Raty kredytu, czynsz, rachunki za gaz, prąd, telefon, kablówkę, internet, ubezpieczenie, karnet na siłownię, czesne za studia… Każdego miesiąca musisz pamiętać o kilku, jak nie kilkunastu płatnościach, które regularnie powinny być wysyłane z Twojego konta.
Kolejna przeszkoda? Nie zawsze firma, której musimy zapłacić, informuje o terminie płatności. A często przypadają one w różne dni. Dla osób zapominalskich jest to najprawdziwszy bieg przez płotki, a pamiętajmy, że za przekroczenie umówionej daty, należy zapłacić. W większości przypadków otrzymamy jedynie SMS albo maila z przypomnieniem, lub będziemy musieli opłacić niezbyt wysokie odsetki karne. Zależy to jednak od charakteru umowy.
W niektórych sytuacjach konsekwencje nieterminowej spłaty mogą być zdecydowanie poważniejsze i prowadzić do obniżenia naszej wiarygodności (w tym zdolności kredytowej) lub wszczęcia procedury windykacyjnej. Aby się przed nimi uchronić, warto zautomatyzować cały proces i skorzystać z polecenia zapłaty lub zlecenia stałego.
(thetaXstock)
Polecenie zapłaty, a zlecenie stałe - różnice
Polecenie zapłaty i zlecenie stałe to dwa różne mechanizmy. Faktycznie, oba działają w podobny sposób i zasadniczo służą temu samemu celowi, jednak nie możemy ich traktować synonimicznie. Główne różnice dotyczą szczegółów:
-
Zlecenie stałe - to automatyczny przelew z góry (samodzielnie) określonej i stałej kwoty w wyznaczonym terminie i odstępach czasowych.
-
Polecenie zapłaty - forma regulowania cyklicznych należności (np. opłat za energię, czynsz, telefon); dzięki poleceniu zapłaty nie musimy pamiętać o terminach opłacania rachunków, wystarczy zapewnić środki, a należność będzie pobierana przez bank i przesłana w ostatnim dniu terminu do odbiorcy płatności.
Innymi słowy - kwotę, na którą ma opiewać zlecenie stałe, ustalamy samodzielnie i jest to wyłącznie nasza decyzja. Polecenie zapłaty z kolei bazuje na sumie, o której decyduje dany wierzyciel. Udzielamy tym samym dostawcy zgody na obciążanie rachunku wg uznania wierzyciela.
Jak działa polecenie zapłaty?
Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że wprowadzenie przelewów w formie polecenia zapłaty, a więc automatycznego, zdefiniowanego przelewu, do którego realizacji nie jest potrzebna nasza ingerencja, zrewolucjonizowało nasze życia. Dzięki niemu praktycznie nie musimy pamiętać o kwestii samodzielnego opłacenia należności, o ile oczywiście na koncie będą wymagane środki.
W dużym uproszczeniu polecenie zapłaty działa w podobny sposób, jak w przypadku przelewu stałego nadawanego przez nas samodzielnie, jednak samo polecenie generowane jest automatycznie na podstawie zdefiniowanych za nas danych.
W przeciwieństwie do zlecenia polecenie zapłaty polega na umożliwieniu pobrania odbiorcy opłaty bez ingerencji właściciela konta. W ten sposób upoważniamy więc bank do przekazywania dostawcy usług środków we wskazanym przez niego rozmiarze wprost z naszego rachunku.
Osoby, które decydują się uruchomić polecenie zapłaty, najczęściej motywowane są przez fakt, iż nawet jeśli kwota rachunku będzie się różnić w różnych okresach, to już po stronie wierzyciela jest dokonywanie tych zmian. Innymi słowy, mamy do czynienia z pełną automatyzacją procesu.
Tym samym bez większego problemu poradzimy sobie ze wszystkimi opłatami, których wysokość ulega zmianie, a więc np.:
-
rachunki za prąd,
-
rachunki za gaz,
-
abonament telefoniczny (i inne usługi telekomunikacyjne o zmiennych kosztach),
-
opłaty za inne usługi, których cena zmienia się w różnych okresach.
Uruchamiając polecenie zapłaty, nie trzeba już zlecać pojedynczych przelewów - rachunki będą opłacały się „same”. Oczywiście korzystając z tej formy, nadal będziemy otrzymywać faktury, jednak płatność za nie będzie odbywać się w pełni automatycznie.
Bezpieczeństwo korzystania z polecenia zapłaty
Czy należy obawiać się realizowania płatności w sposób całkowicie automatyczny? Oczywiście, że nie. Rozliczenia poleceniem zapłaty są przede wszystkim dla osób, które cenią sobie wygodę oraz stabilność. Ze względu na zaawansowaną infrastrukturę techniczną banków, taka forma płatności to przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie.
Ponadto decydując się na polecenie zapłaty, wyrażamy oficjalną zgodę, wobec sprawdzonych dostawców, których wiarygodność nie budzi naszych zastrzeżeń. Przed wybraniem tego modelu regulowania zobowiązań powinniśmy się więc upewnić, czy znajdujemy się np. na sprawdzonej stronie internetowej. Choć nie jest to częste zjawisko, internetowi naciągacze potrafią być naprawdę przekonujący, podszywając się pod duże marki bankowe.
