ABC dłużnika: co może zająć komornik?

Przystąpienie komornika do egzekucji zaległych długów to rozwiązanie ostateczne, jednak nierzadko praktykowane przez samych wierzycieli lub firmy windykacyjne. Dłużnik, względem którego toczy się postępowanie, powinien wiedzieć, co komornik może zająć, a z czego nie wolno przeprowadzić egzekucji.

Egzekucja komornicza to przymus i ostateczność. Dochodzi do niej, gdy mimo wcześniej wydanej przez sąd decyzji dłużnik nadal nie spłaca swoich zobowiązań.

To wierzyciel decyduje, co zajmie komornik

Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Działa na podstawie złożonego przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji oraz w granicach wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. I to w granicach tych dwóch dokumentów powinien się poruszać. – Komornik jest związany

komornik » Gdy do drzwi puka komornik

treścią wniosku złożonego przez wierzyciela. Nie może egzekwować w rozmiarze szerszym ani prowadzić egzekucji ze składników majątku, które nie zostały zawnioskowane przez wierzyciela – wyjaśnia Monika Janus, rzecznik prasowy Izby Komorniczej we Wrocławiu i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

Oznacza to tyle, że to wierzyciel – w złożonym komornikowi wniosku – decyduje o sposobach egzekucji: czy należności mają być ściągnięte przez zajęcie pensji dłużnika, czy z jego rachunków bankowych, udziałów, akcji, ruchomości, nieruchomości itd.

Komornik, zgodnie z żądaniem wierzyciela, może zająć poszczególne składniki majątku dłużnika (np. ruchomości lub nieruchomości), a następnie sprzedać je w trybie licytacji publicznej. Przepisy prawa określają, co dokładnie, we wskazanych przez wierzyciela ramach, może zająć komornik, a co powinien pozostawić dłużnikowi jako środki niezbędne do życia i utrzymania.

Ruchomości: sprzęt AGD, RTV, samochód i meble pójdą na licytację

Wśród rzeczy ruchomych, które może zająć komornik, znajdą się na przykład: sprzęt, w tym ADG i RTV, pojazdy mechaniczne, komputery, wyposażenie mieszkania itd. Zajmując daną rzecz ruchomą, komornik nie musi sprawdzać, do kogo ona należy. – Komornik nie jest sądem, nie rozstrzyga o słuszności ani zasadności egzekucji, nie może prowadzić postępowania dowodowego, nie dokonuje żadnych ocen merytorycznych. Gdy zajmuje rzecz ruchomą, to nie bada, czy jest ona własnością dłużnika, czy innej osoby. Komornik ma prawo zająć rzecz będącą we władaniu dłużnika, np. gdy dłużnik jeździ samochodem należącym do teściowej, przyjaciela, a nawet do firmy leasingowej. Wynika to wprost z przepisów o egzekucji sądowej – wyjaśnia komornik Monika Janus. – Oczywiście właścicielowi przysługują środki prawne w celu żądania zwolnienia zajętej rzeczy, ale tym zajmuje się sąd, do którego należy w terminie miesięcznym złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Sąd może zwolnić ruchomość spod zajęcia – dodaje Janus.

rata

» Niespłacony kredyt trafił do firmy windykacyjnej. Co teraz?

Po zajęciu przez komornika danej rzeczy wyznaczana jest licytacja publiczna, której celem będzie sprzedaż zajętego dobra. – W postępowaniu mogą być wyznaczone dwie licytacje. Na pierwszej licytacji cena wywołania (najniższa cena, za jaką można nabyć daną rzecz) wynosi 75% wartości rynkowej (czyli ceny oszacowania, którą komornik wpisuje w protokół zajęcia przy czynności), na kolejnej zaś cena wywołania wynosi 50% ceny oszacowania – tłumaczy Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w Warszawie i komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazywane są na zaspokojenie wierzyciela, ale z tej kwoty potrąca się też tzw. koszty egzekucyjne.

