Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs
więcej narzędzi...2008-07-05 09:30 Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki

POLSKA Dziennik Bałtycki

Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce


Fachowcom nie opłaca się już emigracja. Takim tytułem "Polska" rozpoczęła wczoraj cykl artykułów na temat powrotów Polaków z zagranicy. Zebrane do dzisiejszego artykułu dane dotyczące zarobków i wydatków za granicą dowodzą, że emigracja przestaje się opłacać tym, którzy zarabiają w kraju więcej niż 3 tys. zł brutto, czyli średnią krajową.


Z naszych wyliczeń wynika, że - zarabiając tyle - można zaoszczędzić ok. 600 zł miesięcznie. Pracując zaś w Wielkiej Brytanii i zarabiając równowartość 6-7 tys. zł (tyle wynoszą tam średnie zarobki Polaków), można zaoszczędzić tylko 300 zł miesięcznie. To efekt 3-4 razy wyższych kosztów życia.

Ale za to pracując w Niemczech, można zaoszczędzić ponad 3 tys. zł. Jest to głównie zasługa niskich cen wynajmu mieszkań, a także taniej żywności, którą można kupić w licznych dyskontach.

W Polsce ceny żywności czy wynajmu mieszkań z roku na rok rosną, ale znacznie wolniej niż płace. W ciągu dwóch lat wynagrodzenia w Polsce wzrosły o 10 proc., a pensje niektórych specjalistów nawet o 100-150 proc. Takie podwyżki dostali m.in. pracownicy administracji, kelnerzy czy przedstawiciele handlowi.

W tym samym czasie euro i brytyjski funt straciły wobec złotego prawie 40 proc., podczas gdy zarobki za granicą pozostają sztywne. Nic dziwnego, że z miesiąca na miesiąc coraz mniej Polaków decyduje się na wyjazd za chlebem.

Kiedy w ubiegłym roku holenderskie biuro pośrednictwa pracy Otto otwierało swoje przedstawicielstwo w Opolu, firma przeżywała prawdziwe oblężenie. Ludzie stali po kilka godzin w kolejce, żeby złożyć CV. Dzisiaj żadnych kolejek nie ma.

- Najwięcej przychodzi pracowników niewykwalifikowa-nych, gotowych podjąć pracę magazyniera czy przy sortowaniu towaru - mówi Sylwia Suchanek z firmy Otto Polska. Firma organizuje dla Polaków przewóz na miejsce za 210 zł i zapewnia skromne lokum za 68 euro tygodniowo w dwuosobowym pokoju w hotelu robotniczym. Pensja w przeliczeniu na złote wynosi około 3,5 tys. zł netto. Najwięcej chętnych do pracy za granicą jest wśród mieszkańców wsi i małych miasteczek, gdzie o pracę trudniej i wynagrodzenia są znacznie niższe niż w dużych aglomeracjach.

To w wielkich miastach kwitną inwestycje. Tam najczęściej mają swe siedziby wielkie koncerny , które poszukują wykwalifikowanych fachowców i specjalistów. A że boom gospodarczy i emigracja zarobkowa wyssały z krajowego rynku pracowników, to pracodawcy są skłonni płacić pensje dorównujące stawkom za granicą.

Tylko w 2005 r. pensje kelnera i przedstawiciela handlowego w Polsce wzrosły odpowiednio do 7 tys. zł i 4 tys. zł brutto. Rynek docenił też pracę administracyjną i dzisiaj pensje urzędników sięgają nawet 4 tys. zł brutto, podczas gdy jeszcze trzy lata temu zarabiali niecałe 1 tys. zł.

Na jedne z najwyższych pensji w kraju mogą liczyć inżynierowie. Do 13-15 tys. zł wzrosły w ostatnim czasie wynagrodzenia kierowników budów. Jednocześnie koszty utrzymania w Polsce ciągle są o prawie połowę niższe niż za granicą. Kilogram chleba baltonowskiego kosztuje u nas 2,39 zł, podczas gdy w supermarkecie w Wielkiej Brytanii równowartość prawie 5,70 zł (1,47 GBP).

Współpr. Mariusz Wachowicz

Tylko osoby bez kwalifikacji marzą dzisiaj o wyjeździe

* kierowca ciężarówki
w Polsce: 3-4 tys. zł
za granicą: ok. 6,5-7,5 tys. zł

* pracownik call center
w Polsce: 3,6 tys. zł
za granicą: ok. 5-6 tys. zł

* kelner
w Polsce: 6-7 tys. zł
za granicą: ok. 6-8 tys. zł

* kucharz
w Polsce: ok. 5 tys. zł
za granicą: 6-8 tys.zł

* glazurnik
w Polsce: 8 tys. zł
za granicą: 8,8-9 tys. zł

* pracownik biurowy
w Polsce: do 4,5 tys. zł
za granicą: 5-6 tys. zł

* tynkarz
w Polsce: 5-6 tys. zł
za granicą: 6-6,8 tys. zł

* architekt
w Polsce: 5,5-6 tys. zł
za granicą: 8-10 tys. zł

* kierownik budowy
w Polsce: 13-15 tys.zł
za granicą: 15-18 tys. zł

* przedstawiciel handlowy
w Polsce: 2-6 tys.zł
za granicą: 5-7 tys. zł

POLSKA Dziennik Bałtycki
Monika Gocłowska, Mariusz Wachowicz


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~joanna   2013-11-10 14:11
bzdury, dane odnośnie pensji wzięte z powietrza ;/ na średnią krajową trzeba pracować kilkanaście lat w wyższego szczebla przedsiębiorstwie i to ma być cud nad Wisłą??? to idiotyczna, subiektywna uwag (..)
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Robert   2012-03-01 05:43
co za mongol to pisal ...chyba na zamowienie ..i tak wyjada wszyscy myslacy ;)
Re: Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Co.   2012-02-24 18:49
Co to za brednie?kelner w Polsce 7 tys?Papier przyjmie wszystko
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Gościu   2012-02-24 16:51
Witam, Uważam, że ten artykuł to bzdura z założenia: 1. Jak można porównywać polską średnią krajową to średnich zarobków polaków za granicą. Jedna i druga kwota nie ma ze sobą nic wspólnego! Albo poró (..)
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Rafal   2011-08-17 13:04
nie wiem skad te wyliczenia sie wzialy ale jedno jest pewne gdyby bylo tak jak jest opisane to obcokrajowcy przyjezdzaliby do Polski na zarobek a nie odwrotnie
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~greg   2011-08-11 01:44
tylko idiota mogl cos takiego napisac
Re: Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Jacek   2010-05-28 00:31
Taa. majac rzad na poziomie intelektualnym redaktorow tago "bardzo trafnego" poniekad artykulu, nie ma sie co dziwic ze Polska ciagle pada na pysk i raczej sie z niego nie podniesie. Z drugi (..)
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~friki   2010-02-17 10:50
Ale bzdury. Wcale nieprawda ze zywnosc w niemiczech jest tania i mieszkanie. Ten kto takie bzdury opisuje chyba jeszcze nie byl w niemczech i nie ma najmniejszego pojecia!!!!! Jak mozna sie cieszyc z (..)
Masz średnią krajową? Ciesz się i zostań w Polsce Autor: ~Lukasz   2010-02-12 14:56
No poprostu lesne dziki ;-) ci pseudo redaktorzy chyba sie nacpali. Moja dziewczyna ma podwojnego magistra inz z polskiej PANSTWOWEJ uczelni jednej z wyzszych w rankingu i wiecej niz 1200 nie moze sie (..)
(wiadomość usunięta przez moderatora) Autor: (usunięty)   2010-01-31 12:26
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: