Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Wykonanie przelewu online jest możliwe nie tylko z rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, ale i z rachunku karty kredytowej. Przelewy mogą być również wykonywane za granicę. Dla odrzucających taką formę regulowania należności alternatywą jest zlecenie i wykonanie przelewu na poczcie.

Zrobienie przelewu online wymaga posiadania założonego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w wybranym Banku. Obecnie użytkownik takiej Bankowości ma do wyboru dwa sposoby wykonania przelewu, tj. przelew natychmiastowy i przelew zwykły.

Jak zrobić przelew przez Internet? Ile trwa przelew online? (fot. adamr / YAY Foto)

Przelew - jak zrobić na Poczcie, jak zrobić w Banku?

Zacznijmy od tego, że chcąc dokonać płatności, mamy do wyboru dwie możliwości jej zrealizowania. Pierwsza możliwość to wpłata w kasie stacjonarnej placówki np. banku lub Poczty. Ten sposób jest dedykowany dla każdego, kto nie wie, jak zrobić przelew bez konta.  Drugi sposób to zrealizowanie samodzielne przelewu w trybie online, za pośrednictwem systemu Bankowości Internetowej.  Zrobienie przelewu na Poczcie lub w banku sprowadza się do wizyty w takiej placówce, udania się do stanowiska kasowego, podania danych do wpłaty, kwoty, wpłacenia środków, podpisania blankietu (dyspozycji) wpłaty pracownikowi, który przyjmuje wpłatę. Alternatywą jest skorzystanie z systemu Bankowości Internetowej i zrealizowanie samodzielnie przelewu online. Wówczas użytkownik takiego systemu po zalogowaniu się w nim wybiera zakładkę płatności - transakcje, wprowadza dane odbiorcy przelewu, jego kwotę, tytuł, daje zatwierdź, wprowadza otrzymany kod SMS z autoryzacją transakcji, wybiera polecenie “wykonaj/ zatwierdź”, co kończy realizowanie przelewu.

Realizowany przelew zwykły online jest księgowany według sesji Elixir. Przelew natychmiastowy jest realizowany na bieżąco, pomimo że nadawca i odbiorca posiadają rachunki bankowe w odmiennych bankach.

Zobacz: W jakich bankach są przelewy natychmiastowe?

Jak zrobić przelew zagraniczny? Jak zrobić przelew w EURO?

Za pośrednictwem Bankowości Internetowej możliwe jest realizowanie również przelewów zagranicznych. Zainteresowanie nimi - jak pokazuje praktyka jest nadal bardzo wysokie. Widać to na forach internetowych chociażby, gdzie codziennie wiele osób zadaje pytanie “jak zrobić przelew do Niemiec”, “jak zrobić przelew na czeskie konto”, “jak zrobić przelew za granicę”. Zrealizowanie wyżej wymienionych, przykładowych przelewów jest możliwe za pośrednictwem:

  • przelewu SEPA - umożliwia wysłanie środków na rachunek odbiorcy za granicę, gdzie rachunek może być prowadzony przez dowolny bank w ramach Unii Europejskiej, koszt takiego przelewu to zwykle 30,00 PLN, 
  • przelewu SWIFT - umożliwia wysłanie środków na rachunek odbiorcy za granicę, gdzie rachunek może być prowadzony przez dowolny bank w skali całego świata, koszt takiego przelewy to zwykle odpowiednia wartość % kwoty zrealizowanego przelewu.

Powyższe przelewy mogą być również wykonywane w innych przypadkach. Mianowicie może z nich skorzystać obywatel z zagranicy. Przykładowo przedsiębiorca z Niemiec, który zastanawia się, jak zrobić przelew z konta niemieckiego na polskie, czy obywatel Czech, który podobnie zastanawia się, jak zrobić przelew z konta czeskiego na polskie.

Jak zrobić przelew do ZUS przez Internet?

Zrobienie przelewu do ZUS przez Internet nie jest trudne, warto jednak pamiętać o zmianach, które wprowadzono po 1 stycznia 2018 r. Chcąc wykonać taki przelew, użytkownik Bankowości Internetowej może skorzystać ze specjalnego przelewu w formie standardowego komunikatu ELIXIR 11n. W treści przelewu konieczne jest wprowadzenie takich danych, jak: kwota składki, dane nadawcy płatności, dane odbiorcy płatności, indywidualny numer rachunku składkowego.

Jak zrobić przelew przez telefon? Jak zrobić przelew kartą kredytową?

Wykonanie przelewu przez telefon jest proste, a sprowadza się do następujących czynności:

  • za pośrednictwem skrótu do przelewu telefonicznego pobranego na ekran główny telefonu należy wybrać nr konta, z którego będzie realizowany przelew,
  • należy wybrać polecenie “przelew na telefon BLIK”, wprowadzić numer telefonu osoby, do której kierujemy przelew,
  • wprowadzenie kwoty przelewu i wybór polecenia “zatwierdź”.

Wykonanie przelewu kartą kredytową także jest możliwe. Wymaga jednak wejścia w Bankowości Internetowej w zakładkę “karty kredytowe”, a kolejno na panelu bocznym wybrania polecenia “przelew z rachunku karty kredytowej”. Otworzy się okno przelewu, w którym należy uzupełnić podstawowe informacje do przelewu (dane nadawcy, numer rachunku bankowego, tytuł przelewu). Przelew jest zatwierdzany standardowo, zwykle poprzez wprowadzenie otrzymanego kodu SMS i wybranie polecenia “zatwierdź”.


2020-04-06

Paypal: co to i co umożliwia konto PayPal?

Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Jedną z dostępnych metod jest PayPal. Dzięki serwisowi możemy zapewnić sobie również dodatkową ochronę.

2020-03-18

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

2020-03-06

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Polecenie zapłaty i zlecenie stałe - jak działają i czym się różnią?

Regulowanie comiesięcznych płatności to często kłopotliwy obowiązek, zwłaszcza jeżeli mamy sporo rachunków do opłacenia. Z pomocą może przyjść polecenie zapłaty lub zlecenie stałe.

Ikona informacji
poradniki