Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

główny ekonomista Bankier.pl

Każdy kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.

Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?

Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.

Przelew na konto czy przekaz pocztowy?

Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3. Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-u przez internet i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Kredyt konsolidacyjny – Spłacimy 3% Twoich kredytów i obniżymy Twoje raty!
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~megaja13

Otrzymałam zwrot w ciągu 8 dni roboczych od złożenia deklaracji!

! Odpowiedz
1 1 ~zuska

Złożyłem pit we wrześniu 10 go mamy grudzień i echo.

! Odpowiedz
0 2 ~just

24.11.2015 Dostałam zwrot podatku z dekalaracji złożonej pod koniec marca... Jako, że była to niewielka kwota całkiem o niej zapomniałam. Tylko dlaczego dopiero teraz??? Przecież za chwilę znów będziemy się rozliczać? Nigdy na zwrot podatku nie czekałam tak długo. O co chodzi? Czy w przyszłym roku czeka nas całkowity paraliż w US?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~PL

czyli w przypadku korekty PIT urząd skarbowy okrada mnie z moich pieniędzy na 6 miesięcy, to jest rozbój i wymaga rewolucji

! Odpowiedz
1 1 ~Wiesiek

Czy w przypadku gdy urząd zwróci nadpłatę później niż 3 miesiące od złożenia deklaracji podatnikowi należą się ustawowe odsetki karne? Jak się o nie upomnieć?

! Odpowiedz
0 0 ~Kaska

Witam. My rowniez juz od kwietnia czekamy i tez cisza. dzwonilismy juz kilkadziesiat jeszcze w lipcu odbierali Pani powiedziala zeby doslac dokumenty z pracy i od razu bedzie wyslane ale niestety od tamtej pory cisza! nie odbieraja telefonu na maile z ponagleniami nie odpisuja juz nas to denerwuje ale coz... o tyle dobrze ze to nie przepadnie;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jaga

U nas też ciągle brak zwrotu, deklaracja złożona 29.04 a do dziś nic nie wpłynęło. Mają podane konto bankowe, co za kraj. W zeszłym roku zmieścili się w limicie 3 miesięcy, w tym roku chyba muszę tam zadzwonić ale podejrzewam, że usłyszę to samo co komentarz niżej: ``Do widzenia``.
~lalka dobrze napisała, era komputera a biurokracji 5x tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ana

Niestety. Wrzesień dalej na pieniądze czekam. Ciekawe jeszcze jak długo. Gdybym to ja miała im zwrócić to miałabym na to pewnie tydzień przy dobrych układach. To jest złodziejstwo. Telefon do urzędu i jakaś "matrona" z teksem: "w sierpniu będą". Ale mamy wrzesień proszę Pani.. usłyszałam w odpowiedzi: "do widzenia'. Ten kraj to patologia biurokratyczna i umysłowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~lalka

tak właśnie ja też się dopiero dowiedziałam że na zwrot możemy trochę poczekać... smutne niestety!! kiedyś każdy szedł z papierami i nie mieli roboty..? a teraz era komputera a widać nie każdy potrafi się tym narzędziem posługiwać! A miało być szybciej i łatwiej i w ogóle ;)

! Odpowiedz
0 1 ~Blee

To juz jest chore masakra. Dalej brak kasy!!

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2015

Program Pit 2015

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl