Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Skala podatkowa:


Określa przedziały dochodu podlegającego opodatkowaniu oraz kwoty, o które zmniejsza się ...

zobacz pozostałe hasła...

2012-04-11 07:00 Źródło: Łukasz Piechowiak - Bankier.pl

Łukasz Piechowiak - Bankier.pl

Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce


Lepiej być bezrobotnym w Niemczech niż pracować w Polsce – taką opinię o pracy za złotówki ma niejeden Polak. Coś w tym jest, bo świadczenie dla bezrobotnego z Francji nie może być niższe niż 3 tys. zł. Dla porównania – zasiłek w Polsce to nieco ponad 700 zł brutto. Warto zauważyć, że średnia pensja u nas to nieco ponad 3,4 tys. zł brutto, czyli 2,4 tys. zł na rękę - to mniej niż 600 euro.

Transfer zasiłku dla bezrobotnego w Polsce z innego kraju członkowskiego UE możliwy jest, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Żeby otrzymać taki zasiłek, trzeba przepracować co najmniej 12 miesięcy w danym kraju UE. Następnie należy się zarejestrować jako bezrobotny w urzędzie pracy kraju, w którym pracowaliśmy.

Przez okres co najmniej 4 tygodni należy być do dyspozycji urzędu pracy. Jeżeli w tym czasie nie znajdzie się dla nas praca, to otrzymujemy prawo do zasiłku. By wypłatę dostawać w Polsce, koniecznie trzeba zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy i przedstawić dokument o przyznanym zasiłku za granicą. Po spełnieniu tych kilku prostych formalności polski bezrobotny może cieszyć się z bardzo wysokiego zasiłku od trzech do kilkunastu miesięcy.Z danych MPiPS wynika, że chociaż bardzo wielu Polaków pracuje za granicą, to stosunkowo niewielka liczba z nich po utracie pracy decyduje się powrót do Polski i transfer świadczenia. Większość zostaje w kraju, w którym pracowała. W 2011 liczba transferów zasiłków z innych krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii wyniosła 3,2 tys. To ponad 1,4 tys. mniej niż w 2010 roku i 2,5 tys. mniej niż w najbardziej kryzysowym 2009 roku.

Skąd najwięcej transferów?


Ponad 50% transferowanych zasiłków pochodzi z Irlandii. Świadczenie w tym państwie można otrzymać na okres nawet 65 tygodni. Jego wysokość to ok. 3 tys. zł. Stosunkowo mało zasiłków w Polsce transferowanych jest z niemieckich urzędów pracy – tylko 300. Nie oznacza to, że Polacy nie pobierają stąd świadczeń. Te wynosi ok. 60% dochodów osiąganych przed wystąpieniem bezrobocia. Do tego dochodzą dodatki na dzieci, itp. W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu.

Z tej opcji korzystają Polacy zamieszkali na terenach przygranicznych oraz osoby z podwójnym obywatelstwem. Najpierw muszą legalnie przepracować 360 dni kalendarzowych i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Po tym okresie mogą przejść na „półroczny urlop”, czyli niemieckie bezrobocie w Polsce. Pieniądze odbierają w niemieckim urzędzie pracy, dlatego tamtejszy urząd nie ma podstaw żeby odebrać im przyznane świadczenia.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl


Komentarzy 0


Zobacz też:
» Dolnośląskie: Producent części samochodowych podwoi zatrudnienie
» Nie będzie utrudnień w wysyłaniu Polaków do pracy za granicę
» Staż oznacza często wyzysk młodych
» więcej
RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~Azaz   2012-04-11 13:29
Niech ten artykuł sobie przeczyta banda hyżego ruja ze swoim min finansów na czele !!!
Re: Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~montana   2012-04-11 13:06
i właśnie dlatego za dwa tygodnie wyjeżdżam z naszego cudownego, mlekiem i miodem płynącego kraju marzeń ;)
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~Bartysznikow   2012-04-11 12:32
>>W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu. << chcilabym to widziec!!! chyba ze sie ma piatke albo wiecej dzieci! Dotego dochodzi, (..)
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~third world   2012-04-11 10:43
Redaktorze! warto się upewnić czy te kilka tysięcy, które dostaje PUP z zagranicy jest przekazywane w całości bezrobotnemu.
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~Maksiu Paradyz   2012-04-11 07:27
Polandia to feudalny , dziki kraj.
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce Autor: ~menel   2012-04-11 07:18
Ciekawy artykuł pokazujący, że do prawdziwej Europy nam bardzo daleko. Rzesza pracowników pracuje niczym niewolnicy za głodową pensję.( 1500 brutto)