ABC dłużnika: co może zająć komornik?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

Egzekucja komornicza to przymus i ostateczność. Dochodzi do niej, gdy mimo wcześniej wydanej przez sąd decyzji dłużnik nadal nie spłaca swoich zobowiązań.

To wierzyciel decyduje, co zajmie komornik

Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. I to w granicach tych dwóch dokumentów powinien się poruszać. – Komornik jest związany

komornik » Gdy do drzwi puka komornik

treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela – wyjaśnia Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Oznacza to tyle, że to wierzyciel – w złożonym komornikowi wniosku – decyduje o sposobach egzekucji: czy należności mają być ściągnięte przez zajęcie pensji dłużnika, czy z jego rachunków bankowych, udziałów, akcji, ruchomości, nieruchomości itd.

Komornik, zgodnie z żądaniem wierzyciela, może zająć poszczególne składniki majątku dłużnika (np. ruchomości lub nieruchomości), a następnie sprzedać je w trybie licytacji publicznej. Przepisy prawa określają, co dokładnie, we wskazanych przez wierzyciela ramach, może zająć komornik, a co powinien pozostawić dłużnikowi jako środki niezbędne do życia i utrzymania.

Ruchomości: sprzęt AGD, RTV, samochód i meble pójdą na licytację

Wśród rzeczy ruchomych, które może zająć komornik, znajdą się na przykład: sprzęt, w tym ADG i RTV, pojazdy mechaniczne, komputery, wyposażenie mieszkania itd. Zajmując daną rzecz ruchomą, komornik nie musi sprawdzać, do kogo ona należy. – Komornik nie jest sądem, nie rozstrzyga o słuszności ani zasadności egzekucji, nie może prowadzić postępowania dowodowego, nie dokonuje żadnych ocen merytorycznych. Gdy zajmuje rzecz ruchomą, to nie bada, czy jest ona własnością dłużnika, czy innej osoby. Komornik ma prawo zająć rzecz będącą we władaniu dłużnika, np. gdy dłużnik jeździ samochodem należącym do teściowej, przyjaciela, a nawet do firmy leasingowej. Wynika to wprost z przepisów o egzekucji sądowej – wyjaśnia komornik Monika Janus. – Oczywiście właścicielowi przysługują środki prawne w celu żądania zwolnienia zajętej rzeczy, ale tym zajmuje się sąd, do którego należy w terminie miesięcznym złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Sąd może zwolnić ruchomość spod zajęcia – dodaje Janus.

rata

» Niespłacony kredyt trafił do firmy windykacyjnej. Co teraz?

Po zajęciu przez komornika danej rzeczy wyznaczana jest licytacja publiczna, której celem będzie sprzedaż zajętego dobra. – W postępowaniu mogą być wyznaczone dwie licytacje. Na pierwszej licytacji cena wywołania (najniższa cena, za jaką można nabyć daną rzecz) wynosi 75% wartości rynkowej (czyli ceny oszacowania, którą komornik wpisuje w protokół zajęcia przy czynności), na kolejnej zaś cena wywołania wynosi 50% ceny oszacowania – tłumaczy Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazywane są na zaspokojenie wierzyciela, ale z tej kwoty potrąca się też tzw. koszty egzekucyjne.

Ubrania, żywność, jedna krowa, dwie kozy – tego komornik nie zajmie

Ogólne zasady są takie, że egzekucja komornicza może być prowadzona ze wszystkich rodzajów ruchomości, z których dłużnik korzysta, chyba że coś innego wynika z tytułu wykonawczego. Od tej zasady ustawa przewiduje jednak wyjątki, wyliczając przedmioty, które z przyczyn humanitarnych i społecznych nie podlegają egzekucji.

– Są to przede wszystkim: przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu. Kolejne przedmioty zwolnione z egzekucji to zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca oraz jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów, narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Ograniczeniu podlegają przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową – wylicza rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Oceniając stan majątku dłużnika, komornik powinien przy zajęciu brać pod uwagę ograniczenia wynikające z ustawy. Powinien pomijać przedmioty, które są niezbędne dla dłużnika i członków rodziny będących na jego utrzymaniu. – Nie zawsze jednak komornik ma na temat dłużnika dostateczną wiedzę, pozwalającą na przykład prawidłowo ocenić, które rzeczy służą do pracy zarobkowej. Z tego powodu dłużnik winien składać stosowne wnioski w tym zakresie. Brak aktywności ze strony dłużnika lub ukrywanie się przed komornikiem może spowodować, że zostaną zajęte rzeczy, które podlegałyby wyłączeniu z egzekucji – mówi Janus.

Nieruchomości i garaż także na licytację

rata » Nie mam na ratę kredytu. Co robić?

Egzekucji podlegają również domy, mieszkania, działki i garaże. Po zajęciu lokalu dłużnika komornik dokonuje – na wniosek wierzyciela – opisu i oszacowania. W ramach tych działań biegły sądowy – rzeczoznawca majątkowy – wycenia nieruchomość i określa jej wartość rynkową. Wyznaczona zostaje licytacja publiczna. I w tym przypadku mogą być wyznaczone dwie licytacje. – Cena wywołania w tych licytacjach wynosi odpowiednio 3/4 i 2/3 ceny oszacowania. Komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości do momentu zamknięcia przetargu (czyli zakończenia licytacji), a dalsze czynności związane z udzieleniem przybicia, przysądzenia własności i podziałem sumy uzyskanej z licytacji prowadzi już właściwy sąd – wskazuje Robert Damski.

W przypadku egzekucji z nieruchomości istotną kwestią jest to, że po dokonaniu przez komornika zajęcia tej nieruchomości działania dłużnika, polegające na przykład na dokonaniu sprzedaży czy darowizny, nie mają wpływu na dalsze postępowanie. – Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy – dodaje Robert Damski.

Poza wspomnianymi sposobami (egzekucja z ruchomości i nieruchomości) komornik może również prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń emerytalno-rentowych, rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych, jak akcji i udziałów, a także przez zarząd przymusowy albo sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. O szczegółach tych sposobów egzekucji można przeczytać tutaj.

Opracowała Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Źródło:
Tematy: długi

Newsletter Bankier.pl

Poszukujesz korzystnie oprocentowanej lokaty? Sprawdź Lokatę Happy 5%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~anonim

przepraszam to jak pojadę autem sąsiada lub firmowym to komornik może go zabrać ? a jak wynajmuję mieszkanie wyposażone przez właściciela to komornik może zabrać i mieszkanie i wyposażenie ? a jak mieszkam w domu z rodziną siostrą bratem matką i wszyscy jesteśmy właścicielami mieszkania to komornik może je zająć ze wszystkim co tam w nim jest ? bo ja np. mam tylko bardzo stary komputer który jest popękany i zniszczony ... więc ? Bo mój sąsiad w takim przypadku natychmiast zgłosiłby na Policji złodziejstwo auta ... i podał adres komornika ... zazłodziejstwo auta komornik powinien iść do więzienia ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~pablo

Ty glupia komornicza dzi...wko. Nie piernicz glupot tylko poczytaj przepisy. Straszycie lachy uczciwych ludzi tymi bredniami. Gdy istnieje rozdzielnosc majatkowa komornik tak naprawde go.....no moze. Moze zajac sie swoim wackiem. Zapraszam do lektury art. 845 tam wyraznie jest wskazane. Wladanie wladaniem ale wystarczy oswiadczenie osoby trzeciej ze przedmiot jest jej wlasnoscia i nie zgadza sie na jego zajecie. Idac dalej komornik zajmujac taki przedmiot dopuszcza sie kradziezy...a tlumaczac dalej na polski gdyby trafil na mnie tak postapil z rzecza mojej zony dostal by z miejsca w morde.. Jeb...ne komornicze lajno..jak ludzie sie w koncu rusza to tak jak ktos madry napisal...nie znajdziecie miejsca w tym kraju gdzie sie ukryjecie...Ostatnio nijaki pienkos z mokotowa tak przed nami spierd...lal spotkan pod galeria ze jego byty dostaly zaplonu i gdyby nie zlal sie ze strachu to stanol by w plomieniach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wiktor

popieram tak trzeba szacun

! Odpowiedz
0 0 ~dłużnik

doczytaj dokładnie ten przepis do końca....musisz jeszcze udowodnić że wierzyciel o tym wiedział..... Pozdrawiam... :-)

! Odpowiedz
0 2 ~sąsiad

mafia komornicza i draństwo ! kobieta 5 dzieci w zrujnowanej budzie dostała 39000 złł i i i koszty sądowe 2900 !!!!

! Odpowiedz
0 1 ~iksinski

np telewizor nie sluzy do nauki a jednak sluzy bo duzo uczy o tych zlodziejach politycznych a ja np chce byc celebryta w przyszlosci i z telewizji biore przyklad z nich wszystkich.propo lodowki to gdzie mam trzymac zywnosc pomyslcie wy inteligentni komornicy politycy a w szczegolnosci per pan glowapanstwa u sasiadki miejcie litosc tyle ze nasze panstwo nie ma uczuc tylko wszystko w 4 literach,a zeby Was kiedys dopadly takie problemy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~Robsi

Z tego co wiem to komornik nie może zabrać TV czy lodówki, które są niezbędne do funkcjonowania człowieka. O tym mało kto wie :)

! Odpowiedz
0 0 ~seth

pzdr

! Odpowiedz
1 1 ~ministrant snikers odpowiada ~seth

a co w tym dziwnego ??
ja jak mi nie gra telewizor przy posilku to nie moge sie najeść

! Odpowiedz
0 2 ~Koza

Dlaczego jako koza mogę mieć tylko jedną koleżankę , a nie dwie jak to mają owce ? co prawda krowa ma prz esr ale co mnie jakaś krowa obchodzi w końcu sama jest sobie winna - nie musiała tyle żreć ...

! Odpowiedz

Znajdź nas na Facebooku