Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Opozycja wygrała wybory na Grenlandii. Losy ogromnej kopalni niepewne

Lewicowo-ekologiczna i proniepodległościowa partia Inuit Ataqatigiit wygrała wtorkowe wybory parlamentarne na Grenlandii - wynika ze wstępnych rezultatów. Zwycięstwo partii stawia pod znakiem zapytania przyszłość eksploatacji wielkich złóż uranu i metali ziem rzadkich.

fot. RITZAU SCANPIX / Reuters

Po podliczeniu niemal wszystkich kart, partia będąca dotychczas największym ugrupowaniem opozycyjnym zdobyła 37 proc. głosów, pokonując rządzących od lat socjaldemokratów z partii Siumut, którzy zdobyli 29 proc. poparcia. IA otrzyma 12 mandatów w liczącym 31 posłów parlamencie, zaś Siumut - 8.

reklama

Wybory były swoistym referendum nad losem planowanej przez australijską firmę kopalni Kvanefjeld na południu wyspy, uznawanym za największe nieeksploatowane dotąd złoże metali ziem rzadkich i uranu. Są to materiały o znaczeniu strategicznym dla światowej produkcji m.in. elektroniki, których potentatem są Chiny. IA jest przeciwna inwestycji, podczas gdy rząd - który upadł ze względu na spór wokół projektu - widział w niej szansę na ekonomiczną niezależność od Danii.

Według sondaży kopalni sprzeciwia się prawie 2/3 z ponad 56 tys. mieszkańców wyspy, głównie ze względu na obawy o środowisko i zanieczyszczenie wód materiałami radioaktywnymi. (PAP)

osk/ kib/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty