Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie!
Trwa wysyłanie formularza...
Dziękujemy!
Formularz został wysłany poprawnie.
Sprawdź swoją zdolność kredytową w innych bankach! Wybierz dodatkowe oferty i zwiększ swoją szansę na kredyt!
Trwa wysyłanie formularza...
Kredyt hipoteczny

Rata
866 zł
RRSO
3,3%
Marża
1,5%
Prowizja
0,0%
Do spłaty
312804 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Kredyt hipoteczny szczegóły

Kredyt hipoteczny

Rata
876 zł
RRSO
3,43%
Marża
1,59%
Prowizja
0,5%
Do spłaty
317224 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Kredyt hipoteczny szczegóły

Kredyt hipoteczny

Rata
899 zł
RRSO
3,7%
Marża
1,8%
Prowizja
1,25%
Do spłaty
326906 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Kredyt hipoteczny szczegóły

Kredyt mieszkaniowy Własny kąt

Rata
915 zł
RRSO
3,74%
Marża
1,86%
Prowizja
0,0%
Do spłaty
329997 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Kredyt mieszkaniowy Własny kąt szczegóły

Kredyt mieszkaniowy

Rata
922 zł
RRSO
3,82%
Marża
2,0%
Prowizja
0,0%
Do spłaty
332806 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Kredyt mieszkaniowy szczegóły

Mieszkaniowy kredyt hipoteczny

Rata
942 zł
RRSO
4,13%
Marża
2,1%
Prowizja
1,9%
Do spłaty
343023 zł
Oferta łączona
Tak
Wybierz tak, jeśli chcesz skorzystać z innych produktów banku, aby obniżyć marżę.
Mieszkaniowy kredyt hipoteczny szczegółyMarzenia o własnym mieszkaniu lub domu nie muszą czekać w nieskończoność. Warto zapoznać się z rankingiem kredytów hipotecznych i wybrać najlepszą opcję.

Kredyty hipoteczne są wyjątkowymi produktami oferowanymi przez banki swoim klientom. Zwykle dotyczą najwyższych kwot, stanowią też w wielu przypadkach najpoważniejsze finansowe zobowiązanie, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć w dorosłym życiu. Z tego powodu szczególnie uważnie należy podejść do kwestii wyboru kredytu na mieszkanie lub dom. W poszukiwaniach tego najbardziej korzystnego może się przydać ranking kredytów hipotecznych. Korzystając z niego, można w płatwy sposób porównać różne opcje i skontaktować się z ekspertami, którzy pomogą w uzyskaniu finansowania.

Najlepsze kredyty hipoteczne - Ranking SMART (fot. dymax / Shutterstock)

Najlepszy kredyt hipoteczny – nie zawsze najtańszy

Na atrakcyjność ofert kredytów hipotecznych wpływ ma kilka czynników. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest oprocentowanie. To właśnie od niego w głównej mierze będzie zależeć to, ile ostatecznie będzie kosztować nas cały kredyt. O jego wysokości decyduje z jednej strony stawka WIBOR, czyli referencyjna stopa oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym, oraz marża banku. Ta pierwsza jest powiązana z wysokoscią stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, druga jest natomiast zależna od kredytodawcy i może ulegać zmianie – niższą marżę bank zaproponuje np. w przypadku wyższego wkładu własnego lub skorzystania z innych produktów oferowanych w ramach cross-sellingu.

Chociaż w obiegowej opinii za najlepsze uważa się najtańsze kredyty hipoteczne, nie zawsze tak jest. Warto wziąć pod uwagę fakt, że to duże zobowiązania, spłacane przez długi okres. W tym czasie może zmienić się zarówno nasza sytuacja życiowa, jak i koniunktura, wobec czego poszukiwanie oszczędności za wszelką cenę (np. rezygnacja z części ubezpieczeń) może doprowadzić do poważnych problemów ze spłatą. Wybierając, w jakim banku kredyt hipoteczny będzie najbardziej opłacalny, warto wziąć pod uwagę kilka możliwości i dodatkowe opcje, z których można skorzystać.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to poważne wyzwanie, które wiąże się z koniecznością  dopełnienia wielu formalności i poświęcenia swoim finansom sporo uwagi. Wbrew pozorom wybór najlepszego kredytu hipotecznego może być jednym z najłatwiejszych i najszybszych kroków na drodze ku upragnionym czterem kątom. Wystarczy skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, który po wprowadzeniu oczekiwanej kwoty, wartości nieruchomości i okresu spłaty zaprezentuje najtańsze opcje i umożliwi bezpośredni kontakt z bankiem. Należy mieć jednak na uwadze, że ostateczne warunki będą zależały od wielu czynników, w tym od oceny zdolności kredytowej i indywidualnych uwarunkowań, wyliczenia należy więc traktować orientacyjnie.

Ocena zdolności kredytowej

Jednym z najważniejszych elementów w trakcie ubiegania się o kredyt hipoteczny będzie ocena zdolności kredytowej. To od niej zależy, czy bank przyzna zobowiązanie we wnioskowanej kwocie. Podstawą jej oceny będą zwłaszcza informacje dotyczące osiąganych dochodów. Największe szanse mają oczywiście osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, ponieważ zdaniem analityków oznacza to stabilizację życiową i jest dobrą prognozą na przyszłość. Nie oznacza to jednak, że pozbawieni szans są kredytobiorcy zatrudnieni na czas określony, na podstawie umów cywilnoprawnych czy przedsiębiorcy. W takim przypadku polityka poszczególnych banków znacznie się od siebie różni, dobrze więc poznać szczegółowe wymagania przed rozpoczęciem całego procesu.

Nie tylko kredytobiorca

Skrupulatnej ocenie banku poddany zostanie nie tylko kredytobiorca, ale również nieruchomość. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego. W sporządzonym przez niego operacie szacunkowym znajdzie się wartość rynkowa lokalu. Pozwoli ona obliczyć wskaźnik LTV (Loan To Value), określający stosunek wysokości kredytu do ceny nieruchomości. Kluczowe znaczenie będzie miał również LTC (Loan To Cost), pozwalający ocenić stosunek zadłużenia do ceny transakcyjnej. W obu przypadkach im będą niższe, tym lepiej dla kredytobiorcy, ponieważ kredyt hipoteczny jest oceniany lepiej i można liczyć na niższą marżę.

Dodatkowe koszty

Koszty związane z kredytem hipotecznym nie kończą się na regularnym uiszczaniu należności z tytułu przewidzianych rat. Wiele wydatków trzeba będzie ponieść jeszcze przed podjęciem decyzji przez analityków. Należy do nich m.in. wynagrodzenie dla rzeczoznawcy majątkowego, przygotowującego operat szacunkowy. Oprócz tego trzeba będzie ponieść także koszty związane z podpisaniem umowy kupna mieszkania u notariusza. Warto również pamiętać, że nawet wybór najlepszego kredytu hipotecznego nie uchroni nas przed koniecznością regulowania m.in. składek ubezpieczenia nieruchomości oraz ubezpieczenia na życie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny, jest możliwość wcześniejszej nadpłaty lub całkowitej spłaty bez prowizji. Zgodnie z obowiązującym prawem banki mogą wprowadzać dodatkową prowizję z tego tytułu jedynie w ciągu pierwszych 36 miesięcy spłaty. Warto jednak uwzględnić taką możliwość np. w przypadku wcześniejszej sprzedaży poprzedniej nieruchomości lub większego zastrzyku gotówki. Pozwoli to nie tylko na wcześniejsze uporanie się ze spłatą kredytu, ale również znaczne ograniczenie jego kosztów.

Korzyści z cross-sellingu

Bardzo często banki oferujące kredyty hipoteczne starają się przy okazji przekonać nowych klientów do skorzystania z innych produktów. Usługa cross-sellingu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, często jest jednak korzystna dla obu stron. W wielu przypadkach w zamian za korzystanie z konta osobistego lub karty debetowej obniżeniu może ulec marża. Wprawdzie zwykle oszczędności na jednej racie nie są znaczące, jednak w ujęciu całego zobowiązania z pewnością przełożą się na realne oszczędności.

Nowoczesne zarządzanie

Wybierając najlepszy kredyt hipoteczny, warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, oferowane przez banki. Wbrew pozorom duże znaczenie będzie miało również to, jakie narzędzia otrzymamy do zarządzania naszym zadłużeniem. Nowoczesne aplikacje banków pozwalają na wygodną spłatę zobowiązań. Coraz więcej banków proponuje swoim klientom m.in. nadpłatę kredytu poprzez serwis internetowy, bez konieczności odwiedzania w tym celu oddziału. Pozwala to na zdecydowanie wygodniejsze zarządzanie finansami i spore oszczędności czasu.

Inne funkcje rankingu kredytów hipotecznych

W przypadku kredytów hipotecznych ranking pozwala również na zastosowanie innych funkcji, które mogą okazać się korzystne z perspektywy wielu kredytobiorców. Po rozwinięciu dodatkowego panelu można m.in. ustalić cel kredytu, w tym zakup mieszkania lub domu, działki czy budowy domu. Ponadto warto także ustalić wiek kredytobiorcy oraz rodzaj rat. Ciekawą opcją jest ustalenie rat malejących. Te wprawdzie oznaczają większe wydatki na początku spłaty, ale długofalowo przekładają się na spore oszczędności, są również lepszym wyborem w przypadku chęci wcześniejszej spłaty kredytu.


2020-02-13

Sprzedaż mieszkania z kredytem - to możliwe

Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie. Czasami sytuacja zmusza nas jednak do sprzedaży nieruchomości przed jego spłatą. Wbrew pozorom nie jest to niemożliwe.

2020-02-12

Wykup mieszkania komunalnego: jak to zrobić?

Lokatorzy mieszkań komunalnych często mają możliwość atrakcyjnego pod względem cenowym wykupu nieruchomości. Może okazać się, że to znakomita forma łatwego nabycia sporego majątku.

2020-02-11

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - czym jest?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, można natrafić na różnego typu oferty. Niektóre z nich oferują spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Warto wiedzieć, czym różni się od standardowego prawa własności.

Rachunek powierniczy a kupno mieszkania na rynku pierwotnym

Zakup nowego mieszkania to duże przedsięwzięcie. Aby zredukować ryzyko wystąpienia problemów, warto upewnić się, że deweloper korzysta z rachunku powierniczego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Kupno nieruchomości to poważne zobowiązanie i spore wyzwanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, zwłaszcza jeżeli pochodzi z rynku wtórnego.

Umowa przedwstępna: jak powinna wyglądać?

Kupno lub sprzedaż nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami dla obu stron transakcji. Jedną z nich jest sporządzenie i podpisanie umowy przedwstępnej.

Wykończenie pod klucz: kupno mieszkania pod klucz

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, zwykle mamy do wyboru kilka opcji wykończenia. Jedną z nich jest mieszkanie pod klucz, dzięki czemu otrzymamy lokal, do którego od razu będziemy mogli się wprowadzić.

Ikona informacji
poradniki