Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce

Lepiej być bezrobotnym w Niemczech niż pracować w Polsce – taką opinię o pracy za złotówki ma niejeden Polak. Coś w tym jest, bo świadczenie dla bezrobotnego z Francji nie może być niższe niż 3 tys. zł. Dla porównania – zasiłek w Polsce to nieco ponad 700 zł brutto. Warto zauważyć, że średnia pensja u nas to nieco ponad 3,4 tys. zł brutto, czyli 2,4 tys. zł na rękę - to mniej niż 600 euro.

Transfer zasiłku dla bezrobotnego w Polsce z innego kraju członkowskiego UE możliwy jest, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Żeby otrzymać taki zasiłek, trzeba przepracować co najmniej 12 miesięcy w danym kraju UE. Następnie należy się zarejestrować jako bezrobotny w urzędzie pracy kraju, w którym pracowaliśmy.

Przez okres co najmniej 4 tygodni należy być do dyspozycji urzędu pracy. Jeżeli w tym czasie nie znajdzie się dla nas praca, to otrzymujemy prawo do zasiłku. By wypłatę dostawać w Polsce, koniecznie trzeba zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy i przedstawić dokument o przyznanym zasiłku za granicą. Po spełnieniu tych kilku prostych formalności polski bezrobotny może cieszyć się z bardzo wysokiego zasiłku od trzech do kilkunastu miesięcy.Z danych MPiPS wynika, że chociaż bardzo wielu Polaków pracuje za granicą, to stosunkowo niewielka liczba z nich po utracie pracy decyduje się powrót do Polski i transfer świadczenia. Większość zostaje w kraju, w którym pracowała. W 2011 liczba transferów zasiłków z innych krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii wyniosła 3,2 tys. To ponad 1,4 tys. mniej niż w 2010 roku i 2,5 tys. mniej niż w najbardziej kryzysowym 2009 roku.

Skąd najwięcej transferów?


Ponad 50% transferowanych zasiłków pochodzi z Irlandii. Świadczenie w tym państwie można otrzymać na okres nawet 65 tygodni. Jego wysokość to ok. 3 tys. zł. Stosunkowo mało zasiłków w Polsce transferowanych jest z niemieckich urzędów pracy – tylko 300. Nie oznacza to, że Polacy nie pobierają stąd świadczeń. Te wynosi ok. 60% dochodów osiąganych przed wystąpieniem bezrobocia. Do tego dochodzą dodatki na dzieci, itp. W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu.

Z tej opcji korzystają Polacy zamieszkali na terenach przygranicznych oraz osoby z podwójnym obywatelstwem. Najpierw muszą legalnie przepracować 360 dni kalendarzowych i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Po tym okresie mogą przejść na „półroczny urlop”, czyli niemieckie bezrobocie w Polsce. Pieniądze odbierają w niemieckim urzędzie pracy, dlatego tamtejszy urząd nie ma podstaw żeby odebrać im przyznane świadczenia.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~kama

Jakie 2.000.00 euro ////////
Skąd takie wieści ma ten redaktor ,
To nie prawda ,że tyle zasiłku się dostaje .

! Odpowiedz
0 2 ~Bolek

Dla debila który to pisał jedz i popracuj a dopiero wtedy szukaj sensacji

! Odpowiedz
2 6 ~Azaz

Niech ten artykuł sobie przeczyta banda hyżego ruja ze swoim min finansów na czele !!!

! Odpowiedz
1 4 ~Bartysznikow

>>W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu. << chcilabym to widziec!!! chyba ze sie ma piatke albo wiecej dzieci!
Dotego dochodzi, ze trzeba sie meldowac w ciagu 24h w urzedzie zatrudnienia (AA) w miejscu zamieszkania a dzien i godzine wyznacza AA.
Juz 15 lat temi nie bylo tak latwo, a dzisiaj pewnie jest jeszcze weselej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~montana

i właśnie dlatego za dwa tygodnie wyjeżdżam z naszego cudownego, mlekiem i miodem płynącego kraju marzeń ;)

! Odpowiedz
0 3 ~third world

Redaktorze!
warto się upewnić czy te kilka tysięcy, które dostaje PUP z zagranicy jest przekazywane w całości bezrobotnemu.

! Odpowiedz
1 2 ~Maksiu Paradyz

Polandia to feudalny , dziki kraj.

! Odpowiedz
1 4 ~menel

Ciekawy artykuł pokazujący, że do prawdziwej Europy nam bardzo daleko. Rzesza pracowników pracuje niczym niewolnicy za głodową pensję.( 1500 brutto)

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl