SMART > Poradniki > Finanse pracownika > Dodatkowe pieniądze na wakacje dla pracowników. Nawet kilka tysięcy złotych

Dodatkowe pieniądze na wakacje dla pracowników. Nawet kilka tysięcy złotych

Pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mogą otrzymać środki pieniężne na sfinansowanie letniego wypoczynku. Sprawdzamy, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze na wakacje.

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Wczasy pod gruszą na wakacje

Dodatek na sfinansowanie wypoczynku tzw. wczasy pod gruszą wypłacany jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Środki pieniężne mogą otrzymać pracownicy zatrudnieni na pełny etat i ich rodziny oraz emeryci i renciści (byli pracownicy i ich rodziny) oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Wczasy pod gruszą przyznawane są z uwzględnieniem sytuacji finansowej pracownika występującego z wnioskiem od wypłacenie dodatku. Wysokość dodatku na wakacje uzależniona jest również od puli środków zgromadzonych w ZFŚS. Warunkiem wypłacenia jest wykorzystanie przez pracownika urlopu wypoczynkowego przez okres 14 dni kalendarzowych.

O szczegółach wypłacania oraz przyznawania tzw. wczasów pod gruszą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pisaliśmy w artykule "Dodatkowe pieniądze na wakacje? Sprawdź, czy masz prawo do wczasów pod gruszą".

Świadczenie urlopowe dla pracowników

Świadczenie urlopowe wypłacane jest pracownikom przez firmy, które nie zdecydowały się na założenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wysokość świadczenia urlopowego uzależnione jest od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. W 2023 r. wynosi 1662,97 zł. Na wyższy dodatek mogą liczyć osoby zatrudnione w szczególnych warunkach. 

Więcej szczegółów na temat świadczenia urlopowego można przeczytać w artykule pt. "Nawet 2,2 tys. zł dla pracowników na wakacje".

Poradniki