Zakupy z AliExpress – cło, VAT i ochrona kupujących

redaktor Bankier.pl

Kiedy należy zapłacić cło, a kiedy VAT? Co zrobić, gdy naszą przesyłkę zatrzymano na odprawie celnej? Produkty o jakiej wartości są zwolnione z dodatkowych opłat? W artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości kupujących na AliExpress.com.

Z raportu „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że zagraniczne portale specjalizujące się w e-zakupach rosną w siłę. Badani przynajmniej raz w życiu skorzystali z następujących serwisów: eBay (25%), Amazon (11%) oraz AliExpress (7%). Liczba polskich klientów ostatniej z wymienionych stron www stale rośnie, a z nią – świadomość zakupów. Pisaliśmy już o tym, jak robić zakupy na AliExpress, tym razem omawiamy najczęstsze problemy związane z zakupami na AliExpress.

(FORUM)

Zakupy z AliExpress – o bezpieczeństwie i zapobieganiu

Na portalu AliExpress funkcjonuje program ochrony kupujących – dlatego też należy zwrócić uwagę, czy dany sprzedawca do niego przystąpił. Polega on na tym, że dopóki nie poinformujemy serwisu o otrzymaniu towaru, sprzedający nie dostanie naszych pieniędzy (AliExpress pełni tutaj rolę pośrednika, który „zamraża” pieniądze na czas dostawy). Natomiast w przypadku, gdy produkt okaże się niesatysfakcjonujący – otrzymamy pełny lub częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Jeżeli zamówiony produkt nie dotarł w wyznaczonym czasie lub nie jest zgodny z opisem zawartym na aukcji, należy:

  1. Skontaktować się ze sprzedawcą i poinformować go o swoich uwagach.
  2. Otworzyć spór (opcja dostępna w serwisie), aby otrzymać zwrot pieniędzy (w przypadku gdy sprzedający nie rozwiązał naszego problemu).
  3. Rozszerzyć spór i włączyć do niego AliExpress, który oceni sytuację i spełni rolę mediatora.

Co można zrobić, aby uniknąć nieuczciwych sprzedających i kupić to, czego potrzebujemy? Po pierwsze, zwracamy uwagę na główne menu (od niedawna funkcjonuje polska wersja serwisu) i ustawiamy następujące elementy:

  1. Dostarcz do Polski
  2. Darmowa dostawa (większość produktów obejmuje darmowa dostawa, jednak należy na to zwrócić uwagę, bo niekiedy koszty przesyłki przewyższają koszt produktu)
  3. Tylko jeden element – wybieramy tę opcję, jeżeli nie zależy nam na zakupach hurtowych
(Aliexpress.com)

Warto zwrócić uwagę na podstawowe dane o sprzedawcy, czyli górny pasek nad aukcją – ile lat dany sklep funkcjonuje na AliExpress, ile ma pozytywnych komentarzy i jaką ma rangę (diamenty). Dodatkowo można przejść na stronę sklepu i przeczytać komentarze do innych aukcji sprzedającego.

(Aliexpress.com)

Opinie o sprzedawcy też są nie bez znaczenia – należy sprawdzić, ile pozytywnych komentarzy ma sprzedający, w komentarzach do transakcji można poszukać zdjęć kupujących, sprawdzić, czego dotyczyły negatywne opinie.

(Aliexpress.com)

Jeżeli wybraliśmy już produkt, który spełnia nasze oczekiwania oraz pochodzi z zaufanego sklepu, możemy zamówić towar. Kupując na AliExpress, nie trzeba posiadać konta walutowego, po wprowadzeniu w ubiegłym roku funkcji Przelewy24, klienci z Polski mogą w prosty sposób opłacić zakupy. Kwota „koszyka” zostaje przemnożona przez aktualny kurs dolara i nie dopłacamy za przewalutowanie (chyba że wybierzemy metodę płatności kartą debetową).

Czytaj dalej: Zakupy z Aliexpress – czy muszę opłacić VAT i cło?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zakłopotany

A ja mam pytanie inne. Jeśli kupuje w sklepie w Szwajcarii towar na własny użytek (np. Telefon/laptop) i przyjeżdżam do Polski w ciagu 30 dni (wtedy istnieje możliwość zwrotu podatku szwajcarskiego jesli sie wyjedzie w tym okresie), nie zabieram ze sobą pudelek bo nie sa mi potrzebne a sa dla mojego użytku to czy musze w Polsce zalacic wtedy VAT lub cło od tego podatku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~kaki

Mam pytanie ja będę zamawiać dużo paczek poniżej 22 euro to mogę się do mnie przyczepić?

! Odpowiedz
0 1 ~DEX

tak, a jeszcze jak ci udowodnią że coś sprzedałeś to kara finansowa + VAT DOCHODOWY I CŁO

! Odpowiedz
2 14 ~Jaśniedoczekał

"Ochrona kupujących", pyszny tytuł. Ja dzięki tej "ochronie" czekam na refundację za smartfon od grudnia. Urząd Celny zwrócił (niezgodny z wymogami UE) telefon do Chin, i czekam. Unia tak dba o demokrację w Polsce a nie pozwala mi kupić w Chinach. Co kogo obchodzi jaki telefon będę używał? Żeby mnie dodatkowo zdołować, Urząd Celny w Przemyślu, trzymał przesyłkę dwa miesiące. Dobrze, że PRL mnie "zaszczepił", teraz żadna biurokracja i złośliwość urzędników mi nie straszna. W PRLu posiadanie maszyny do pisania traktowano jak posiadanie karabinu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ~Piotr

Wiem coś o tym co piszesz. Ja swój smartfon odzyskałem po wielu trudach i teraz mogę śmiało napisać że wolę zapłacić cło lub vat i mieć go, wiedząc że sponsoruję państwo POLSKIE. Ale respektując przepisy unijne tracę smartfona, państwo traci cło lub vat a ja w tym przypadku tracę wszystko. Zobaczcie jaka jest dobra unia i te barany na jej czele. Najwięcej kupujących na ali jest z rosji. Dlaczego?. Bo najwyżej zapłacą opłaty celne ale mają pewność że towar zawsze otrzymają w przeciwieństwie do nas. Bardzo dobrze że PIS walczy z chorą unią. Anglicy się pokapowali i wystąpili. A PO z Tuskiem na czele pcha nas w to bagno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~Kek

Znana praktyka tej złodziejskiej firmy. Korzystają z okazji, że mają twoją paczkę i co im zrobisz, więc biorą za nią okup i płać albo płacz :q

! Odpowiedz
2 13 ~ninja

jakie 150 Euro moja paczka kosztowała z przesyłką
US $ 65.59 I dowalili mi cło z jakiej paki a kupiłem tylko baterie do ltabletu Złodzieje na 500+ zdzierają :/ Chory Kraj

! Odpowiedz
11 6 ~luk

Za poprzednich rządów zapłaciłabyś cło i mandat.

! Odpowiedz
0 5 ~Włodek

Celnicy zwrócili telefon do Chin (niezgodny z wymogami UE). Gram w "ping ponga" z Chińczykiem, czy mogę mieć nadzieję, że mi zwróci kasę? Rozpocząłem spór, ale nie zdążyłem w czasie udokumentować dlaczego przesyłka nie dotarła, ponieważ celnicy przez dwa miesiące nie dali informacji. Mogłem wydłużyć termin, ale z powodu niedouczenia, przegapiłem.
Czy ktoś "jedzie na takim koniu"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl