Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

główny ekonomista Bankier.pl

Każdy kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.

Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?


Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.

Przelew na konto czy przekaz pocztowy?


Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3. Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.

 


Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-a przez internet i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Pobierz program PIT 2014
Wyślij przez Internet i szybko odbierz zwrot podatku
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Karolax

Moją firmę również zaczyna "pogrążać" Urząd Skarbowy we Wrocławiu, przetrzymując kolejne pieniądze, które są niezbędne do prowadzenia firmy, zachowania płynności. Dodam, że jestem w trakcie kolejnej kontroli krzyżowej. Jak długo tak mogą przetrzymywać?

! Odpowiedz
0 0 ~reniasx

Pierwszy Urząd Skarbowy we Wrocławiu to mistrz w przetrzymywaniu pieniędzy podatnika!, dopóki moja firma zarabiała i płaciłam podatki wszystko było ok., ale kryzys dał nam w kość i ledwo przędziemy, więc drugi rok mam zwrot i drugi raz to samo: urząd czeka trzy miesiące i jak już się spodziewasz pieniążków, to dostajesz zamiast nich zawiadomienie o błędzie w zeznaniu, więc korekta i znowu czekasz trzy miesiące i tak się to kręci :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~baca

co się dziwisz... ja się tylko zastanawiam, kto dostaje odsetki od przetrzymywanych pieniędzy (tych do zwrotu) przez urząd skarbowy.druga sprawa - urząd skarbowy powinien tak samo działać jak podatnik - ten sam czas (jesli chodzi o zapłatę - dla podatnika) i jeśli chodzi o us (zwrot pieniędzy).powinno być to z każdej strony respektowane a nie tylko wymagane na podatniku bo jak nie to kara itp.następna sprawa - jeżeli urząd skarbowy przetrzymuje moje pieniądze przez 3 miesiące to chcę obowiązkowo od tych pieniędzy dostać należny mi procent (nie ma nic za darmo!).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~pik

U mnie też obsuwa. Dzwońcie do US. Ja przed chwila zadzwoniłem z zapytaniem co jest nie tak, że tak długo czekam, a pani po zweryfikowaniu danych powiedziała, że "dzisiaj poszły przelewy".Pewnie kuta...y maja takie zarządzenie, że dopiero jak podatnik się upomina to natychmiast zlecają przelew. Banda, złodzieje. Dzwońcie i upominajcie się o wasze pieniądze. A potem o odsetki!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~zzt

To jakaś kpina, deklaracja złożona w kwietniu i do tej pory brak zwrotu.

! Odpowiedz
0 2 ~AA

1 kwietnia złożyłem deklarację . Przysłali mi w sierpniu korektę z możliwością wniesienia sprzeciwu w terminie 7 dni. To znaczy , że pieniądze otrzymam w listopadzie (trzy miesiące od upływu terminu wniesienia sprzeciwu! Wida to Państwo ledwo zipie!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Renata

deklaracja wysłana pocztą 27 kwietnia. Dzis 1 sierpień (piątek) i brak zwrotu na konto bankowe. Urzadniczka twierdzi, że przelew wtym tygodniu wyszedł. Czy już nie powienien byc na moim koncie?

! Odpowiedz
0 6 ~Beata

Deklaracja przesłana droga elektroniczna 30 kwietnia i w dalszym ciagu czekam na zwrot :/ cisza

! Odpowiedz
0 3 ~panna-mloda

ja złożyłam na początku maja wraz z czynnym żalem, domyślam się że za karę będę czekać do końca roku :P

! Odpowiedz
0 3 ~m123er

Chamy warszawskie i krawaciarze hamują przelewy na część swoich procentów

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin złożenia pierwszych deklaracji podatkowych za 2014 rok

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny Brian Tracy Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku