Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

główny ekonomista Bankier.pl

Każdy kto złożył swoją deklarację i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, najprawdopodobniej spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Średnio otrzymamy ok. 1 tys. złotych. Wbrew pozorom to całkiem sporo, stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo będą musieli czekać na przelew lub przekaz pocztowy?

Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, o ile nie podlega zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na wniosek podatnika na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, następują w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji.

Innymi słowy, jeżeli podatnik złożył deklarację 1 lutego, to powinien dostać zwrot podatku najpóźniej 1 maja. Jeżeli np. 4 lutego przypomniał sobie nierozliczonej uldze na internet i zrobił szybką korektę, to zwrot powinien otrzymać do 4 maja.

Czy sposób złożenia deklaracji ma wpływ na termin zwrotu?

Teoretycznie deklaracja złożona przez internet powinna być szybciej rozliczona. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od mocy przerobowych danego urzędu. Żaden urzędnik skarbowy nie powie, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku – nie może powiedzieć, czy podatnik otrzyma go w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia deklaracji czy w ustawowym terminie, czyli po trzech miesiącach. Niemniej przyjmuje się, że deklaracje złożone drogą elektroniczną są rozliczane szybciej niż te osobiście zaniesione do urzędu.

Przelew na konto czy przekaz pocztowy?

Urzędnicy skarbowi podkreślają, że czas oczekiwania na pieniądze zależy także od wyboru formy zwrotu nadpłaconego podatku. Najbardziej korzystną i zalecaną formą jest przelew na konto bankowe. Wówczas termin zwrotu jest krótszy o czas potrzebny poczcie na przekazanie nam pieniędzy – może to być 3 lub więcej dni. Niestety tutaj także nie ma reguły. Może się zdarzyć tak, że podatnik pocztą otrzyma zwrot np. miesiąc po złożeniu deklaracji, a osoba, która wybrał przelew bankowy, otrzyma należne pieniądze na koniec ustawowego terminu, czyli po trzech miesiącach.

Jeżeli podatnik chce otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, musi podać jego numer. Zrobi to składając wraz z deklaracją PIT-37 formularz aktualizacyjny ZAP-3. Formularz ten składamy raz – to znaczy, że jeżeli już otrzymywaliśmy zwrot podatku na konto, to nie musimy go aktualizować co roku, chyba, że zmieniliśmy konto w banku. Osoba, która nigdy nie podała swojego numeru konta, domyślnie otrzyma zwrot podatku przekazem pocztowym na adres podany na składanej deklaracji podatkowej.Z informacji udzielanych przez urzędy skarbowe wynika, że nie ma reguły co do tego, jaka forma wyboru zwrotu nadpłaty i złożenia deklaracji wpływa na skrócenie terminu oczekiwania na pieniądze. Mimo wszystko większość zaleca składanie PIT-u przez internet i równoczesne podanie numeru konta bankowego. Niemniej w tym roku uzbroiłbym się w cierpliwość – jak do tej pory deklaracje przez internet złożyło aż 5 mln podatników, a to oznacza, że urzędy już teraz mają pełne ręce roboty.
 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jaga

U nas też ciągle brak zwrotu, deklaracja złożona 29.04 a do dziś nic nie wpłynęło. Mają podane konto bankowe, co za kraj. W zeszłym roku zmieścili się w limicie 3 miesięcy, w tym roku chyba muszę tam zadzwonić ale podejrzewam, że usłyszę to samo co komentarz niżej: ``Do widzenia``.
~lalka dobrze napisała, era komputera a biurokracji 5x tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~ana

Niestety. Wrzesień dalej na pieniądze czekam. Ciekawe jeszcze jak długo. Gdybym to ja miała im zwrócić to miałabym na to pewnie tydzień przy dobrych układach. To jest złodziejstwo. Telefon do urzędu i jakaś "matrona" z teksem: "w sierpniu będą". Ale mamy wrzesień proszę Pani.. usłyszałam w odpowiedzi: "do widzenia'. Ten kraj to patologia biurokratyczna i umysłowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~lalka

tak właśnie ja też się dopiero dowiedziałam że na zwrot możemy trochę poczekać... smutne niestety!! kiedyś każdy szedł z papierami i nie mieli roboty..? a teraz era komputera a widać nie każdy potrafi się tym narzędziem posługiwać! A miało być szybciej i łatwiej i w ogóle ;)

! Odpowiedz
0 1 ~Blee

To juz jest chore masakra. Dalej brak kasy!!

! Odpowiedz
0 1 ~rozczarowana

19.08....nadal brak zwrotu....masakra....ile można czekać....

! Odpowiedz
0 0 ~łobuz

witam ja skladalem w kwietniu 2015 pit ale przez europejskie centrum podadkowe co do tej pory tez nie otrztmalem zwrotu ponad tys eur,gdy zadzwonilem do E.C.P to powiedzieli mi ze bym poczekal bo moga wyplacac po 3mies 6mies,1roku lub do 3 lat bo kwietnu wprowadzine sa nowe przepisy ,wierzyc mi sie nie chce w to. po 3 latach to tak jak by zapomniec chyba ze przypomni przy kilejnym roku skladania pitu. coz ganiam popedzam dalej eur.centrum podatkowe. pozdrawim

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ech

31 marzec - kasy brak

! Odpowiedz
0 0 ~gość

wysłałam pit przez internet + podałam nr konta 31.03 kasy nadal brak,telefonów nie odbierają. żenada..

! Odpowiedz
0 1 ~matka3dzieci

deklarację złożyłam 30.04.2015 do dzisiaj 03.08.2015 brak kasy !

! Odpowiedz
0 0 ~Jacek

Gdańsk:
27.04 - deklaracja, 21.07 - wezwanie do uzupełnienia (uzupełnienie osobiście korektą 23.07, w tym samym dniu sprawdzono, przyjęto do realizacji i kancelarii) - a kasy jak nie było, tak ni ma...

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl