Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest sprawą łatwą. To nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny, który potwierdzi znajomość prawa oraz zdolność do posługiwania się bronią. Wiążą się z tym również koszty - te mogą kształtować się w granicach od kilkuset do nawet 2000 zł. Trzeba również przedstawić ważny powód, dla którego takie zezwolenie jest nam potrzebne.

(fot. Bytmonas / iStockphoto)

Kto może zdobyć pozwolenie na broń?

Przepisy dotyczące posiadania broni reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r. W jej świetle osoba, która chce uzyskać pozwolenie, musi spełniać następujące warunki:

 • musi mieć ukończone 21 lat;

 • stałe miejsce zamieszkania w Polsce

 • posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych;

 • posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, którą potwierdza orzeczenie lekarskie i psychologiczne;

 • uzyskanie opinii Komendanta Komisariatu Policji odpowiedniej do naszego miejsca zamieszkania;

 • nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne.

Wniosek o uzyskanie pozwolenia na broń

Wniosek składa się u komendanta policji w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Dobrze wypełnione podanie zawiera:

 • dane osobowe;

 • określenie wnioskowanego rodzaju broni oraz jej przeznaczenia;

 • określenie ilości posiadanych egzemplarzy broni;

 • ważną przyczynę posiadania broni.

Do wniosku powinny zostać dołączone:

 • dokument potwierdzający uiszczenie opłaty skarbowej;

 • orzeczenie lekarskie i psychologiczne o zdolności do dysponowania bronią;

 • kopię dowodu osobistego;

 • dwie fotografie (3 cm x 4 cm);

 • dokument wskazujący na istnienie ważnej przyczyny posiadania broni:

W zależności od rodzaju broni należy dołączyć inne dokumenty: potwierdzenia, zaświadczenia lub licencje:

Przeznaczenie broni Dokumenty

broń do ochrony osobistej

dokument wskazujący na występowanie stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia

broń do celów łowieckich


- zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania polowań

- zaświadczenie zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego potwierdzające przynależność do PZŁ

broń do celów sportowych


- zaświadczenie potwierdzające przynależność do klubu lub stowarzyszenia sportowego o charakterze strzeleckim
- dokument Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego potwierdzający posiadanie kwalifikacji sportowych

- licencja PZSS

broń do celów rekonstrukcji historycznych


- zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych

- zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej stowarzyszenia

broń do celów kolekcjonerskich

zaświadczenie potwierdzające członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim

broń do celów pamiątkowych

dokument potwierdzające nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia

broń do celów szkoleniowych

- dokument potwierdzający posiadanie uprawnień, określonych w odrębnych przepisach do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich.

Jeśli chcemy, by nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie, muszą znajdować się w nim wszystkie formalne potwierdzenia. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uzyskać pozwolenie o broń w celu ochrony osobistej. Podania te odrzucane są najczęściej, ponieważ bardzo ciężko jest udowodnić realne zagrożenie życia lub zdrowia. Chodzi o dostarczenie odpowiednich dokumentów, jak np. akta zgłoszeń na policję prób pobicia, gróźb, wymuszeń itd. Postępowanie w tym przypadku jest najczęściej przedłużane, gdyż komenda musi zweryfikować, czy rzeczywiście ktoś zagraża wnioskodawcy. Dokonuje się również analizy akt i dokumentów, po czym całość trafia do komendanta, który bezpośrednio podejmuje decyzję.

Zgodnie z ustawą osoba, która stara się o otrzymanie pozwolenia, musi także przejść egzamin przed specjalnie powołaną przez Policję komisją. Jeśli staramy się o broń łowiecką lub sportową, to egzamin zdawać będziemy w związku, do którego należymy. W przypadku pozostałych przeznaczeń broni, to Policja ma obowiązek taki egzamin przeprowadzić. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część pierwsza dotyczy znajomości przepisów posiadania broni, znajomości ustawy, przepisów Kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią i znajomości przestrzegania regulaminu strzelnic. Część druga sprawdza umiejętności prawidłowego rozkładania i składania, ładowania amunicji i rozładowania oraz zabezpieczenia i odbezpieczenia danej broni, a także postępowania w przypadku jej wadliwego działania. Przeprowadza się również sprawdzian strzelecki z użyciem danego rodzaju broni.

Cała procedura wg kodeksu postępowania administracyjnego powinna trwać do miesiąca, ale w przypadku np. braków w dokumentacji - może się ona przedłużyć. Niezbędny też jest wywiad środowiskowy, który przeprowadza dzielnicowy w danej jednostce, pod którą podlega osoba składająca wniosek. W międzyczasie komenda sprawdza, czy nie znajdujemy się w krajowym rejestrze karnym i gdy dokumentacja jest pełna, może przejść do postępowania.

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Zdobycie pozwolenia na broń wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, które znacząco potrafią się od siebie różnić. Opłata skarbowa niezbędna do złożenia wniosku wynosi zawsze 242 zł i jest niezmienna, ale koszty egzaminów różnią się w zależności od przeznaczenia broni i mogą wynosić od 100 do nawet 1000 zł. Do kosztów dochodzą jeszcze wynagrodzenia za badania lekarskie, które wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2000 r. mogą wynosić do 20% najmniejszego wynagrodzenia, czyli w obecnej sytuacji nawet 336 zł. W przypadku badań psychologicznych, kwota ta może wynosić nawet do 30% płacy minimalnej, czyli 504 zł. Przeciętnie jednak koszty takich badań wahają się w obu przypadkach od 100 do 200 zł.Badania o sprawności fizycznej przypominają nieco te, z którymi możemy spotkać się przy kursach na prawo jazdy. Psychologiczne z kolei to zwykła rozmowa i nie są tak skomplikowane, jak chociażby testy psychologiczne dla kandydatów do pracy w Policji.

Koszt egzaminu w zależności od przeznaczenia broni
do ochrony osobistej 500 zł
w celach sportowych 800 zł
w celach kolekcjonerskich 1 000 zł
w celach pamiątkowych 400 zł
w celach szkoleniowych 1 000 zł
Inne 600 zł
w celach szkoleniowych dla nauczycieli realizujących w szkołach 100 zł
w celach lub szkołach wyższych zajęcia z przysposobienia obronnego

Przy maksymalnym wariancie koszt takiego pozwolenia może wynosić nawet 2082 zł, ale przeciętnie kwota ta nie powinna przekroczyć 1200 zł.

Według informacji uzyskanych od Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, najczęściej wnioski składane są o pozwolenia na broń sportową i łowiecką, a uzyskanie pozwolenia nie jest większym problemem i z reguły bardzo rzadko się je odrzuca. Pod warunkiem oczywiście, że wniosek wypełniony jest prawidłowo i zawiera pełną dokumentację.

Maciej Wilczyński

Źródło:
Tematy: broń

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: O tym mówią ludzie

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wojtek

widze ze kochani rodacy wola sie uczyc na cudzych bledach i dmuchac na zimne. a z pozwoleniem nie jest az tak trudno jakby moglo sie wydawac. trzeba sie dozbroic i nauczyc sie strzelac bo konflikt wisi w powietrzu, tylko abysmy zdazyli ruszyc sie po bron!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Marcin

Jakie zatem można podać powody i dowody na posiadanie do obrony własnej aby wniosek był nie odrzucony?

! Odpowiedz
0 1 ~angelen

Jak czytam/słyszę brednie typu "dajcie ludziom broń, to zaczną do siebie strzelać, to aż mi się niedobrze robi. Poczytajcie sobie proszę o ilości przestępstw np. w Norwegii czy Szwecji. Takie gadanie jest co najmniej żałosne (żeby nie powiedzieć debilne). Od roku (jeśli dobrze pamiętam) 2011 KAŻDY bez żadnych pozwoleń, czy nawet bez zgłaszania tego faktu na policję może kupić sobie broń czarnoprochową. Takim rewolwerem można kogoś zabić z taką samą łatwością jak np. z beretty m9 i jakoś nie słyszałem jeszcze o strzelaninach na ulicach naszych pięknych miast. Poza tym osoby chcące zabić, nie potrzebują do tego legalnie kupionej broni.
Proponuję poczytać: http://www.romb.org.pl/index.php?id=147 - tekst krótki a zawiera sporo faktów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~wiatrówka

Na tą chwilę pozostaje nam kupić wiatrówki :D

! Odpowiedz
0 13 ~emce222

Kretyńskie prawo w kretyńskim państwie wymyślane przez KRETYNÓW. W Polsce na 100 osób przypada 1.3 sztuk broni. W EU średnia to ok 25 szt.W USA 100 szt broni na 100 mieszkańców. Jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych państw świata. Każdy może przyjść i wybić nas jak kaczko

! Odpowiedz
1 15 ~Lukas

W czasach napięcia, gdzie III Wojna Światowa wisi na włosku, powinno uprościć się procedury dostępu do broni palnej. Oczywiście, każdy powinien przejść specjalistyczne psychotesty, jednak zagrożeniem dla mnie jest coraz większe napięcie spowodowane atakami terrorystycznymi i napięciami na Ukrainie, Syrii, Turcji oraz fala uchodźców o których nic nie wiemy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Polanin

Ja chcieć bronić rodzina

! Odpowiedz
1 8 ~zerk

o w morde! Hahaha!
Wszedlem zobaczyc jakie sa wymogi bo stwierdzilem ze w obecnych czasach warto miec sposobnosc do obrony siebie rodziny i mienia.. a tu co?
Aby dostac pozwolenie na bron mam ( !! ) udowadniac? ze bylem x razy pobity ?? x razy okradziony?? x R A Z Y ??
Jezeli JUZ cos mnie zlego spotkalo to sprawcy powinni byc zatrzymani i ukarani przez policje/ wymiar sprawiedliwosci....
Bron do SAMOOBRONY chce miec po to aby NIC ZLEGO MNIE NIE SPOTKALO. A nie JUZ nie spotkalo....
czyli generalnie w polsce (celowo z malej) istnieje
ZAKAZ POSIADANIA BRONI DLA OBYWATELI. a nie "zakaz posiadania broni dla ludzi bez pozwolenia" poniewaz takich kryteriow nikt nie jest w stanie spelnic.......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 37 ~zaskroniec82

Widze że Polacy budza się powoli z letargu i DOBRZE!!! Cieszy tez fakt że wiele osób ogląda Maxa Kolonko a nie zakłamane TVN i Polsat itp. Bogu dzięki za trzeźwy naród Polski i za dobrych dziennikarzy na obczyźnie. Podpisaliście petycję od Maxa dla Dudy? Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 2 ~sara

DOKŁADNIE !

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr -0,7% X 2015
PKB rdr 3,4% III kw. 2015
Stopa bezrobocia 9,6% X 2015
Przeciętne wynagrodzenie 4 110,77 zł X 2015
Produkcja przemysłowa rdr 2,4% X 2015

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Rozważny inwestor. Wydanie II zaktualizowane Rozważny inwestor. Wydanie II zaktualizowane Cena: 39 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl