SMART > Poradniki > Pieniądze na dowolny cel > Ile wynoszą prowizje za wypłaty z bankomatów

Ile wynoszą prowizje za wypłaty z bankomatów

Ile dokładnie kosztuje nas wypłata gotówki z bankomatu? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie gdy próbujemy to zrobić za granicą. Niemniej nawet w kraju wysokość prowizji zależy od paru czynników. Ile wynoszą prowizje za wypłaty z bankomatów? Przyjrzymy się temu tematowi.

Ile wynoszą prowizje za wypłaty z bankomatów
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Od dawna już elektroniczne formy płatności zyskują coraz większą popularność. Choć wypłaty gotówki z bankomatów nadal pozostają istotnym elementem codziennego życia, to liczba automatów nieustannie spada. W chwili obecnej na terenie naszego kraju znajduje się ich około 20 tysięcy. 

Różnice między bankomatami własnymi a obcymi

Istnieją dwie główne kategorie bankomatów, z których można wypłacać gotówkę. Te  własne są bankomatami należącymi do banku, w którym masz swoje konto. Zwykle wypłaty z nich  są darmowe dla klientów danej instytucji..

Bankomatami obcymi z kolei nazywamy bankomaty należące do innych instytucji bankowych lub firm trzecich. Korzystanie z tych nich jest zwykle związane z pewną prowizją. Opłaty te mogą być znacznie wyższe, zwłaszcza jeśli dane urządzenie znajduje się za granicą. Prowizje są tutaj naliczane zarówno przez bank, do którego należy bankomat, jak i przez bank, w którym klient ma konto.

Od wielu lat istnieje polityka instytucji bankowych polegająca na sprzedaży sieci swoich automatów do dwóch głównych sieci, czyli Planet Cash i Euronet. 

Czym jest prowizja za wypłatę z bankomatu?

Jest to opłata, którą bank nalicza za korzystanie z usługi wypłaty gotówki. Wysokość tej opłaty zależy od wielu czynników, takich jak polityka danego banku, rodzaj karty, czy też lokalizacja bankomatu. W praktyce prowizja może być stałą kwotą lub procentem wypłacanej sumy, a czasami obie te opłaty są łączone. Prowizje są sposobem, w jaki banki zarabiają na utrzymanie i serwisowanie bankomatów, a także na pokrycie kosztów transakcji międzybankowych. 

Od czego zależą prowizje za wypłatę pieniędzy?

Poza wcześniejszymi aspektami, polityka banku również wpływa na ponoszone przez klientów koszty. Niektóre banki oferują ograniczoną liczbę darmowych wypłat w ciągu miesiąca, a opłaty mogą być stałe, procentowe lub kombinacją obu. Warto też zwrócić uwagę na minimalne i maksymalne kwoty wypłat; w niektórych przypadkach banki mogą naliczać niższe prowizje za wypłaty przekraczające pewien próg kwotowy, bądź dodatkowe opłaty za niewielkie wypłaty.

Ostatecznie w niektórych krajach, choć rzadko, ale opłaty mogą też różnić się w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia, a okresowe promocje lub partnerstwa między bankami mogą obniżać koszty wypłat. 

Prowizje za wypłaty z obcych bankomatów 

Jako, że wypłata we własnej sieci jest zwykle darmowa, skupiliśmy się na wypłacie pieniędzy z obcego bankomatu. Dotyczy to zarówno kwestii wypłaty z bankomatów Euronet, czy też sieci Planet Cash, czy innych sieci. 

Warto uprzedzić, że tabela może być niekompletna i często poszczególne instytucje zmieniają swoje cenniki, które obowiązują przy wypłacie gotówki. Często także uzależniają oferty od spełnienia dodatkowych warunków, takich jak wysokość transakcji, liczba operacji w miesiącu, czy też zwalniają np. z prowizji pierwszą wypłatę. Dlatego zawsze zapoznaj się z aktualną ofertą twojego banku. 

Bank

Prowizja za wypłatę z bankomatu innego banku

Prowizja za wypłatę z bankomatu sieci Euronet

Prowizja za wypłatę z bankomatu Planet Cash

Uwagi

PKO BP

10 zł

10 zł

10 zł

Wypłata BLIK bez prowizji

Pekao SA

2,3% min 5 zł

2,3% min 5 zł

2,3% min 5 zł

Pierwsze 2 wypłaty darmowe przy spełnieniu warunków

Santander Bank Polska

5 zł

5 zł

5 zł

Darmowe wypłaty BLIK; pakiet darmowych wypłat za 7 zł/mies.

ING Bank Śląski

0 zł za pierwszą, 5 zł za każdą kolejną

0 zł za pierwszą, 5 zł za każdą kolejną

0 zł

BLIK: pierwsza za 0 zł, kolejne za 2,5 zł

Bank Millennium

5 zł

5 zł

1 zł

0 zł za wypłaty przy spełnieniu warunków

mBank

0 zł (powyżej 100 zł), 2,5 zł (do 100 zł)

0 zł (powyżej 100 zł), 2,5 zł (do 100 zł)

0 zł (powyżej 100 zł), 2,5 zł (do 100 zł)


Credit Agricole

6 zł

6 zł

6 zł

0 zł za wypłaty przy spełnieniu warunków; BLIK bez prowizji

BNP Paribas

5 zł

5 zł

0 zł

Dla osób do 26 roku życia bez opłat

Getin Bank

3,5% min 5 zł

3,5% min 5 zł

0 zł

BLIK bez prowizji

Alior Bank

2,5 zł

2,5 zł

2,5 zł


Prowizje za wypłatę gotówki za granicą

Podczas podróży zagranicznych, koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatów mogą być znacznie wyższe niż w kraju. Głównym powodem jest konieczność konwersji waluty oraz dodatkowe opłaty międzybankowe:

  1. Przewalutowanie: podczas wypłaty gotówki w obcej walucie, banki stosują własne kursy wymiany, które często są mniej korzystne niż rynkowe. Dodatkowo mogą naliczać dodatkową opłatę za przewalutowanie.

  2. Opłaty międzybankowe: wypłaty za granicą mogą pociągać za sobą dodatkowe prowizje międzybankowe, naliczane zarówno przez bank, w którym masz konto, jak i przez bank zarządzający bankomatem.

  3. Różne rodzaje prowizji: podobnie jak w kraju, prowizje za wypłaty za granicą mogą być stałe, procentowe od kwoty wypłaty, lub obie te formy mogą być łączone. Wysokość opłat zależy od banku i rodzaju karty.

  4. Limit darmowych wypłat: niektóre banki oferują ograniczoną liczbę darmowych wypłat za granicą dla posiadaczy niektórych rodzajów kont, np. premium.

Warto zainteresować się założeniem konta walutowego, by przy użyciu karty płatniczej nie narażać się na koszt przewalutowania. Banki międzynarodowe są także dobrą alternatywą, by przy ich korzystaniu móc korzystać z dowolnego bankomatu na świecie za stosunkowo niską opłatą. 

Pamiętając o dynamicznych zmianach w politykach bankowych, zawsze warto być na bieżąco z aktualnymi cennikami i ofertami, by maksymalizować korzyści płynące z wyboru odpowiedniego banku i typu konta. To pozwoli na świadome korzystanie z usług bankomatów, zarówno w kraju, jak i podczas podróży zagranicznych.Zakładanie konta bankowego

Poradniki