Poza tym – każdy klient w ciągu 56 dni po zrealizowaniu polecenia zapłaty ma prawo do jego wycofania. W przypadku firm ten okres wynosi 5 dni. W każdej chwili można jednak odwołać polecenie zapłaty. W każdej chwili możemy anulować polecenia przelewu bez podania przyczyny.
Zalety polecenia zapłaty
Osoby, które z jakichś powodów obawiają się korzystania z polecenia zapłaty, powinny wziąć pod uwagę następujące zalety:
-
Brak zmartwień o terminy: realizując przelewy w drodze polecenia zapłaty, kwestią regulowania zobowiązań zajmuje się odbiorca, wobec czego praktycznie możemy zapomnieć o terminach i samodzielnym zlecaniu przelewów.
-
Pełna automatyzacja: polecenie zapłaty nie wymaga od nas jakiejkolwiek aktywności: pieniądze same zostaną pobrane z konta we właściwym terminie; w przypadku polecenia zapłaty przelewy są rozliczane przez system ELIXIR, w pełni elektronicznie, co minimalizuje możliwość powstania drobnych błędów, zdarzających się podczas zlecania przelewów ręcznie.
-
Bezpieczeństwo: choć wiele osób obawia się przyznawania tak dużych uprawnień zewnętrznym podmiotom, w rzeczywistości polecenie zapłaty jest bezpieczne. Mamy sporo czasu na wycofanie transakcji bez podawania przyczyny.
-
Minimum formalności: zazwyczaj utworzenie polecenia zapłaty przebiega w prosty sposób. Jak uruchomić polecenie zapłaty? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u dostawcy usług lub bezpośrednio w banku (czasami jest to możliwe już podczas zakładania usługi). W taki sam sposób przebiega również proces anulowania.
Gdzie utworzyć zlecenie stałe?
Bez problemu utworzymy przy użyciu bankowości internetowej. W większości instytucji utworzenie będzie wówczas darmowe.
Jeżeli zdecydujemy się natomiast skorzystać z infolinii lub udamy się do oddziału, konieczne może być uregulowanie prowizji. Tym samym proces zajmie również zdecydowanie więcej czasu, a to w końcu właśnie na nim najbardziej nam zależy, tworząc zlecenie stałe (również, aby uruchomić polecenie zapłaty, możemy skorzystać z podobnych rozwiązań).
Dzięki bankowości elektronicznej będziemy mogli w przyszłości wprowadzać zmiany w zdefiniowanych danych. Będzie to ważne np. jeżeli wysokość czynszu ulegnie zmianie albo zdecydujemy się na przejście na inną taryfę abonamentu telefonicznego.
Najczęściej w ten sposób płacimy za:
-
rachunki za internet,
-
raty kredytów,
-
czynsz,
-
czesne za studia,
-
stałe zaliczki np. w przypadku rachunków za energię elektryczną.
Parametry zlecenia stałego
Zlecenie stałe bardzo łatwo utworzyć poprzez zdefiniowanie podstawowych parametrów cyklicznych płatności. Jednocześnie jednak dane, które musimy wprowadzić, przekładają się na to, że nie zawsze będzie to idealne rozwiązanie.
Definiując zlecenie stałe, będziemy musieli wprowadzić podstawowe dane dotyczące realizowanej cyklicznie płatności. Większość z nich będzie odpowiadać informacjom, które są niezbędne do wykonania standardowego przelewu:
-
nazwa odbiorcy,
-
numer rachunku odbiorcy,
-
tytuł przelewu,
-
kwota przelewu.
Pozostałe dane będą natomiast niezbędne do realizacji zlecenia stałego w określonym czasie:
-
data rozpoczęcia,
-
data zakończenia,
-
częstotliwość wykonywania przelewu.
Jako datę rozpoczęcia możemy ustalić bieżący dzień lub datę przyszłą. W następnym kroku należy natomiast zdefiniować ostatni termin, w którym zostanie zrealizowana płatność oraz cykliczność opłaty. Możemy więc ustalić, że przelew będzie realizowany np. każdego 10 dnia miesiąca albo co kwartał.
Oczywiście na wszelki wypadek warto sprawdzić – przynajmniej co jakiś czas – czy zlecenie stałe zostało zrealizowane. Jeżeli np. na koncie zabraknie środków, transakcja może nie dojść do skutku.
W jakich sytuacjach sprawdza się polecenie zapłaty, a kiedy - zlecenie stałe?
Ogromną zaletą polecenia zapłaty, jak i drugiej formy jest fakt, iż ich ustalenie nie wiąże się z dodatkowymi problemami i w łatwy sposób, bez zbędnych formalności, możemy skorzystać z tych opcji, a w razie potrzeby dokonywać również modyfikacji. Jednakże w niektórych sytuacjach musimy postawić na jeden z dwóch instrumentów.
Nasze zobowiązania możemy podzielić na kilka różnych sposobów. Jednym z kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, jest przede wszystkim wysokość opłacanych cyklicznie faktur. Widniejąca na nich kwota często ulega zmianie: w końcu w sezonie grzewczym użytkownicy kotłów gazowych płacą za energię więcej niż poza nim, zużycie prądu również w każdym cyklu będzie nieco inne.
O ile więc nie korzystamy z trybu zaliczkowego, zdefiniowanie jednej kwoty nie będzie możliwe, a ustawienie zlecenia stałego będzie po prostu pozbawione sensu. W takim przypadku w końcu i tak musielibyśmy albo dopłacać, albo wnioskować o zwrot nadpłaconej kwoty.