Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Polska staje się domem dla coraz większej liczby obcokrajowców, zwłaszcza tych zza naszej wschodniej granicy. Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Obawiają się jednak, czy ich status daje im w ogóle taką możliwość. Na szczęście, mogą starać się o pożyczkę w naszym kraju, a instytucje finansowe ciągle poszerzają skierowaną do nich ofertę kredytową.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Warunki uzyskania kredytu dla obcokrajowca

Jeszcze nie tak dawno, jedynym sposobem na to, aby obcokrajowiec mógł się w ogóle ubiegać o kredyt w Polsce, było uzyskanie obywatelstwa naszego kraju. Obecnie, te zasady uległy zmianie, dzięki czemu również klienci spoza Polski mogą starać się o pożyczkę w jednaj z naszych instytucji finansowych.

W większości przypadków, bank lub firma udzielająca kredytów, wymaga od osób spoza Unii Europejskiej, posiadania karty stałego pobytu oraz wizy. Są to podstawowe dokumenty, dzięki którym tego typu instytucja może potwierdzić fakt, iż dana osoba przebywa w naszym kraju legalnie. Kolejną, równie ważną kwestią, jest także stałe i oczywiście legalne źródło dochodu, które powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Wysokość takiego dochodu, musi również rzecz jasna pozwalać kredytobiorcy na comiesięczne spłacanie rat pożyczki.

Dla instytucji finansowej, z usług której chcemy skorzystać, bardzo istotne jest również to, jakiego typu umowa wiąże klienta z pracodawcą. Jak można się domyślić, mile widziane są w głównej mierze umowy na czas nieokreślony, choć również umowa na czas określony jest traktowana preferencyjnie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w ostatnich latach banki zaczęły patrzeć przychylnym okiem również na inne rodzaje umów. Większość z nich nie odprawia zatem z kwitkiem osób pracujących na umowę zlecenie, umowę o dzieło, na kontrakcie, czy też klientów na samozatrudnieniu.

Historia i zdolność kredytowa obcokrajowca

Dla każdej instytucji finansowej, która udziela kredytów gotówkowych, niezwykle ważne jest zweryfikowanie historii kredytowej każdego klienta, ale także jego zdolności kredytowej. W przypadku obcokrajowców nie jest to jednak tak proste. Osoba spoza naszego kraju, która nie posiadająca polskiego obywatelstwa, od samego początku swojego pobytu, powinna zatem starać się budować swoją historię kredytową, co nie musi być szczególnie trudne.

Najprostszym i jednocześnie najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest założenie konta w polskim banku. Na taki rachunek powinno regularnie wpływać nasze wynagrodzenie, co dla banków jest już sygnałem, iż gromadzimy pewne środki. Oczywiście, w miarę naszych potrzeb powinniśmy również korzystać z takiego konta, wykonując przelewy, czy też wypłacając z niego gotówkę przy pomocy karty bankomatowej. Wszystko to sprawia, że stajemy się dla banku bardziej wiarygodni jako potencjalni kredytobiorcy. Jedyne o czym musimy bezwzględnie pamiętać, to terminowe spłacanie wszelkich zadłużeń, powstałych na przykład na karcie kredytowej.

Oczywiście, można by stwierdzić, że taka historia kredytowa jest bardzo skromna, jednak ma ona znaczenie. Zwłaszcza jeśli na koncie są odnotowywane regularne wpływy z tytułu wykonywanej pracy w naszym kraju.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca - dokumenty

Jak można się domyślić, każdy bank oraz inne instytucje finansowe, ustalają własne warunki przyznawanie kredytów gotówkowych. Mogą one także mieć różne wymagania jeśli chodzi o dokumenty, które kredytobiorca musi im dostarczyć. W większości przypadków są to jednak między innymi:

  • umowa o pracę lub zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie;
  • karta stałego lub czasowego pobytu w przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają jeszcze karty stałego pobytu;
  • zaświadczenie o meldunku w Polsce ; ważny paszport;
  • numer PESEL;
  • raport kredytowy z kraju pochodzenia.

Oprócz tego, instytucje finansowe wymagają od obcokrajowca starającego się o przyznanie kredytu, posiadania aktywnego numeru konta w polskim banku. Choć, jeśli taka osoba już od jakiegoś czasu legalnie pracuje w naszym kraju i buduje swoją zdolność kredytową, wymóg ten jest zwykle już spełniony.

Gdzie ubiegać się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Osoba spoza naszego kraju, która mieszka i pracuje w Polsce, nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem banku lub firmy pozabankowej, które udzielają kredytów obcokrajowcom. Co więcej, rośnie liczba instytucji, które chcą przyciągnąć do siebie takich właśnie klientów. W związku z tym, niektóre z nich proponują im nawet obsługę w języku rosyjskim lub ukraińskim. Oczywiście nie jest to jeszcze standard, ale takich placówek jest coraz więcej.

Wiele osób uważa, że po kredyt gotówkowy najlepiej jest się udać do któregoś z polskich banków, gdyż są to instytucje zaufane. I oczywiście jest to prawdą, tym bardziej, że ich oferta kredytowa skierowana właśnie do obcokrajowców jest dość ciekawa. Warto jednak zainteresować się również propozycją firm pozabankowych, które często kuszą nas mniejszą ilością formalności, czy też lepszymi warunkami kredytowania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z porównywarki ofert, dzięki której szybko i sprawnie możemy przekonać się, które z nich są godne naszej uwagi.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

2020-01-20

Kredyt bez zdolności kredytowej - jak i gdzie dostać?

Posiadanie zdolność kredytowej jest podstawowym warunkiem otrzymania kredytu bankowego. Jeśli natomiast nie da się jej poprawić w krótki czasie, a potrzebujemy środków finansowych możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Leasing konsumencki – na czym polega i dla kogo jest?

Leasing kojarzy się z korzystnym sposobem nabywania pojazdów i urządzeń dla przedsiębiorców. Dzięki leasingowi konsumenckiemu mogą jednak skorzystać z niego również osoby prywatne.

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Ikona informacji
poradniki