Lepiej być bezrobotnym w Niemczech, niż pracować w Polsce

główny ekonomista Bankier.pl
Lepiej być bezrobotnym w Niemczech niż pracować w Polsce – taką opinię o pracy za złotówki ma niejeden Polak. Coś w tym jest, bo świadczenie dla bezrobotnego z Francji nie może być niższe niż 3 tys. zł. Dla porównania – zasiłek w Polsce to nieco ponad 700 zł brutto. Warto zauważyć, że średnia pensja u nas to nieco ponad 3,4 tys. zł brutto, czyli 2,4 tys. zł na rękę - to mniej niż 600 euro.

Transfer zasiłku dla bezrobotnego w Polsce z innego kraju członkowskiego UE możliwy jest, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Żeby otrzymać taki zasiłek, trzeba przepracować co najmniej 12 miesięcy w danym kraju UE. Następnie należy się zarejestrować jako bezrobotny w urzędzie pracy kraju, w którym pracowaliśmy.

Przez okres co najmniej 4 tygodni należy być do dyspozycji urzędu pracy. Jeżeli w tym czasie nie znajdzie się dla nas praca, to otrzymujemy prawo do zasiłku. By wypłatę dostawać w Polsce, koniecznie trzeba zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy i przedstawić dokument o przyznanym zasiłku za granicą. Po spełnieniu tych kilku prostych formalności polski bezrobotny może cieszyć się z bardzo wysokiego zasiłku od trzech do kilkunastu miesięcy.Z danych MPiPS wynika, że chociaż bardzo wielu Polaków pracuje za granicą, to stosunkowo niewielka liczba z nich po utracie pracy decyduje się powrót do Polski i transfer świadczenia. Większość zostaje w kraju, w którym pracowała. W 2011 liczba transferów zasiłków z innych krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii wyniosła 3,2 tys. To ponad 1,4 tys. mniej niż w 2010 roku i 2,5 tys. mniej niż w najbardziej kryzysowym 2009 roku.

Skąd najwięcej transferów?


Ponad 50% transferowanych zasiłków pochodzi z Irlandii. Świadczenie w tym państwie można otrzymać na okres nawet 65 tygodni. Jego wysokość to ok. 3 tys. zł. Stosunkowo mało zasiłków w Polsce transferowanych jest z niemieckich urzędów pracy – tylko 300. Nie oznacza to, że Polacy nie pobierają stąd świadczeń. Te wynosi ok. 60% dochodów osiąganych przed wystąpieniem bezrobocia. Do tego dochodzą dodatki na dzieci, itp. W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu.

Z tej opcji korzystają Polacy zamieszkali na terenach przygranicznych oraz osoby z podwójnym obywatelstwem. Najpierw muszą legalnie przepracować 360 dni kalendarzowych i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Po tym okresie mogą przejść na „półroczny urlop”, czyli niemieckie bezrobocie w Polsce. Pieniądze odbierają w niemieckim urzędzie pracy, dlatego tamtejszy urząd nie ma podstaw żeby odebrać im przyznane świadczenia.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Azaz

Niech ten artykuł sobie przeczyta banda hyżego ruja ze swoim min finansów na czele !!!

! Odpowiedz
0 0 ~Bartysznikow

>>W sumie bezrobotny w Niemczech może liczyć na ponad 2 tysiące euro zasiłku bez większego problemu. << chcilabym to widziec!!! chyba ze sie ma piatke albo wiecej dzieci!
Dotego dochodzi, ze trzeba sie meldowac w ciagu 24h w urzedzie zatrudnienia (AA) w miejscu zamieszkania a dzien i godzine wyznacza AA.
Juz 15 lat temi nie bylo tak latwo, a dzisiaj pewnie jest jeszcze weselej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~montana

i właśnie dlatego za dwa tygodnie wyjeżdżam z naszego cudownego, mlekiem i miodem płynącego kraju marzeń ;)

! Odpowiedz
0 0 ~third world

Redaktorze!
warto się upewnić czy te kilka tysięcy, które dostaje PUP z zagranicy jest przekazywane w całości bezrobotnemu.

! Odpowiedz
0 0 ~Maksiu Paradyz

Polandia to feudalny , dziki kraj.

! Odpowiedz
0 0 ~menel

Ciekawy artykuł pokazujący, że do prawdziwej Europy nam bardzo daleko. Rzesza pracowników pracuje niczym niewolnicy za głodową pensję.( 1500 brutto)

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących Cena: 39,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku