Ubytki naturalne towaru

Przyczyny naturalnych ubytków towaru są uzależnione od jego rodzaju i mogą być wynikiem rozmrażania, wysychania, rozlewania, wyciekania lub - najczęściej - przeterminowania.

Uszkodzenia towaru zakupionego w celu sprzedaży można zaliczyć do kosztów innej kategorii, mianowicie straty spowodowanej zniszczeniem.

W księgach rachunkowych stratę zaliczamy do kosztów w momencie jej poniesienia, nie zrobimy tego jednak w przypadku nadmiernych strat, których nie można uzasadnić charakterem prowadzonej działalności oraz wynikających z niewłaściwego i nieracjonalnego działania.
Przepisy podatkowe nie określają norm ubytków naturalnych, zatem podatnik musi je ustalić indywidualnie. Przy ich określaniu bierze się pod uwagę dane podmiotów działających w tej samej branży.

Ubytki naturalne dokumentowane są protokołami specjalnych komisji i zatwierdzane przez kierownika jednostki. Wielkość ubytków powinna mieścić się w granicach norm określonych przez kierownika, a protokół strat powinien odzwierciedlać zarówno statystyczne braki na koniec miesiąca, jak i opisywać każde zdarzenie z osobna.

Gdy nie udało się sprzedać towarów, należy je komisyjnie zniszczyć. Wówczas strata może być uznana za koszt.

Niszczenie towarów nadających się jeszcze do użytku jest tak samo nieracjonalne, jak przechowywanie ich w firmie i wykazywanie w remanencie. Ale przekazanie ich na cele charytatywne sprawi, że wydatek na nabycie nie będzie kosztem. Można tu skorzystać z odliczenia od dochodu, ale z uwzględnieniem limitów: u osób fizycznych 6 proc., a u prawnych 10 proc. dochodu.

(na podst.: Rzeczpospolita)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl