Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest sprawą łatwą. To nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny, który potwierdzi znajomość prawa oraz zdolność do posługiwania się bronią. Wiążą się z tym również koszty - te mogą kształtować się w granicach od kilkuset do nawet 2000 zł. Trzeba również przedstawić ważny powód, dla którego takie zezwolenie jest nam potrzebne.

Kto może zdobyć pozwolenie na broń?

Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki:

 • musi mieć ukończone 21 lat;

 • stałe miejsce zamieszkania w Polsce

 • posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych;

 • posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne;

 • uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania;

 • nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na broń

Wniosek składa się u komendanta policji w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Dobrze wypełnione podanie zawiera:

 • dane osobowe;

 • określenie wnioskowanego rodzaju broni oraz jej przeznaczenia;

 • określenie ilości posiadanych egzemplarzy broni;

 • ważną przyczynę posiadania broni.

Do wniosku powinny zostać dołączone:

 • dokument potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej;

 • orzeczenie lekarskie i psychologiczne o zdolności do dysponowania bronią;

 • kopię dowodu osobistego;

 • dwie fotografie (3 cm x 4 cm);

 • dokument wskazujący na istnienie ważnej przyczyny posiadania broni:

W zależności od rodzaju broni należy dołączyć inne dokumenty: potwierdzenia, zaświadczenia lub licencje:

Przeznaczenie broni
Dokumenty

broń do ochrony osobistej

dokument wskazujący na występowanie stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia

broń do celów łowieckich


- zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania polowań

- zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające przynależność do PZŁ

broń do celów sportowych


- zaświadczenie potwierdzające przynależność do klubu lub stowarzyszenia sportowego o charakterze strzeleckim
- dokument Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego potwierdzający posiadanie kwalifikacji sportowych

- licencja PZSS

broń do celów rekonstrukcji historycznych


- zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych

- zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej stowarzyszenia

broń do celów kolekcjonerskich

zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim

broń do celów pamiątkowych

dokument potwierdzające nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia

broń do celów szkoleniowych

- dokument potwierdzający posiadanie uprawnień, określonych w odrębnych przepisach do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.

Jeśli chcemy, by nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, muszą znajdować się w nim wszystkie formalne potwierdzenia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uzyskać pozwolenie o broń w celu ochrony osobistej. Podania te odrzucane są najczęściej, ponieważ bardzo ciężko jest udowodnić realne zagrożenie życia lub zdrowia. Chodzi o dostarczenie odpowiednich dokumentów, jak np. akta zgłoszeń na policję prób pobicia, gróźb, wymuszeń itd. Postępowanie w tym przypadku jest najczęściej przedłużane, gdyż komenda musi zweryfikować, czy rzeczywiście ktoś zagraża wnioskodawcy. Dokonuje się również analizy akt i dokumentów, po czym całość trafia do komendanta, który bezpośrednio podejmuje decyzję.

Zgodnie z ustawą osoba, która stara się o otrzymanie pozwolenia, musi także przejść egzamin przed specjalnie powołaną przez Policję komisją. Jeśli staramy się o broń łowiecką lub sportową, to egzamin zdawać będziemy w związku, do którego należymy. W przypadku pozostałych przeznaczeń broni, to Policja ma obowiązek taki egzamin przeprowadzić. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część pierwsza dotyczy znajomości przepisów posiadania broni, znajomości ustawy, przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią i znajomości przestrzegania regulaminu strzelnic. Część druga sprawdza umiejętności prawidłowego rozkładania i składania, ładowania amunicji i rozładowania oraz zabezpieczenia i odbezpieczenia danej broni, a także postępowania w przypadku jej wadliwego działania. Przeprowadza się również sprawdzian strzelecki z użyciem danego rodzaju broni.

Cała procedura wg kodeksu postępowania administracyjnego powinna trwać do miesiąca, ale w przypadku np. braków w dokumentacji - może się ona przedłużyć. Niezbędny też jest wywiad środowiskowy, który przeprowadza dzielnicowy w danej jednostce, pod którą podlega osoba składająca wniosek. W międzyczasie komenda sprawdza, czy nie znajdujemy się w krajowym rejestrze karnym i gdy dokumentacja jest pełna, może przejść do postępowania.

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Zdobycie pozwolenia na broń wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, które znacząco potrafią się od siebie różnić. Opłata skarbowa niezbędna do złożenia wniosku wynosi zawsze 242 złi jest niezmienna, ale koszty egzaminów różnią się w zależności od przeznaczenia broni i mogą wynosić od 100 do nawet 1000 zł. Do kosztów dochodzą jeszcze wynagrodzenia za badania lekarskie, które wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2000 r. mogą wynosić do 20% najmniejszego wynagrodzenia, czyli w obecnej sytuacji nawet 336 zł. W przypadku badań psychologicznych, kwota ta może wynosić nawet do 30% płacy minimalnej, czyli 504 zł. Przeciętnie jednak koszty takich badań wahają się w obu przypadkach od 100 do 200 zł.Badania o sprawności fizycznej przypominają nieco te, z którymi możemy spotkać się przy kursach na prawo jazdy. Psychologiczne z kolei to zwykła rozmowa i nie są tak skomplikowane, jak chociażby testy psychologiczne dla kandydatów do pracy w Policji.

Koszt egzaminu w zależności od przeznaczenia broni
do ochrony osobistej 500 zł
w celach sportowych 800 zł
w celach kolekcjonerskich 1 000 zł
w celach pamiątkowych 400 zł
w celach szkoleniowych 1 000 zł
Inne 600 zł
w celach szkoleniowych dla nauczycieli realizujących w szkołach 100 zł

w celach lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego

Przy maksymalnym wariancie koszt takiego pozwolenia może wynosić nawet 2082 zł, ale przeciętnie kwota ta nie powinna przekroczyć 1200 zł.

Według informacji uzyskanych od Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, najczęściej wnioski składane są o pozwolenia na broń sportową i łowiecką, a uzyskanie pozwolenia nie jest większym problemem i z reguły bardzo rzadko się je odrzuca. Pod warunkiem oczywiście, że wniosek wypełniony jest prawidłowo i zawiera pełną dokumentację.

Maciej Wilczyński,
Bankier.pl

Źródło:
Do 31.03 – tablet z Kartą Kredytową Citibank GRATIS
Advertisement
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~WOJTUŚ

Lepiej kupić nielegalnie. Mniej kombinacji. A tak na marginesie: ma rację Cejrowski mówiąc, że nasza demokracja i wolność to fikcja... Bandyci są uzbrojeni po zęby, a uczciwy obywatel - dymany przez państwo na każdy możliwy sposób. Ciekawie będzie jak Amerykańce spieprzą - już zaczęli z Litwy Łotwy i Estonii - a my zostaniemy z ręką w nocniku oko w oko z Mateczką Rosją. Powstaniemy jak kosynierzy - tylko z kosami może być problem - kosiarki spalinowe niezbyt się do walki nadają....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 ~wszystkichokradna

Prawda jest taka:
W przypadku inwazji na nasz kraj, nie dosc, ze mamy slabe wojsko, to ludzie nie potrafia sie obronic i/lub nie maja do tego warunkow.
Byle amerykanski zolnierz ma duzo wiecej doswiadczenia od naszych.
Po prostu wstyd, ze dajemy tak dymac sie naszym politykom, ktorzy oslabiaja potencjal obronny naszego kraju.
Politycy po prostu sie boja spoleczenstwa zdolnego do obrony.
Kiedy ruscy zrzuca czolgi z spadochronami znowu bedziemy czekać na pomoc francuzów.
Ale o czym tu mowa... Polski rzad nie byl nigdy zainteresowany naszym bezpieczenstwem jak dlugo moglo im to zaszkodzic w wyzyskiwaniu nas na kazdy sposob. Dlatego na 2 wojnie swiatowej atakowaliśmy czolgi koniami. i niedlugo bedzie powtorka
W tych czasach ofiara jest przestepca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~GT

Nigdy nie było ataku Polskiej kawalerii na czołgi. film ukazujący taką to propaganda niemiecka (są to żołnierze niemieccy "atakujący" czołgi)

! Odpowiedz
0 0 ~Jakub

Może tak zainteresuj się troszkę Polskim wojskiem, bo jak jest wiadomo może nie w mediach to Polacy szkolą Amerykanów ale jeżeli ktoś opiera sie tylko na mediach.... a broń u góry wskazówka jak ją możesz zdobyć u nas broń jest dużo tańsza niż w Ameryce więc jednorazowa opłata ok 1500 to dużo ?

! Odpowiedz
1 25 ~krecik778

Dla mnie jest to nie do pomyślenia żeby z załatwianiem sobie zezwolenia na broń wiązało się tyle formalności oplat. Broń powinna być dostępna dla każdego zdrowego obywatela tj. Zaświadczenie od psychologa i zaświadczenie od jakiegoś organu ze jesteśmy w stanie w sposób praktyczny obsługiwać się bronią i znamy wszystkie niezbędne warunki bezpiecZnego obchodzenia się z bronią. Zresztą nie uukrywajmy państwo na tym traci, bo przeciętny kowalski po przeczytaniu tego pomyśli: eee idę sobie kupić gdzieś u ruskich.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 41 ~Fac

Kto od Korwina ?

! Odpowiedz
8 19 ~xxl

nierozumię tego ktoś kto prowadzi biznes może uzyskać zezwolenie na broń a zwyczajny obywatel nie ,czasy w polsce są takie jakie są i każdy polak powinien mieć prawo do obrony kture mu się zabiera stważając takie warunki by nie mógł kupić broni może jest tak jak inni mówią że władza się boi żeby im ktoś łba nie odstrzelił ,władza zdaje sobie sprawę że zasłużyła na odstrzał tak myślę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 15 ~wania

uff. Włos się "jerzy" na głowie od Twojej ortografii. Może jakaś książka, gazeta...? To czasem pomaga.

! Odpowiedz
3 22 ~Polonista odpowiada ~wania

Po co mu ortografia, daj mu broń!

! Odpowiedz
5 3 ~kk

idz do szkoly

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

GPW: największe wzrosty i spadki

INDYGO 0,99 26,9%
INC 2,44 8,9%
B3SYSTEM 1,65 8,6%
AGROWILL 0,85 -9,6%
MILKILAND 2,29 -7,7%
KDMSHIPNG 4,80 -7,5%
Akcje: 186 wzrosło, 164 spadło, 69 bez zmian.
Wolumen: 63 016 718 akcji, obrót: 784 169 125 zł
Aktualizacja: 2015-03-27 17:04:59

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl