Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Wykonanie przelewu online jest możliwe nie tylko z rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, ale i z rachunku karty kredytowej. Przelewy mogą być również wykonywane za granicę. Dla odrzucających taką formę regulowania należności alternatywą jest zlecenie i wykonanie przelewu na poczcie.

Zrobienie przelewu online wymaga posiadania założonego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w wybranym Banku. Obecnie użytkownik takiej Bankowości ma do wyboru dwa sposoby wykonania przelewu, tj. przelew natychmiastowy i przelew zwykły.

Jak zrobić przelew przez Internet? Ile trwa przelew online? (fot. adamr / YAY Foto)

Przelew - jak zrobić na Poczcie, jak zrobić w Banku?

Zacznijmy od tego, że chcąc dokonać płatności, mamy do wyboru dwie możliwości jej zrealizowania. Pierwsza możliwość to wpłata w kasie stacjonarnej placówki np. banku lub Poczty. Ten sposób jest dedykowany dla każdego, kto nie wie, jak zrobić przelew bez konta.  Drugi sposób to zrealizowanie samodzielne przelewu w trybie online, za pośrednictwem systemu Bankowości Internetowej.  Zrobienie przelewu na Poczcie lub w banku sprowadza się do wizyty w takiej placówce, udania się do stanowiska kasowego, podania danych do wpłaty, kwoty, wpłacenia środków, podpisania blankietu (dyspozycji) wpłaty pracownikowi, który przyjmuje wpłatę. Alternatywą jest skorzystanie z systemu Bankowości Internetowej i zrealizowanie samodzielnie przelewu online. Wówczas użytkownik takiego systemu po zalogowaniu się w nim wybiera zakładkę płatności - transakcje, wprowadza dane odbiorcy przelewu, jego kwotę, tytuł, daje zatwierdź, wprowadza otrzymany kod SMS z autoryzacją transakcji, wybiera polecenie “wykonaj/ zatwierdź”, co kończy realizowanie przelewu.

Realizowany przelew zwykły online jest księgowany według sesji Elixir. Przelew natychmiastowy jest realizowany na bieżąco, pomimo że nadawca i odbiorca posiadają rachunki bankowe w odmiennych bankach.

Zobacz: W jakich bankach są przelewy natychmiastowe?

Jak zrobić przelew zagraniczny? Jak zrobić przelew w EURO?

Za pośrednictwem Bankowości Internetowej możliwe jest realizowanie również przelewów zagranicznych. Zainteresowanie nimi - jak pokazuje praktyka jest nadal bardzo wysokie. Widać to na forach internetowych chociażby, gdzie codziennie wiele osób zadaje pytanie “jak zrobić przelew do Niemiec”, “jak zrobić przelew na czeskie konto”, “jak zrobić przelew za granicę”. Zrealizowanie wyżej wymienionych, przykładowych przelewów jest możliwe za pośrednictwem:

  • przelewu SEPA - umożliwia wysłanie środków na rachunek odbiorcy za granicę, gdzie rachunek może być prowadzony przez dowolny bank w ramach Unii Europejskiej, koszt takiego przelewu to zwykle 30,00 PLN, 
  • przelewu SWIFT - umożliwia wysłanie środków na rachunek odbiorcy za granicę, gdzie rachunek może być prowadzony przez dowolny bank w skali całego świata, koszt takiego przelewy to zwykle odpowiednia wartość % kwoty zrealizowanego przelewu.

Powyższe przelewy mogą być również wykonywane w innych przypadkach. Mianowicie może z nich skorzystać obywatel z zagranicy. Przykładowo przedsiębiorca z Niemiec, który zastanawia się, jak zrobić przelew z konta niemieckiego na polskie, czy obywatel Czech, który podobnie zastanawia się, jak zrobić przelew z konta czeskiego na polskie.

Jak zrobić przelew do ZUS przez Internet?

Zrobienie przelewu do ZUS przez Internet nie jest trudne, warto jednak pamiętać o zmianach, które wprowadzono po 1 stycznia 2018 r. Chcąc wykonać taki przelew, użytkownik Bankowości Internetowej może skorzystać ze specjalnego przelewu w formie standardowego komunikatu ELIXIR 11n. W treści przelewu konieczne jest wprowadzenie takich danych, jak: kwota składki, dane nadawcy płatności, dane odbiorcy płatności, indywidualny numer rachunku składkowego.

Jak zrobić przelew przez telefon? Jak zrobić przelew kartą kredytową?

Wykonanie przelewu przez telefon jest proste, a sprowadza się do następujących czynności:

  • za pośrednictwem skrótu do przelewu telefonicznego pobranego na ekran główny telefonu należy wybrać nr konta, z którego będzie realizowany przelew,
  • należy wybrać polecenie “przelew na telefon BLIK”, wprowadzić numer telefonu osoby, do której kierujemy przelew,
  • wprowadzenie kwoty przelewu i wybór polecenia “zatwierdź”.

Wykonanie przelewu kartą kredytową także jest możliwe. Wymaga jednak wejścia w Bankowości Internetowej w zakładkę “karty kredytowe”, a kolejno na panelu bocznym wybrania polecenia “przelew z rachunku karty kredytowej”. Otworzy się okno przelewu, w którym należy uzupełnić podstawowe informacje do przelewu (dane nadawcy, numer rachunku bankowego, tytuł przelewu). Przelew jest zatwierdzany standardowo, zwykle poprzez wprowadzenie otrzymanego kodu SMS i wybranie polecenia “zatwierdź”.


2020-01-17

Kod CVV i CVC – co umożliwiają? Gdzie ich szukać?

Karty płatnicze na dobre zagościły w naszych portfelach. Ich możliwości nie kończą się jednak na zwykłych płatnościach w sklepie. O bezpieczeństwo dbają kody CVV i CVC.

2020-01-17

Polecenie przelewu – na czym polega? Jak wygląda druk przelewu?

Szybki rozwój technologii sprawił, że większość kwestii dotyczących życia finansowego jest dla nas oczywista. Jednymi z nich są polecenie przelewu oraz druki przelewu.

2020-01-17

PeoPay – czym jest, kto może korzystać?

Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, a banki prześcigają się w unowocześnianiu wprowadzonych przez siebie rozwiązań. Jednym z nich jest PeoPay Pekao.

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

Ikona informacji
poradniki