W ocenie analityków powodem tak znacznego umocnienia się amerykańskiej waluty są spadki na giełdach azjatyckich oraz spekulacje, że także inne banki pójdą w ślady banku centralnego Indii i podwyższą stopy procentowe. Taki krok przyczyniłby się do wzrostu popytu na bezpieczniejsze formy inwestycji. Euro słabnie wobec dolara czwarty dzień z rzędu dodatkowo z powodu obaw, że Unii Europejskiej nie uda się uzgodnić pakietu pomocowego dla Grecji.
W ocenie Paula Robsona, starszego analityka rynku walutowego w Royal Bank of Scotland w Londynie, dolar zyskuje ponieważ „nie jest oceniany jako inwestycja ryzykowna po utwardzeniu polityki monetarnej przez bank centralny Indii”. Robson dodaje, że „inwestorzy są ostrożni ponieważ przypuszczają, że wkrótce może nastąpić proces wycofywania się z narzędzi stymulujących gospodarki co odbije się na dochodowości ryzykowniejszych aktywów”.
W zawartej w nocie dla klientów ocenie Mitula Kotecha’y, szefa działu strategii walutowej w Credit Agricole w Hong Kongu, „zaskakujące nie jest to że bank centralny Indii stopy procentowe podwyższył, ale że nastąpiło to przed najbliższym posiedzeniem banku w sprawie polityki monetarnej”. Kotecha dodaje, że „dalsze podwyżki stóp procentowych są prawdopodobne w następnych miesiącach”.
O godzinie 10.59 kurs euro wobec dolara wyniósł 1,3518USD zniżkując od północy o 0,01% a w ciągu 24 godzin o 0,11%.
TR


























































