieczeniowej. Uwzględniane są tu zwłaszcza statystyki dotyczące wypadków na drogach.
Poniekąd ubezpieczyciele zakładają, że wybór konkretnej marki samochodu jest w pewnym stopniu podyktowany stylem życia. Do tego sposobu myślenia należy podejść jednak z dużą rezerwą, gdyż jest to spore uogólnienie.
Niemniej ubezpieczyciele po części mogą zakładać, że np. BMW częściej kupują kierowcy lubiący szybką jazdę. Równocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą założyć, że typowy kierowca Dacii preferuje spokojniejszy sposób poruszania się po drogach. Dla ubezpieczyciela oznacza to mniejsze ryzyko ubezpieczeniowe i skłania do zaproponowania niższej stawki.
Sprawdź również: Ile wynoszą koszty rejestracji samochodu?
Marka samochodu i pojemność silnika
W przypadku OC komunikacyjnego jednym z ważniejszych czynników jest pojemność silnika. Dane jednoznacznie wskazują na to, że im większa pojemność silnika, tym ryzyko zajścia szkody drogowej jest większe. Silniki o dużej pojemności sprzyjają bowiem sportowej i szybkiej jeździe.
Przy dużych prędkościach rozmiar szkód ubezpieczeniowych jest zaś statystycznie większy. Stąd nic dziwnego, że statystycznie właściciele BMW płacą za OC więcej niż posiadacze np. Daewoo. W ich samochodach zwykle można przecież znaleźć znacznie pojemniejsze silniki.
Rodzaj paliwa a cena polisy OC
Marka pojazdu i pojemność silnika to niejedyne parametry pojazdu brane pod uwagę. We wnioskach o polisy OC towarzystwa ubezpieczeniowe pytają też o rodzaj paliwa, jaki wykorzystuje się w danym samochodzie.
U wielu ubezpieczycieli średnia cena OC dla pojazdów z napędem LPG jest nieco wyższa. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że jeśli ktoś decyduje się na instalację gazową, to prawdopodobnie będzie więcej podróżował autem. Im zaś dłużej samochód przebywa na drodze, tym ryzyko zajścia szkody jest większe.
Marka pojazdu to nie wszystko: znaczenie historii ubezpieczeniowej
Specyfika całego pojazdu i marka samochodu w znacznym stopniu wpływa na cenę za OC i AC. Każdorazowo jednak składka jest obliczana indywidualnie, a na jej wysokość w znacznym wpływa historia ubezpieczeniowa.
Bierze się tu pod uwagę liczbę szkód oraz to, od ilu lat zawiera się ubezpieczenia komunikacyjne. Jeśli więc przykładowo kierowca Audi jeździ bezszkodowo od kilku lat, to za OC zapłaci prawdopodobnie mniej od właściciela Toyoty, który miał kilka szkód w ostatnich latach. Poza historią ubezpieczeniową ubezpieczyciele mogą uzależniać cenę polisy od liczby punktów karnych i mandatów drogowych.
Sprawdź również: Od czego zależą zniżki OC?
Cena OC w dużej mierze jest też uzależniona od wieku i doświadczenia kierowcy. Dane statystyczne ukazują bowiem, że młodsi i mniej doświadczeni posiadacze pojazdów częściej są sprawcami szkód drogowych. Przy czym każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo określa sposób, w jaki nalicza zwyżki cenowe dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Uproszczając, średnie ceny OC są wyższe dla ludzi poniżej 25 roku życia, którzy prawo jazdy mają od mniej niż dwa lata.
Ponadto podczas kalkulacji składki za ubezpieczenie komunikacyjne towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia miejsce zamieszkania. Znaczenie może mieć też nasza sytuacja osobista, w tym stan cywilny. Czasem dodatkowe zniżki są przyznawane dla ludzi, którzy mają dzieci. Wszystko zależy tu jednak od polityki cenowej konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Cena za ubezpieczenie OC… a kolor karoserii
Wysokość składki OC w największym stopniu jest uzależniona od marki i właściwości techniczne pojazdu oraz od historii ubezpieczeniowej i wieku kierowcy. W gruncie rzeczy na finalną cenę ubezpieczenia OC u poszczególnych ubezpieczycieli wpływa też szereg innych czynników.
Czasem są one nieoczywiste. Swego czasu niektórzy polscy ubezpieczyciele w pewnym stopniu próbowali uzależnić cenę za OC od koloru karoserii. Niektóre bazy danych wskazywały bowiem np. na to, że ryzyko powstania szkody w przypadku samochodu czerwonego koloru jest wyższe w porównaniu do auta z niebieską karoserią. Niemniej ten pomysł raczej nie przyjął się na polskim rynku.
Sprawdź również: Jak wypowiedzieć umowę OC?
Jak płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC?
Ceny polis OC są bardzo różne w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ten sam kierowca z tym samym samochodem u jednego ubezpieczyciela może uzyskać przykładowo dwa razy niższą cenę niż u drugiego.
Tymczasem warunki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego są określone w ustawie. W konsekwencji to ubezpieczenie działa praktycznie tak samo u wszystkich ubezpieczycieli. Podczas poszukiwania polisy należy się więc skupić na tym, by znaleźć możliwie najtańsze OC.
Polisę OC najprościej kupić samodzielnie w Internecie. Równie proste jest znalezienie najkorzystniejszej propozycji. W tym celu wystarczy wykorzystać kalkulator OC i AC. Podaje się tam kilka podstawowych danych, takich jak np. marka samochodu i model auta. Na końcu kalkulator pokazuje ceny OC u poszczególnych ubezpieczycieli. Warto wtedy wybrać i sfinalizować OC tam, gdzie cena jest po prostu najniższa.
Sprawdź również: Ile wynoszą kary za brak OC od UFG