Ubrania, żywność, jedna krowa, dwie kozy – tego komornik nie zajmie

Ogólne zasady są takie, że egzekucja komornicza może być prowadzona ze wszystkich rodzajów ruchomości, z których dłużnik korzysta, chyba że coś innego wynika z tytułu wykonawczego. Od tej zasady ustawa przewiduje jednak wyjątki, wyliczając przedmioty, które z przyczyn humanitarnych i społecznych nie podlegają egzekucji.

– Są to przede wszystkim: przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu. Kolejne przedmioty zwolnione z egzekucji to zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca oraz jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów, narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Ograniczeniu podlegają przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową – wylicza rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Oceniając stan majątku dłużnika, komornik powinien przy zajęciu brać pod uwagę ograniczenia wynikające z ustawy. Powinien pomijać przedmioty, które są niezbędne dla dłużnika i członków rodziny będących na jego utrzymaniu. – Nie zawsze jednak komornik ma na temat dłużnika dostateczną wiedzę, pozwalającą na przykład prawidłowo ocenić, które rzeczy służą do pracy zarobkowej. Z tego powodu dłużnik winien składać stosowne wnioski w tym zakresie. Brak aktywności ze strony dłużnika lub ukrywanie się przed komornikiem może spowodować, że zostaną zajęte rzeczy, które podlegałyby wyłączeniu z egzekucji – mówi Janus.

Nieruchomości i garaż także na licytację

rata » Nie mam na ratę kredytu. Co robić?

Egzekucji podlegają również domy, mieszkania, działki i garaże. Po zajęciu lokalu dłużnika komornik dokonuje – na wniosek wierzyciela – opisu i oszacowania. W ramach tych działań biegły sądowy – rzeczoznawca majątkowy – wycenia nieruchomość i określa jej wartość rynkową. Wyznaczona zostaje licytacja publiczna. I w tym przypadku mogą być wyznaczone dwie licytacje. – Cena wywołania w tych licytacjach wynosi odpowiednio 3/4 i 2/3 ceny oszacowania. Komornik prowadzi egzekucję z nieruchomości do momentu zamknięcia przetargu (czyli zakończenia licytacji), a dalsze czynności związane z udzieleniem przybicia, przysądzenia własności i podziałem sumy uzyskanej z licytacji prowadzi już właściwy sąd – wskazuje Robert Damski.

W przypadku egzekucji z nieruchomości istotną kwestią jest to, że po dokonaniu przez komornika zajęcia tej nieruchomości działania dłużnika, polegające na przykład na dokonaniu sprzedaży czy darowizny, nie mają wpływu na dalsze postępowanie. – Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy – dodaje Robert Damski.

Poza wspomnianymi sposobami (egzekucja z ruchomości i nieruchomości) komornik może również prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń emerytalno-rentowych, rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych, jak akcji i udziałów, a także przez zarząd przymusowy albo sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. O szczegółach tych sposobów egzekucji można przeczytać tutaj.

Opracowała Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Konto 360° - z której strony nie spojrzysz, zobaczysz same korzyści!
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Ewelina

Każdy tak narzeka na komorników... to trzeba długi spłacać a nie liczyć na to ze wierzyciel zapomni bo to dopiero jest okradanie ale tego juz dluznik nie widzi i siedzi zadowolony w domu i cieszy sie ze udalo mu sie uzyskac pieniadze, ktorych nie musi splacac a tu psikus bo jest komornik, i dobrze musi ktos zrobic porzadek z takimi oszustami ktorzy tylko patrza jak wyludzic pieniadze od innych... . Nie oszukujmy się gdyby każdy spłacal swoje zobowiązania jak należy to komornik nie miałby co robic. Ale ze jestesmy narodem tylko narzekajacym i okradajacych samych siebie to do kogo pretensje...tylko do samych siebie ....trzeba sie puknac w łebek i sie zastanowic nad konsekwencjami swojego postepowania.

