Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Polska staje się domem dla coraz większej liczby obcokrajowców, zwłaszcza tych zza naszej wschodniej granicy. Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Obawiają się jednak, czy ich status daje im w ogóle taką możliwość. Na szczęście, mogą starać się o pożyczkę w naszym kraju, a instytucje finansowe ciągle poszerzają skierowaną do nich ofertę kredytową.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Warunki uzyskania kredytu dla obcokrajowca

Jeszcze nie tak dawno, jedynym sposobem na to, aby obcokrajowiec mógł się w ogóle ubiegać o kredyt w Polsce, było uzyskanie obywatelstwa naszego kraju. Obecnie, te zasady uległy zmianie, dzięki czemu również klienci spoza Polski mogą starać się o pożyczkę w jednaj z naszych instytucji finansowych.

W większości przypadków, bank lub firma udzielająca kredytów, wymaga od osób spoza Unii Europejskiej, posiadania karty stałego pobytu oraz wizy. Są to podstawowe dokumenty, dzięki którym tego typu instytucja może potwierdzić fakt, iż dana osoba przebywa w naszym kraju legalnie. Kolejną, równie ważną kwestią, jest także stałe i oczywiście legalne źródło dochodu, które powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Wysokość takiego dochodu, musi również rzecz jasna pozwalać kredytobiorcy na comiesięczne spłacanie rat pożyczki.

Dla instytucji finansowej, z usług której chcemy skorzystać, bardzo istotne jest również to, jakiego typu umowa wiąże klienta z pracodawcą. Jak można się domyślić, mile widziane są w głównej mierze umowy na czas nieokreślony, choć również umowa na czas określony jest traktowana preferencyjnie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w ostatnich latach banki zaczęły patrzeć przychylnym okiem również na inne rodzaje umów. Większość z nich nie odprawia zatem z kwitkiem osób pracujących na umowę zlecenie, umowę o dzieło, na kontrakcie, czy też klientów na samozatrudnieniu.

Historia i zdolność kredytowa obcokrajowca

Dla każdej instytucji finansowej, która udziela kredytów gotówkowych, niezwykle ważne jest zweryfikowanie historii kredytowej każdego klienta, ale także jego zdolności kredytowej. W przypadku obcokrajowców nie jest to jednak tak proste. Osoba spoza naszego kraju, która nie posiadająca polskiego obywatelstwa, od samego początku swojego pobytu, powinna zatem starać się budować swoją historię kredytową, co nie musi być szczególnie trudne.

Najprostszym i jednocześnie najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest założenie konta w polskim banku. Na taki rachunek powinno regularnie wpływać nasze wynagrodzenie, co dla banków jest już sygnałem, iż gromadzimy pewne środki. Oczywiście, w miarę naszych potrzeb powinniśmy również korzystać z takiego konta, wykonując przelewy, czy też wypłacając z niego gotówkę przy pomocy karty bankomatowej. Wszystko to sprawia, że stajemy się dla banku bardziej wiarygodni jako potencjalni kredytobiorcy. Jedyne o czym musimy bezwzględnie pamiętać, to terminowe spłacanie wszelkich zadłużeń, powstałych na przykład na karcie kredytowej.

Oczywiście, można by stwierdzić, że taka historia kredytowa jest bardzo skromna, jednak ma ona znaczenie. Zwłaszcza jeśli na koncie są odnotowywane regularne wpływy z tytułu wykonywanej pracy w naszym kraju.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca - dokumenty

Jak można się domyślić, każdy bank oraz inne instytucje finansowe, ustalają własne warunki przyznawanie kredytów gotówkowych. Mogą one także mieć różne wymagania jeśli chodzi o dokumenty, które kredytobiorca musi im dostarczyć. W większości przypadków są to jednak między innymi:

  • umowa o pracę lub zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie;
  • karta stałego lub czasowego pobytu w przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają jeszcze karty stałego pobytu;
  • zaświadczenie o meldunku w Polsce ; ważny paszport;
  • numer PESEL;
  • raport kredytowy z kraju pochodzenia.

Oprócz tego, instytucje finansowe wymagają od obcokrajowca starającego się o przyznanie kredytu, posiadania aktywnego numeru konta w polskim banku. Choć, jeśli taka osoba już od jakiegoś czasu legalnie pracuje w naszym kraju i buduje swoją zdolność kredytową, wymóg ten jest zwykle już spełniony.

Gdzie ubiegać się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Osoba spoza naszego kraju, która mieszka i pracuje w Polsce, nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem banku lub firmy pozabankowej, które udzielają kredytów obcokrajowcom. Co więcej, rośnie liczba instytucji, które chcą przyciągnąć do siebie takich właśnie klientów. W związku z tym, niektóre z nich proponują im nawet obsługę w języku rosyjskim lub ukraińskim. Oczywiście nie jest to jeszcze standard, ale takich placówek jest coraz więcej.

Wiele osób uważa, że po kredyt gotówkowy najlepiej jest się udać do któregoś z polskich banków, gdyż są to instytucje zaufane. I oczywiście jest to prawdą, tym bardziej, że ich oferta kredytowa skierowana właśnie do obcokrajowców jest dość ciekawa. Warto jednak zainteresować się również propozycją firm pozabankowych, które często kuszą nas mniejszą ilością formalności, czy też lepszymi warunkami kredytowania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z porównywarki ofert, dzięki której szybko i sprawnie możemy przekonać się, które z nich są godne naszej uwagi.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-23

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

2019-05-22

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Jak uzyskać kredyt na studia za granicą?

Jeszcze nie tak dawno, możliwość podjęcia studiów za granicą wydawała się nam być czymś zupełnie nieosiągalnym. Taka szansa trafiała się tylko nielicznym, którzy naprawdę wyróżniali się swoimi wynikami w nauce i mogli otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Dzisiaj jednak, wyjazdy zagraniczne i studiowanie poza naszym krajem nie jest już tak rzadkie. Otwarte granice sprawiły, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na podjęcie wyzwania jakim jest życie i nauka w obcym kraju.

Ikona informacji
poradniki