REKLAMA

Ceny prądu w Polsce niemal najniższe w Europie. Jak to się stało?

2021-10-26 09:29
publikacja
2021-10-26 09:29
Ceny prądu w Polsce niemal najniższe w Europie. Jak to się stało?
Ceny prądu w Polsce niemal najniższe w Europie. Jak to się stało?
fot. Chones / / Shutterstock

Jeszcze rok temu energia elektryczna sprzedawana na polskiej giełdzie była najdroższa w Europie. Dziś jesteśmy jednym z najtańszych rynków prądu na kontynencie. Jak to się stało i dlaczego eksport energii w obecnej sytuacji może niepokoić równie mocno, co dotychczasowe uzależnianie się od importu?

We wrześniu średnia miesięczna cena energii elektrycznej na polskiej giełdzie po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 100 euro za megawatogodzinę (wyniosła 102,12 euro/MWh). Jednocześnie jednak staliśmy się trzecim najtańszym rynkiem prądu w Europie. Wyprzedziła nas tylko Szwecja (73 euro) i Finlandia (89 euro). Drożej niż w Polsce było nawet w Norwegii, tradycyjnie jednym z najtańszych hurtowych rynków energii elektrycznej w Europie (106 euro) – wynika z danych brytyjskiego think-tanku Ember, przeanalizowanych przez WysokieNapiecie.pl.

Polska traciła na cenach CO2

To diametralna zmiana w stosunku do poprzedniego roku, gdy Polska przez wiele miesięcy okupowała niechlubne miejsce najdroższego hurtowego rynku prądu w Europie. Wówczas ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie oscylowały wokół 50 euro.

O naszej ubiegłorocznej pozycji w Europie przesądzały wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, sięgające 25 euro za tonę CO2. W dużym uproszczeniu przy produkcji 1 megawatogodziny energii elektrycznej z węgla powstaje 1 tona CO2. Łatwo więc policzyć, że wówczas za niemal połowę hurtowej ceny prądu w Polsce odpowiadały same koszty emisji. Europa korzystała z kolei z bardzo niskich cen paliw kopalnych i ich małego udziału w generacji energii. Koszt produkcji prądu z gazu wynosił wówczas ok. 25 euro/MWh za samo paliwo i ok. 8 euro/MWh za emisję CO2 (o połowę niższą niż przy spalaniu węgla kamiennego).

Zachód traci na cenach gazu

Dziś uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są ponaddwukrotnie droższe niż przed rokiem (60 euro/t), ale znacznie bardziej podrożał gaz. Przy jego obecnych cenach koszt produkcji prądu z niego sięga 90-100 euro/MWh za samo paliwo i ok. 20 euro/MWh za CO2. Tymczasem bez elektrowni gazowych większość państw zachodniej Europy nie byłaby w stanie sprostać dynamicznemu wzrostowi zapotrzebowania na energię. Ceny energii na tamtejszych rynkach poszybowały więc we wrześniu w okolice 130 euro/MWh i – podobnie jak w Polsce – są dziś najwyższe w historii.

WysokieNapiecie.pl
WysokieNapiecie.pl

Z powodu wzrostu cen gazu, na takich rynkach jak Niemcy, Holandia czy Dania, błękitne paliwo zaczęło być wypierane przez węgiel. To sam mechanizm zadziałał z resztą na także na innych kontynentach. W efekcie popyt na węgiel i jego ceny także znacznie wzrosły (we wrześniu sprzedawano go w holenderskich portach po ok. 190 euro/t, podczas gdy przed rokiem kosztował 50 euro). Wytwarzanie prądu z węgla kosztuje więc dziś ok. 80 euro/MWh za samo paliwo i 50 euro/MWh za CO2.

Czy polskie elektrownie sprzedają taniej niż reszta Europy? Czy w końcu zabraknie nam węgla? Co unia zrobi z cenami energii? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tak wzrosną ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło, na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

Bartłomiej Derski

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
and00
Z tym że na zachodzie te średnie ceny są wysokie pomimo gigantycznych dofinansować do totalnie nieopłacalnego OZE, nawet pomimo spekulacyjnego charakteru bezsensownych uprawnień do emisji
przemek_opinia
Dla Was jak jest dobrze to i tak jest źle. JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE U NAS TAKI TANI GAZ? Nie, to nie może być dobra strategia rządu. Założenie, że doradcy w spółkach o randze profesorskiej to pewnie jakieś staruszki bez wiedzy, nie to co w zachodniej europie wyszminkowane panienki, które będą się pytać UE czy mogą Dla Was jak jest dobrze to i tak jest źle. JAK TO SIĘ STAŁO, ŻE U NAS TAKI TANI GAZ? Nie, to nie może być dobra strategia rządu. Założenie, że doradcy w spółkach o randze profesorskiej to pewnie jakieś staruszki bez wiedzy, nie to co w zachodniej europie wyszminkowane panienki, które będą się pytać UE czy mogą sami ustalać ceny gazu. Znów ta sama retoryka. Coś dzieje się źle to zwalamy na rządu PiSu, ale jak dzieje się dobrze to weźmy powód z ... kosmosu.
waldek11
Wynagrodzenia w Polsce jednymi z najniższych w Europie. JAK TO SIĘ STAŁO ?
demeryt_69
Jest wielokrotnie wyższe niż było 30 lat temu - szto słucziłos?

demeryt_69
Dwutlenek węgla to powszechnie znany gaz, uczestniczący m.in. w procesie fotosyntezy. Co spowodowało, że w ostatnich latach walka z emisjami CO2 stała się jednym z najważniejszym elementów polityki UE, zwłaszcza że opinie naukowców są mocno podzielone co do wpływu generowanego przez człowieka CO2 na tzw. globalne ocieplenie.Dwutlenek węgla to powszechnie znany gaz, uczestniczący m.in. w procesie fotosyntezy. Co spowodowało, że w ostatnich latach walka z emisjami CO2 stała się jednym z najważniejszym elementów polityki UE, zwłaszcza że opinie naukowców są mocno podzielone co do wpływu generowanego przez człowieka CO2 na tzw. globalne ocieplenie.

Czy jest to możliwe, że w tej wrzawie chodzi jedynie o pieniądze?

broiniac
> opinie naukowców są mocno podzielone co do wpływu generowanego przez człowieka CO2 na tzw. globalne ocieplenie

Szkoda tylko, że nie są mocno podzielone :-)
demeryt_69
Z czego jest generowana energia elektryczna przez PGE:
- węgiel kamienny 48,13%
- węgiel brunatny 34,33%
- gaz ziemny 8,20%

Reszta to tzw. 'odnawialne' źródła energii (biomasa, energetyka wiatrowa, duża energetyka wodna oraz mała energetyka wodna).
demeryt_69
https://www.gkpge.pl/bip/struktura-paliw

To jednoznacznie pokazuje, że bez zbędnej ingerencji z zewnątrz, Polska jest absolutnie samowystarczalna energetycznie.

Po katastrofie w Fukuszimie w 2011 r. w sposób typowo arbitralny Helga podjęła decyzję o wygaszeniu elektrowni jądrowych w Rajchu i zastąpieniu ich
https://www.gkpge.pl/bip/struktura-paliw

To jednoznacznie pokazuje, że bez zbędnej ingerencji z zewnątrz, Polska jest absolutnie samowystarczalna energetycznie.

Po katastrofie w Fukuszimie w 2011 r. w sposób typowo arbitralny Helga podjęła decyzję o wygaszeniu elektrowni jądrowych w Rajchu i zastąpieniu ich siłowniami gazowymi, w kraju który musi importować gaz!

Aż trudno uwierzyć, że ona ma doktorat z chemii kwantowej, choć z czasów NRD :)

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki