Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Polska staje się domem dla coraz większej liczby obcokrajowców, zwłaszcza tych zza naszej wschodniej granicy. Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Obawiają się jednak, czy ich status daje im w ogóle taką możliwość. Na szczęście, mogą starać się o pożyczkę w naszym kraju, a instytucje finansowe ciągle poszerzają skierowaną do nich ofertę kredytową.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Warunki uzyskania kredytu dla obcokrajowca

Jeszcze nie tak dawno, jedynym sposobem na to, aby obcokrajowiec mógł się w ogóle ubiegać o kredyt w Polsce, było uzyskanie obywatelstwa naszego kraju. Obecnie, te zasady uległy zmianie, dzięki czemu również klienci spoza Polski mogą starać się o pożyczkę w jednaj z naszych instytucji finansowych.

W większości przypadków, bank lub firma udzielająca kredytów, wymaga od osób spoza Unii Europejskiej, posiadania karty stałego pobytu oraz wizy. Są to podstawowe dokumenty, dzięki którym tego typu instytucja może potwierdzić fakt, iż dana osoba przebywa w naszym kraju legalnie. Kolejną, równie ważną kwestią, jest także stałe i oczywiście legalne źródło dochodu, które powinno zostać odpowiednio udokumentowane. Wysokość takiego dochodu, musi również rzecz jasna pozwalać kredytobiorcy na comiesięczne spłacanie rat pożyczki.

Dla instytucji finansowej, z usług której chcemy skorzystać, bardzo istotne jest również to, jakiego typu umowa wiąże klienta z pracodawcą. Jak można się domyślić, mile widziane są w głównej mierze umowy na czas nieokreślony, choć również umowa na czas określony jest traktowana preferencyjnie. Nie jest to jednak regułą, ponieważ w ostatnich latach banki zaczęły patrzeć przychylnym okiem również na inne rodzaje umów. Większość z nich nie odprawia zatem z kwitkiem osób pracujących na umowę zlecenie, umowę o dzieło, na kontrakcie, czy też klientów na samozatrudnieniu.

Historia i zdolność kredytowa obcokrajowca

Dla każdej instytucji finansowej, która udziela kredytów gotówkowych, niezwykle ważne jest zweryfikowanie historii kredytowej każdego klienta, ale także jego zdolności kredytowej. W przypadku obcokrajowców nie jest to jednak tak proste. Osoba spoza naszego kraju, która nie posiadająca polskiego obywatelstwa, od samego początku swojego pobytu, powinna zatem starać się budować swoją historię kredytową, co nie musi być szczególnie trudne.

Najprostszym i jednocześnie najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest założenie konta w polskim banku. Na taki rachunek powinno regularnie wpływać nasze wynagrodzenie, co dla banków jest już sygnałem, iż gromadzimy pewne środki. Oczywiście, w miarę naszych potrzeb powinniśmy również korzystać z takiego konta, wykonując przelewy, czy też wypłacając z niego gotówkę przy pomocy karty bankomatowej. Wszystko to sprawia, że stajemy się dla banku bardziej wiarygodni jako potencjalni kredytobiorcy. Jedyne o czym musimy bezwzględnie pamiętać, to terminowe spłacanie wszelkich zadłużeń, powstałych na przykład na karcie kredytowej.

Oczywiście, można by stwierdzić, że taka historia kredytowa jest bardzo skromna, jednak ma ona znaczenie. Zwłaszcza jeśli na koncie są odnotowywane regularne wpływy z tytułu wykonywanej pracy w naszym kraju.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca - dokumenty

Jak można się domyślić, każdy bank oraz inne instytucje finansowe, ustalają własne warunki przyznawanie kredytów gotówkowych. Mogą one także mieć różne wymagania jeśli chodzi o dokumenty, które kredytobiorca musi im dostarczyć. W większości przypadków są to jednak między innymi:

  • umowa o pracę lub zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie;
  • karta stałego lub czasowego pobytu w przypadku cudzoziemców, którzy nie posiadają jeszcze karty stałego pobytu;
  • zaświadczenie o meldunku w Polsce ; ważny paszport;
  • numer PESEL;
  • raport kredytowy z kraju pochodzenia.

Oprócz tego, instytucje finansowe wymagają od obcokrajowca starającego się o przyznanie kredytu, posiadania aktywnego numeru konta w polskim banku. Choć, jeśli taka osoba już od jakiegoś czasu legalnie pracuje w naszym kraju i buduje swoją zdolność kredytową, wymóg ten jest zwykle już spełniony.

Gdzie ubiegać się o kredyt gotówkowy dla obcokrajowców

Osoba spoza naszego kraju, która mieszka i pracuje w Polsce, nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem banku lub firmy pozabankowej, które udzielają kredytów obcokrajowcom. Co więcej, rośnie liczba instytucji, które chcą przyciągnąć do siebie takich właśnie klientów. W związku z tym, niektóre z nich proponują im nawet obsługę w języku rosyjskim lub ukraińskim. Oczywiście nie jest to jeszcze standard, ale takich placówek jest coraz więcej.

Wiele osób uważa, że po kredyt gotówkowy najlepiej jest się udać do któregoś z polskich banków, gdyż są to instytucje zaufane. I oczywiście jest to prawdą, tym bardziej, że ich oferta kredytowa skierowana właśnie do obcokrajowców jest dość ciekawa. Warto jednak zainteresować się również propozycją firm pozabankowych, które często kuszą nas mniejszą ilością formalności, czy też lepszymi warunkami kredytowania. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z porównywarki ofert, dzięki której szybko i sprawnie możemy przekonać się, które z nich są godne naszej uwagi.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-09-12

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

2019-09-09

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Ikona informacji
poradniki