! Odpowiedz
0 3 ~rr

DLACZEGO JAKO OSOBA NIE BEDACA DLUZNIKIEM ANI NIE MAJAC NIC WSPOLNEGO Z DLUGAMI OSOBY KTOREJ POZYCZYLEM SAMOCHOD MAM PISAC PISMA DO SADU GDZIE POSZANOWANIE MOJEJ WLASNOSCI KTO MI zAPLACI ZA MOJ STRACONY CZAS I NERWY.KOGO MAM POZWAC.KIEDY SKONCZY SIE TA GANGSTERKA UPRAWIANA PRZEZ KOMORNIKOW WSZYSCY MUSIMY PRZESTRZEGAC PRAWA TYLKO NIE TE SW.KROWY

! Odpowiedz
1 2 ~polak

niech przyjdzie to mu leb upierdole i nasram w kark dla przykladu dla innych i jak by tak zaczeli komornicy znikac dla przykladu to by sie weszcie to sqrwysynstwo skonczylo co to znaczy ze komornik moze zabrac na przyklad samochod ktory pozyczylem od kolegi na czas przewozu czegos tam to jest zlodziejstwo legalne ktore popiera wymiar sprawiedliwosci i nasz Rząd wiec najwyzszy czas wyjebac to sqrwysynstwo w powietrze jak sie ludziska nie zbierzemy to biedakami bedziemy a te sukinsyny komorniki pchaja do wlasnej kiesy i panstwa lacznie z sadami i zyja ponad stan . Precz a taka władza i takimi rzadami.

! Odpowiedz
1 2 ~aSA

Precz ztakim prawem - złodziejskiej mafii komorniczej Ludzie nie dajmy się tym złodziejom wykreowanym przez podle prawo stanowione przez koalicje PO-PSL wydymać trzeba walczyc aby to zmienić, Trzeba nam się zorganizować zbierac podpisy i zmieniać to podłe prawo ukrocic Mafię komornicza jak najszybciej !!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~katarzynka

Czy kotś mi może powiedzieć czy komornik może sprzedać mieszkanie własnościowe w kredycie hipotecznym warte jakieś 220 tyś gdzie zajęcie komornicze jest na 20 tyś ?

! Odpowiedz
0 4 ~Karol

To jest jakiś koszmar kto dał takie prawo komornikom i wierzycielom to jest jakaś paranoja kto wymyślił taką ustawę oby spłonoł w ogniach piekielnych. Ale są i dobre rzeczy z tego
że pierwsi będą ostatnimi a ostatni pierwszymi ręka boska czuwa!!! I to się nazywa Polska??? Nic dziwnego że młodzież ucieka z kraju gdzie panuje dyktatura anarchia homofobia jak za Pinoczeta w Chile. Nasi pradziadowie jak by wstali z grobów to spowrotem by poumierali bo na pewno nie o taką Polskę walczyli i swoja krew przelewali widać na darmo>Precz z Bankami , Para Bankami i z lichwą oczywiście dla komorników to lichwiarski zarobek ale widać inaczej się nie da jak u Putina...szokujące i porażające.

! Odpowiedz
0 0 ~Tomek

Witam,mam takie pytanie czy komornik moze zabrac pieniadze za odszkodawanie za wypadek , pieniadze z prywatnego ubezpieczenia.

! Odpowiedz
0 4 ~Jadzia

wszystko sie zgadza ale co zrobić jak komornik zabierze wszystkie pieniądze z konta bo nie chciało mu się sprawdzić ze było to jedyne konto z którego korzystał dłużnik?powiedział że nie wiedział i nie da się tego odkręcić bo jest za póżno

! Odpowiedz
1 9 ~Iga

Bandyci i tyle. Ale przyjdzie czas na łajzy komornicze

! Odpowiedz
16 2 ~wierzyciel

Kochani !!! Długi trzeba spłacać a nie pierniczyć, że ktoś Wam krzywdę robi .... Ciekawe, jak sami byście się zachowali, gdybyście nie mogli odzyskać swojej własności czy pieniędzy. Jednym słowem obłuda na całego !!!

! Odpowiedz

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 27,92 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl