Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

główny ekonomista Bankier.pl

[Aktualizacja 10.02.2016 r.] Każdy, kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Niektóre urzędy skarbowe uruchomiły aplikację ,,ZWROTY” umożliwiającą samodzielnie sprawdzenie za pośrednictwem internetu aktualnego stanu realizacji zwrotu podatku z zeznania podatkowego PIT za 2015 rok. Niestety takie udogodnienie dają tylko niektóre urzędy skarbowe ( poniżej działające przekierowania):

1. ZWROTY województwa śląskiego.

2. ZWROTY województwa dolnośląskiego.

Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?

Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.

Krótka historia o tym jak Warszawa miała zostać zburzona

Czy ktoś z Państwa słyszał o Homs – wielkim syryjskim mieście, które jeszcze niedawno liczyło ponad 600 tys. mieszkańców? Dzisiaj to kompletna ruina przypominająca Warszawę w 1945 roku. Historię Homs i stolicy Polski łączą gruzy. Tak się składa, że dzisiaj mija 76 rocznica przedstawienia Planu Pabsta…, czyli projektu prawie całkowitego wyburzenia Warszawy. To odrażający przykład prawdziwych celów nazistowskich Niemiec – czyli wymordowania jak największej liczby Polaków, wytępienia polskiej kultury oraz tradycji.

Przelew na konto czy przekaz pocztowy?

Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3.

Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.

Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-u przez internet i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.

Gotówka na dowolny cel - porównaj i wybierz najtańszą ofertę

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~poznan

W poznaniu jest ten sam balagan ja juz czekam 2 miesiace i nic. Niektory oddawali pozniej niz ja i juz maja pieniadze dawno na koncie a u mnie cisza.. :/

! Odpowiedz
0 0 ~kasia

Joanna nie wiedziałam ,że dopiero w lipcu będą wypłacać , więc faktycznie moja teoria nietrafiona ...

! Odpowiedz
0 2 ~Joanna

Kasia z tego co czytałam to i tak wcześnie niż w lipcu w Szczecinie 500+ nie będzie wypłacane,więc to chyba nie z tego powodu. ...u nas po prostu chyba nas mieszkańców nie szanują. ..a żeby nie my to żaden z nich nie miałby pracy...

! Odpowiedz
0 2 ~kasia

Też jestem zła , bo za chwilę będzie 3 miesiące jak czekam , nigdy wcześniej tyle to nie trwało, ale myślę ,że to może mieć sporo wspólnego z 500+ , bo pewnie wypłaty są często wstrzymywane niezależnie od urzędniczek ( siła "wyższa") ,żeby w pierwszej kolejności wypłacić te 500 + a skoro zwrot z podatku mają czas 3 mieś to czekają do ostatniej chwili...to oczywiście moje gdybania niczym nie podparte :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Kamila

Szczecinianin-dokładnie.Deklaracji jest zapewne tyle co w zeszłym roku.Wtedy jakoś szybciej im to szło.Nie rozumiem dlaczego w tym roku takie "ociąganie".

! Odpowiedz
0 0 ~szczecinianin

powinni tym urzędnikom pracującym w I US Szczecin zapłacić wypłaty dopiero po 3 miesiącach wtedy na pewno by zaczęli pracować a nie tylko kawę piją i plotami się zajmują

! Odpowiedz
0 2 ~kasia

Kamila , miło ,że wogóle szanowne Panie raczyły odebrać telefon ;) a tak poważnie to teraz do końca maja będą wypłacać luty , bo akurat wtedy mija przepisowe 3 miesiące dla ludzi , którzy w lutym składali....ogólnie brak słow

! Odpowiedz
0 2 ~Kamila

W tym mieście to ze wszystkim zwlekają- zwroty z US, 500+... W innych miastach już dawno ludzie dostali pieniądze...

! Odpowiedz
0 0 ~Joanna

Kamila w tym urzędzie zawsze długo. .ale w tym roku to już brak słów. ..

! Odpowiedz
0 1 ~Kamila

Po 15 próbach dodzwonienia się do I US w Szczecinie udało mi się. Pani powiedziała, że nadal wypłacają połowę lutego...

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2015

Program Pit 2015

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania Simon Sinek Cena: 39 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl