Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kredyt hipoteczny jest bardzo poważnym zobowiązaniem finansowym zwłaszcza, że zwykle opiewa na dość wysokie kwoty. Nie można się zatem dziwić temu, że większość osób poświęca naprawdę dużo czasu na to, aby znaleźć ofertę spełniającą ich potrzeby. Obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo propozycji różnych banków, a zatem jest z czego wybierać. Należy zatem bardzo dokładnie zapoznać się z każdą z nich, a następnie zdecydować się na tę, która będzie dla nas po prostu najkorzystniejsza. Co jednak trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt 200 tys - czy każdy może się o niego starać?

Instytucje finansowe udzielające pożyczek, bardzo często starają się przyciągnąć do siebie klientów, obiecując im na przykład minimum formalności. Inne podkreślają natomiast, że każdy może się starać w danym banku o kredyt hipoteczny. I cóż, jest to prawdą, ale starać się a dostać kredyt to jednak dwie różne rzeczy. Nikt nie zabroni nam przecież złożyć wniosku, jednak musimy być świadomi tego, jak duże są nasze szanse na otrzymanie takiego wsparcia finansowego.

Kredyt hipoteczny 200 tys. na 20 lat - warunki, zarobki, rata (YAY Foto)

Zanim więc zaczniemy przeglądać kolejne oferty, które obejmują kredyt 200 tys, powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową. Jeśli nasze zarobki nie są zbyt wysokie lub wykonujemy pracę, która generuje nieregularne dochody, może się pojawić problem. Nie trzeba chyba też dodawać, że wszelkiego typu zadłużenia również nie dodają nam punktów w oczach osoby decydującej o tym, czy kredyt 200 tys na 20 lat będzie w naszym przypadku dobrą i przede wszystkim pewną inwestycją.

Kolejna bardzo ważna sprawa to wkład własny, o którym często zapominamy. Od kilku lat, każdy bank jest wręcz zobowiązany do tego, aby wymagać od swoich klientów wkładu własnego w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości (lub, w niektórych przypadkach, 10 proc.), którą zamierzamy kupić. W większości przypadków nie jest to mała kwota, dlatego warto przejrzeć wszystkie nasze oszczędności i przeanalizować to, czy spełnimy ten warunek banku. Jeśli nasze konta świecą pustkami, ubieganie się o kredyt 200 tys może być zupełnie bezsensowne. Szkoda byłoby zatem marnować swój czas i energię w takiej sytuacji.

Kredyt 200 tys - ile trzeba zarabiać?

Zdolność kredytowa to jedna z podstawowych informacji dla banku, w którym staramy się o kredyt 200 tys. Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który jest brany pod uwagę podczas jej obliczania jest wysokość naszych zarobków. Jeśli zatem staramy się o kredyt 200 tys jakie zarobki predysponują nas do otrzymania takiej pożyczki? Niestety, nie można tego określić w tak łatwy sposób. Wiele zależy w tym przypadku od banku, z którego oferty chcemy skorzystać. Ale należy tutaj również podkreślić, że nasze dochody to nie jedyny czynnik decydujący o naszej zdolności kredytowej.

Bank musi przeanalizować naszą sytuację finansową i zdecydować o tym, jak duże zadłużeniem będziemy mogli obsłużyć. Zarobki odgrywają więc tutaj bardzo dużą rolę, ale nie są jedyną kwestią braną pod uwagę. W zależności od tego w jakim banku staramy się o pożyczkę, wpływ na jej wysokość i pozytywną decyzję może mieć nasz wiek, miejsce zamieszkania, liczba posiadanych dzieci na utrzymaniu, a także rzecz jasna inne zadłużenia oraz historia spłaty wszelkich pożyczek w przeszłości.

Jeśli zatem od jakiegoś czasu rozważamy możliwość starania się o kredyt hipoteczny, warto wstępnie określić swoją zdolność kredytową. Pomóc nam w tym mogą tacy fachowcy jak doradcy bankowi, którzy potrafią dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową, kierując się kwestiami branymi pod uwagę przez banki. Jeśli nasza sytuacja nie będzie się przedstawiała zbyt kolorowo, zawsze możemy popracować nad poprawieniem naszej zdolności kredytowej. Sposobem na to może być chociażby spłata bieżących zadłużeń. Jeśli nasz poprzedni kredyt zostanie zamknięty przed tym jak złożymy wniosek o kredyt hipoteczny, przestanie on widnieć w rejestrze BIK.

Kredyt 200 tys - jaka rata może nas czekać?

W przypadku rat kredytu hipotecznego na 200 tys, ciężko jest określić konkretną kwotę jaką będziemy musieli płacić każdego miesiąca. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie warunki kredytowania zostaną nam zaproponowane przez bank, w którym zaciągniemy kredyt. Decydując się na kredyt 200 tys na 20 lat, przy przykładowym oprocentowaniu wynoszącym 6% i ratach stałych, kwota comiesięcznych rat będzie wynosić około 1500 złotych.

Musimy mieć jednak świadomość tego, że na całkowity koszt takiego kredytu składa się zwykle więcej opłat. Zazwyczaj pojawia się zatem bardzo ważne pytanie, gdy zaciągamy kredyt na 200 tys - ile trzeba oddać bankowi? Tutaj też nie ma możliwości udzielenia precyzyjnej odpowiedzi. Podobnie jak w innych przypadkach, wszystko zależy od warunków jakie są nam oferowane.

Musimy być jednak świadomi tego, że oprocentowanie to nie jedyne dodatkowe koszty, jakie będziemy zobowiązani wpłacać na rzecz banku. Do tego zazwyczaj dochodzą również najróżniejsze prowizje za udzielenie kredytu i marże nakładane na nas przez bank. Do tego musimy też doliczyć ubezpieczenie kredytu hipotecznego, a w niektórych przypadkach również koszty związane z koniecznością korzystania z innych produktów oferowanych przez dany bank (np. konto bankowe).

Kredyt 200 tys - gdzie go zaciągnąć?

Tak jak już wspomniano, wybór kredytów jest obecnie naprawdę duży, możemy zatem przebierać w najróżniejszych ofertach poszczególnych banków. Pamiętajmy, że staramy się o pożyczkę opiewającą na bardzo dużą kwotę, którą będziemy spłacać przez niezwykle długi okres naszego życia. Nie bądźmy zatem pochopni i poświęćmy odpowiednią ilość czasu na to, aby wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.

Kiedy decydujemy się na kredyt 200 tys kalkulator kosztów z nim związanych jest narzędziem, z którego po prostu trzeba skorzystać. Bez problemów znajdziemy go w sieci, gdyż jest udostępniany zupełnie bezpłatnie przez różne strony internetowe. To niepozorne narzędzie pozwoli nam nieco dokładniej określić wysokość zobowiązań, jakie będziemy musieli ponieść w ramach spłaty kredytu hipotecznego. Da nam to zatem lepszy pogląd na naszą sytuację finansową i ewentualne zadłużenie.


2020-01-17

Wynajem mieszkania czy kredyt - co się bardziej opłaca?

Osoby poszukujące czterech kątów najczęściej stają przed niełatwym wyborem pomiędzy wynajmem i kredytem hipotecznym. Obie opcje mają swoje wady i zalety, wiążą się również z innymi kosztami.

2020-01-17

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj olbrzymie zobowiązanie, które spłacamy przez długie lata. Przed podpisaniem umowy powinniśmy więc dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda cała procedura.

2020-01-15

10 cech idealnego doradcy finansowego

Świat finansów nieustannie się zmienia, a błędne decyzje oznaczają wysokie koszty. Warto rozważyć współpracę z doradcą finansowym, który zadba o bezpieczeństwo Twojego budżetu.

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny?

Zanim zaczniemy przeglądać propozycje banków, warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Kredyt hipoteczny i rozdzielność majątkowa - praktyczny poradnik

Czy podpisanie intercyzy i zachowanie rozdzielności majątkowej może mieć wpływ na przyznanie kredytu hipotecznego?

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Ikona informacji
poradniki