SMART > Poradniki > Porady w finansach > Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Nie od dziś wiadomo, że to klienci posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony są na najlepszej pozycji w momencie, gdy starają się o kredyt. Co jednak w sytuacji, jeśli dysponujemy jedynie umową na czas określony?

Reklama

Zdolność klienta do spłaty zadłużenia

Każdy bank, otrzymując od klienta wniosek o udzielenie pożyczki, musi bardzo dokładnie przeanalizować sytuację finansową wniskodawcy. Służy to przede wszystkim temu, aby poprawnie ocenić zdolność takiej osoby do spłacenia kredytu. Nie może zatem dziwić nas fakt, że podczas tego procesu, najlepiej prezentują się klienci posiadający stabilne zatrudnienie.

W nieco gorszej sytuacji znajdują się natomiast osoby zatrudnione w oparciu o umowę na czas określony. Taka umowa czasowa, może być sygnałem dla banku, iż klient nie posiada pewnego źródła dochodu, co ma znaczący wpływ na ocenę jego zdolności do terminowej spłaty zobowiązania względem banku. Umowa czasowa nie skreśla nas jako potencjalnych kredytobiorców, jednak nasza ocena kredytowa może być niższa.

Warunki udzielenia kredytu przy umowie na czas określony

Osoby, które są zatrudnione na umowę na czas określony wciąż mogą się ubiegać o kredyt gotówkowy, ale zwykle wymagania w stosunku do nich są nieco większe. Dokładne warunki przyznania takiej pożyczki są oczywiście ustalane indywidualnie przez każdy bank, jednak istnieją pewne zasady, które są powszechne.

Przede wszystkim, liczy się przepracowany przez klienta okres na obowiązującej go aktualnie umowie. W większości przypadków, instytucje finansowe wymagają, aby wynosił on od minimum trzech do sześciu miesięcy.

Fakt, że nasza umowa na czas określony jest już kolejną od tego samego pracodawcy, może zadziałać na naszą korzyść. Bank zwróci na to uwagę, podczas oceniania naszej zdolności kredytowej. Istotne jest to, na jaki czas zawarliśmy umowę z daną firmą. Jak można się domyślić, bank nie udzieli nam kredytu na okres wykraczający poza termin trwania takiej umowy na czas określony. Jeśli zatem klient otrzyma pozytywną decyzję dotyczącą kredytu, data spłaty jego ostatniej raty będzie przypadała na ostatni lub przedostatni miesiąc umowy. Jeśli zależy nam na dłuższym okresie spłaty, możemy dostarczyć do banku pisemną promesę od pracodawcy o możliwości przedłużenia bieżącej umowy.

Inne wymagania banków

Tak jak w przypadku każdej innej pożyczki, również osoby starające się o kredyt gotówkowy posiadając umowę na czas określony, muszą spełnić określone warunki. Przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednio wysoki dochód, który będzie dla banku gwarancją, iż jesteśmy w stanie każdego miesiąca spłacać raty o konkretnej wysokości. Pod uwagę brany jest też zwykle wiek kredytobiorcy, czy jego wykształcenie.

Jedna z podstawowych kwestii, sprawdzanych w przypadku udzielania każdego rodzaju kredytu, to historia poprzednich zadłużeń wnioskującego o pożyczkę. Osoby, które w przeszłości miały problem ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań na czas, mogą mieć spore trudności z uzyskaniem kredytu w banku. W takim przypadku bowiem, instytucja finansowa może uznać, iż klient znajdujący się w rejestrze BIK nie jest wiarygodnym kredytobiorcą. Dlatego też, rozważając zaciągnięcie kredytu, należy zawsze mierzyć swoje siły na zamiary, analizując dokładnie swoje możliwości finansowe.

Reklama

Kredyt gotówkowy w firmie pozabankowej

Często, mimo naszych starań, bank może odmówić udzielenia kredytu gotówkowego. To jednak nie wyczerpuje naszych możliwości pozyskania dodatkowych funduszy. W końcu banki nie są jedynymi instytucjami finansowymi, w których możemy się ubiegać o pożyczkę. Swoje usługi w tym zakresie oferują nam również firmy pozabankowe.

W wyborze najkorzystniejszego kredytu lub pożyczki, pomoże nam porównywarka, za pomocą, której sprawdzimy oferty wielu instytucji. Przydatnym narzędziem, może się okazać również kalkulator kredytowy. Zawsze sprawdzajmy także dokładnie treść wszystkich umów oraz opłaty związane z udzielanym nam kredytem. Chodzi tutaj zarówno o oprocentowanie, jak i prowizje, czy opłat za uruchomienie kredytu. Dzięki temu, będziemy w stanie obliczyć ile w rzeczywistości będziemy musieli oddać takiej firmie i czy po prostu nas na to stać.

Poradniki