REKLAMA
OKAZJA

Polacy coraz chętniej kupują złoto

2017-03-23 04:58
publikacja
2017-03-23 04:58

Siedem ton złota mogli kupić Polacy w ubiegłym roku. Lawinowo rośnie sprzedaż złota w porcjach do pięciu gramów. To nasza lokata kapitału "w niepewnych czasach" - pisze "Gazeta Wyborcza".

fot. ponsulak / / YAY Foto

Z danych opracowanych przez portal Rynekzlota24.pl wynika, że wartość polskiego rynku złota wynosi ok. 1 mld zł i ok. 6,5-7 ton sprzedanego kruszcu. Mennica Polska informuje, że sprzedaż złotych sztabek wzrosła o 28 proc. w zeszłym roku.

W rekordowym tempie rośnie popyt na najmniejsze sztabki 1-,2- i 5-gramowe. O ile w 2015 r. sprzedano ich łącznie kilka tysięcy sztuk, o tyle w ubiegłym roku było to kilkanaście tysięcy.

Jak pisze "GW", za skromne 210 zł możemy stać się posiadaczem własnej gramowej sztabki o wymiarach 1,4 cm na 0,6 cm i grubości 0,8 milimetra.

Dlaczego rośnie popyt na złoto? Brexit i wygrana Donalda Trumpa zwiększyły poczucie niepewności. A złoto - jak podkreśla "Gazeta Wyborcza" - kojarzone jest jako pewna lokata w niepewnych czasach.

Jak inwestować w złoto fizyczne? [Poradnik]

Jak inwestować w złoto fizyczne? [Poradnik]

Gdzie, jak i za ile można kupić złoto? Jak obchodzić się z naszą inwestycją? Co powinniśmy wiedzieć, a czego unikać? Czy w ogóle warto inwestować w złoto? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym poradniku - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Gdzie wydobywa się najwięcej złota?

Z dziesięciu krajów pochodzi prawie dwie trzecie światowego wydobycia złota. W 2016 roku na pozycji lidera umocniły się Chiny, które dostarczyły 455 ton kruszcu. Państwo Środka było także największym konsumentem złota, a import zaspokajał większą część potrzeb najludniejszej nacji świata.

W dalszym ciągu malało wydobycie w Stanach Zjednoczonych oraz w Republice Południowej Afryki, która jeszcze kilka lat temu była niekwestionowanym liderem w tym rankingu. Czytaj więcej

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla spółek - ranking
Najlepsze konta dla spółek - ranking

Komentarze (94)

dodaj komentarz
~qń
Dolar tanieje złoto drożeje ,dolar drożeje złoto tanieje .....i czym tu się podniecać ?
~artur
dobrze ze kupilem 1 kg zlota I 5 kg srebra nie ma co sie rozdrabniac.
~Tomus
sam widziołem jak Polacy podprowadzali wózki z Biedry, ab ładować w nie zakupione złoto. Trudno jest kupić wózki widłowe, gdyz sa uzywane do przetrabsortowania złota. Sam kazdego dnia przed pracą oprócz pączków kupuje 2 kieszenie tego drogocennego kruszcu. Po pracy składuje wszystko na kupce pod blokiem. Teraz jest lepiej,ale zima sam widziołem jak Polacy podprowadzali wózki z Biedry, ab ładować w nie zakupione złoto. Trudno jest kupić wózki widłowe, gdyz sa uzywane do przetrabsortowania złota. Sam kazdego dnia przed pracą oprócz pączków kupuje 2 kieszenie tego drogocennego kruszcu. Po pracy składuje wszystko na kupce pod blokiem. Teraz jest lepiej,ale zima z usypanej góry dziecioki chciały zjezdzać na sankach.
~Tomus
nie pozwoliłem im, bo niech jaki gnojek zleci z takiej góry i co, będe miał kłopoty. A góra złota potężna pełne 7 metrów. Fajnie miec taką góre na własność, a i dobrze to odbija swiatło od latarni, to oszczędzam na oswietleniu. Na basen tyz nie chadzam, bo wskakuje i robie koziołki w tej górze złota jak Sknerus Mak Kwacz. Dobrze,nie pozwoliłem im, bo niech jaki gnojek zleci z takiej góry i co, będe miał kłopoty. A góra złota potężna pełne 7 metrów. Fajnie miec taką góre na własność, a i dobrze to odbija swiatło od latarni, to oszczędzam na oswietleniu. Na basen tyz nie chadzam, bo wskakuje i robie koziołki w tej górze złota jak Sknerus Mak Kwacz. Dobrze, że wyuczyłem sie pływania
~Eskimos
Liczymy:
1 uncja 1250 dolarów, 1 gram to 1/31 uncji czyli ok 40 dolarów razy 4 złote to 160 złotych.
Dlaczego więc mowa o 210 złotych, czy redaktor dostaje prowizję, chyba nie....
Idąc dalej....
Rekordowy popyt Pana redaktora to kilkanaście tysięcy takich sztabek 1,2,5 gram, średnio 2,5 grama- 2,5razy 160 to 400 złotych
Liczymy:
1 uncja 1250 dolarów, 1 gram to 1/31 uncji czyli ok 40 dolarów razy 4 złote to 160 złotych.
Dlaczego więc mowa o 210 złotych, czy redaktor dostaje prowizję, chyba nie....
Idąc dalej....
Rekordowy popyt Pana redaktora to kilkanaście tysięcy takich sztabek 1,2,5 gram, średnio 2,5 grama- 2,5razy 160 to 400 złotych średnio za sztabke.
400 złotych razy 15000 to 6 milionów zlotych- średnio każdy z nas wydał na te cudo 15 groszy.
A podnieta jest niesamowita.
Przy okazji - nieuka poznaje się po tym, że mylnie interpretuje liczby.
mhm
„nieuka poznaje się po tym, że mylnie interpretuje liczby” — tak, właśnie poznaliśmy...
~GOLD
wyjasnie.
zasada jest ze gramatury 1g,2g,czy 5g sa sprzedawane w wyzszej cenie za gram za okolo 180 do 200zl za gram
przy zakupie np 50g cena wacha sie w okolicach 160 170zl za gram
wynika ta z kosztow produkcji ktore sa wciagniete w cene
stad lepiej kupowac troche wieksze
moge doradzic ze fajnym produktem jest COMBIBAR
wyjasnie.
zasada jest ze gramatury 1g,2g,czy 5g sa sprzedawane w wyzszej cenie za gram za okolo 180 do 200zl za gram
przy zakupie np 50g cena wacha sie w okolicach 160 170zl za gram
wynika ta z kosztow produkcji ktore sa wciagniete w cene
stad lepiej kupowac troche wieksze
moge doradzic ze fajnym produktem jest COMBIBAR 50 gramowy gdyz cena jednostkowa za gram jest nizsza a jest mozliwosc uzyskania 1g kawaleczkow w tym produkcie
~WD40
Skoro Polacy kupują więcej złota, to czemu GW pisze że to "NASZA lokata kapitału"? Powinno być: "ICH lokata kapitału" ;)
~plutarch
lecz się z nienawiści, dzieciak
~vt
Michnik nagania na złoto... To chyba dobra rekomendacja, żeby sprzedawać.

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki