Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Praca na kontrakcie poza krajem jest znacznie bardziej opłacalna, w związku z czym, w ten sposób Polacy decydują się na wyjazd za granicę w celu zarobienia na zakup wymarzonego mieszkania lub na budowę domu. Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą?

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie (YAY Foto)

Problem z walutą

Nie musimy się zanadto martwić, gdyż pracując poza granicami kraju, wciąż możemy starać się o kredyt mieszkaniowy w Polsce. Zgodnie z prawem, musimy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami w tej kwestii. Obecnie, polskie banki są zobowiązane do udzielania tego typu kredytów tylko w tej walucie, w jakiej swoje dochody uzyskuje klient. Jeśli zatem pracujemy w Anglii i zarabiamy tym samym w funtach, kredyt również może nam zostać przyznany wyłącznie w tej walucie. Na większy problem mogą się natknąć osoby zarabiające w mniej popularnych walutach, jak na przykład korony duńskie. Polskie banki nie oferują kredytów w takich walutach.

Rozwiązaniem w każdym z tych przypadków, gdy nie chcemy lub też nie możemy zaciągnąć kredytu w obcej walucie, jest dołączenie do wniosku współkredytobiorcy, który uzyskuje dochód w złotówkach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, iż podczas obliczania zdolności kredytowej osoby zarabiającej w obcej walucie, wysokość jej dochodu będzie zrównywana z wysokością dochodów wnioskodawcy zarabiającego w złotówkach. Jeśli zarabiamy w złotówkach, w wysokości 4 tysięcy złotych, a nasz partner zarabiający w funtach po przeliczeniu otrzymuje 10 tysięcy złotych, bank założy, że nasz łączny dochód będzie wynosił tylko 8 tysięcy złotych.

Oprócz tego, banki muszą także zakładać 20-procentowe umocnienie złotówki, przez co właśnie o taką ilość pomniejsza się dochód z zagranicy podczas obliczania zdolności kredytowej.

Stałe i pewne źródło dochodu

W przypadku klientów zarabiających w złotówkach, większość banków akceptuje dochody uzyskiwany w oparciu o umowę o dzieło lub też umowę zlecenie. Osoby, które zarabiają w obcej walucie, muszą być natomiast przygotowane na to, że każda instytucja finansowa, do której się zgłoszą, będzie wymagała od nich umowy o pracę, lub jej pochodnych. Mogą to być wówczas właśnie kontrakty, lub też umowy terminowe. Bardzo często, podczas zapoznawania się z ofertą konkretnego banku, możemy również dowiedzieć się, iż wymaga on od nas określonego stażu pracy w konkretnym miejscu. W takich przypadkach, za minimum zwykle uznaje się 12 miesięcy przepracowanych u obecnego pracodawcy.

Wiele osób zastanawia się również, czy za źródło stałego dochodu w obcej walucie, może zostać uznana emerytura lub renta. Jak się okazuje, część banków akceptuje taki rodzaj źródła dochodu, choć nie ma takiego obowiązku. Jeśli zatem zależy nam na zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego w oparciu o taki właśnie dochód, będziemy musieli poszukać instytucji finansowej, która zgadza się na udzielanie tego typu pożyczek.

Kredyt tylko na nieruchomości położone w Polsce

Wydaje się, że jest to oczywiste, jednak warto o tym wspomnieć, aby nie budziła ona żadnych wątpliwości. Decydując się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w polskiej instytucji finansowej, musimy być świadomi tego, iż może być on przeznaczony na sfinansowanie wyłącznie nieruchomości, która znajduje się na ternie Polski. Niektórym osobom może przejść przez myśl, że skoro kredyt zaciągamy na przykład w funtach, to pieniądze możemy równie dobrze wydać właśnie w Anglii. Jest to jednak niemożliwe. W takiej sytuacji, gdy dom lub mieszkanie byłyby położone za granicą, bank nie ma prawa ustanowić na nim zabezpieczenia.

Dokumenty wymagane przez bank

Zarówno w przypadku, gdy staramy się o kredyt mieszkaniowy w złotówkach, jak i w obcej walucie, musimy być przygotowani na dużą ilość formalności. Częste wizyty w banku to tak naprawdę coś oczywistego, ale warto z wyprzedzeniem przygotować dokumenty, które mogą być nam potrzebne do złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Osoby pracujące za granicą, które starają się o kredyt w naszym kraju, mogą zostać poproszone o przedstawienie takich dokumentów jak:

  • umowa o pracę, lub zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach;
  • wyciąg z rachunku bankowego, na który otrzymujemy wynagrodzenie (zwykle z ostatnich 6 lub 12 miesięcy);
  • zeznanie podatkowe sprzed roku lub dwóch lat;
  • pozwolenie na pracę lub pobyt stały w danym kraju (tylko w niektórych przypadkach);
  • historia kredytowa z kraju emigracji;

Oczywiście są to jedynie podstawowe dokumenty, których przedłożenia może domagać się bank. Większość klientów ubiegających się o kredyt mieszkaniowy, musi kilkukrotnie wracać do placówki, aby dostarczyć dodatkowe pisma tego typu. Ważne jednak, aby w miarę możliwości wszystkie dokumenty zostały przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Nie każdy bank tego wymaga, ale zdecydowanie warto to zrobić, jeśli chcemy nieco skrócić czas oczekiwania na decyzję. Choć należy pamiętać, że wiąże się to z pewnymi dodatkowymi kosztami z naszej strony.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-09-05

Dofinansowanie na ocieplenie domu, nowy piec

Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza zimą odnotowuje się wyjątkowo wysoki poziom smogu, który działa szkodliwie na nasze zdrowie. Sytuacja jest szczególnie zła na terenach wiejskich i w małych miejscowościach, w których wciąż mnóstwo osób ogrzewa swoje domy węglem

2019-09-04

Kredyt hipoteczny 200 tys. na 20 lat - warunki, zarobki, rata

Kredyt hipoteczny jest bardzo poważnym zobowiązaniem finansowym zwłaszcza, że zwykle opiewa na dość wysokie kwoty. Nie można się zatem dziwić temu, że większość osób poświęca naprawdę dużo czasu na to, aby znaleźć ofertę spełniającą ich potrzeby

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - poznaj podstawowe różnice

Dla wielu osób budowa własnego domu to spełnienie marzeń. Nie można się temu dziwić, gdyż każdy chciałby mieć swoje własne cztery kąty, które prezentują się dokładnie tak jak chcemy.

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie

Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą? 

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Co to jest hipoteka i w jaki sposób działa?

Każda osoba rozważająca możliwość zakupu własnego mieszkania, zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu w banku. W wielu przypadkach, jest to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby pozyskać odpowiednio duże środki finansowe na taką inwestycję. Interesując się tematem kredytów na zakup nieruchomości, chyba każdy potencjalny klient banku zetknął się również z pojęciem hipoteki. Czym zatem dokładnie jest hipoteka i w jaki sposób ona działa? Oto garść najistotniejszych informacji na ten temat.

Ikona informacji
poradniki