Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Niektóre banki wymagają wykupienia do kredytu gotówkowego dodatkowego ubezpieczenia. Innym razem nie jest to obowiązkowe, ale często bywa proponowane, więc klienci zastanawiają się, czy skorzystać z takiej propozycji. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach kredytów? Czy warto je wykupić?

Coraz więcej osób sięga po kredyty, chcąc sfinansować mniejsze lub większe wydatki. Bywa, że coś wydarzy się niespodziewanie i stawia kogoś przed taką koniecznością, jeśli osoba ta nie ma odpowiednich oszczędności. Nie wszyscy mają też możliwość pożyczenia potrzebnej sumy od kogoś bliskiego - znajomego czy kogoś z rodziny. Co za tym idzie, trzeba się udać do banku, gdzie należy spełnić liczne formalności i warunki, by ostatecznie uzyskać kredyt. Jednym z wymogów bywa dobranie do kredytu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - co musisz wiedzieć? Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - co musisz wiedzieć? (YAY Foto)

Czym jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Czasami pożyczana przez klienta suma jest spora, a przecież bank nie posiada tak naprawdę zabezpieczenia na wszystkie okoliczności. Owszem, może dochodzić swoich roszczeń, gdy pożyczkobiorca nieterminowo spłaca raty lub przestał je spłacać i unika komornika, ale co w sytuacji, gdy na przykład pożyczający pieniądze umrze albo ulegnie poważnemu wypadkowi? Właśnie na takie sytuacje bank chce się zabezpieczyć, a przy okazji zyskuje także i osoba ubezpieczona.

Drobne pożyczki nie są szczególnym problemem, ale przy wyższych kredytach, albo w sytuacjach, gdy sama pożyczka jest obarczona ryzykiem warto postarać się o dodatkowy element bezpieczeństwa. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego może być obowiązkowe lub dobrowolne. W tym pierwszym przypadku należy tylko dokładnie przeczytać umowę, żeby sprawdzić, czy kredyt z taką dodatkową opcją w ogóle jest opłacalny. W tym drugim przypadku pojawia się jednak dylemat, czy wykupić taką gwarancję bezpieczeństwa, czy może z niej zrezygnować? Co zrobić?

Jakie są warunki ubezpieczenia kredytu?

Warunki ubezpieczenia kredytu gotówkowego uzależnione są od konkretnego banku. Każdy może mieć nieco inną ofertę w tym względzie, ale wszystkie informacje można w tej chwili bez problemu znaleźć w internecie. W przygotowywanych na bieżąco rankingach najlepszych kredytów pojawiają się także dodatkowe informacje, który bank wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, a gdzie nie jest to wcale konieczne. Bazując na podobnych danych można zdecydować się na ofertę bez obowiązkowego ubezpieczenia i nie dopłacać.

Na mocy takiego ubezpieczenia to firma ubezpieczeniowa dopłaca brakującą sumę kredytu, gdy nie może tego zrobić pożyczkobiorca - bo na przykład zmarł, albo uległ ciężkiemu wypadkowi. Czasami ubezpieczenia obejmują też utratę pracy - a zatem i środków pieniężnych, które umożliwiały spłatę zobowiązania. Wszystkie warunki są zapisane w OWU - czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia. To właśnie tam znajdują się zapisy kiedy ubezpieczenie gwarantuje pomoc i ile wynosi suma ewentualnej, udzielanej pomocy. 

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu?

Z punktu widzenia osoby pożyczającej wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego jest jednocześnie korzystne i niekorzystne. Z jednej strony trzeba więcej zapłacić - a przecież do sumy pożyczanej dochodzą jeszcze prowizja, opłaty manipulacyjne i odsetki. Wykupienie ubezpieczenia jest więc dodatkowym wydatkiem, a kto pożycza pieniądze nie dysponuje zwykle zbyt wieloma funduszami. Z drugiej strony jednak mając takie ubezpieczenie nie trzeba się obawiać, że na przykład po zwolnieniu z pracy, albo po ciężkim wypadku będzie trzeba się martwić jak spłacić pożyczkę.

Firma ubezpieczeniowa może uregulować brakującą część kredytu - nawet gdyby były to duże pieniądze. Wszystko zależy od rodzaju wykupionego ubezpieczenia i tego, co zostało zapisane w umowie. Jeśli zatem ktoś pragnie mieć podobne zabezpieczenie na wszelki wypadek, powinien jednak wykupić ubezpieczenie. Bywa zresztą, że jest ono obowiązkowe - na przykład w sytuacji, gdy dana osoba jest jedynym żywicielem rodziny itp. 

Co można zyskać na wykupieniu ubezpieczenia?

Na wykupieniu ubezpieczenia kredytu gotówkowego można zyskać przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Za tym zaś idzie większy spokój psychiczny, co jest dosyć ważne w sytuacji, gdy zaciąga się wysoki kredyt, będący często koniecznością, ale jednak także i źródłem stresu. Wybierając opcję ubezpieczenia dla siebie, warto jednak sprawdzić która z nich jest w danej chwili najbardziej atrakcyjna. Niektóre banki posiadają na przykład dodatkowe promocje - obniżają oprocentowanie kredytu, albo prowizja wyniesie 0 złotych, jeśli wykupi się takie ubezpieczenie. Warto w podobnej sytuacji przeliczyć czy taka oferta rzeczywiście jest opłacalna i jeśli tak, to nie należy już dłużej się zastanawiać. Nie wszyscy wykupują ubezpieczenie kredytu gotówkowego, ale nie da się ukryć, że jego wykupienie pomogło już wielu osobom, gdy w toku spłacania zobowiązania znalazły się w ciężkiej sytuacji. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

2019-08-22

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

2019-08-21

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Ikona informacji
poradniki