Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Spis treści

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Czasem są to wieloletni pracownicy etatowi, którzy w końcu chcą działać na własny rachunek. Na drodze do sukcesu mogą stanąć jednak finanse. Dobrym rozwiązaniem będzie kredyt dla nowych firm.

Działanie na wymagającym rynku wymaga nie tylko dobrego pomysłu, ale również kapitału. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się kredyt dla nowych firm. Znalezienie takiego produktu nie zawsze będzie proste, zwykle wymaga również przejścia przez dodatkowe procedury lub zastosowania zabezpieczeń. Nawiązanie dobrych relacji z bankiem udzielającym finansowania stanie się z pewnością jednym z czynników umożliwiających podejmowanie efektywnych działań. Wymaga jednak solidnych przygotowań zarówno ze strony instytucji, która zdecyduje się na udzielenie środków, jak i przedsiębiorcy rozpoczynającego przygodę ze światem biznesu. Uzyskanie środków nie jest niemożliwe, jednak w tym przypadku minimum formalności może oznaczać zdecydowanie więcej starań. Z drugiej strony instytucje przygotowały specjalną ofertę m.in. dla osób zamieniających etat na samozatrudnienie.

Kredyt na start firmy - czy to możliwe?

Już sam proces zakładania własnej działalności gospodarczej może przysporzyć wielu problemów. Każdy przyszły przedsiębiorca musi bowiem załatwić mnóstwo formalności, co zajmuje sporo czasu. Kiedy dodatkowo dochodzi do tego również staranie się o kredyt na otwarcie firmy, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Czy istnieje w ogóle możliwość proszenia o pożyczkę bank w sytuacji, gdy firma tak naprawdę jeszcze w ogóle nie działa?

Okazuje się, że tak! Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie każdy bank posiada specjalną ofertę skierowaną do osób rozpoczynając swoją własną działalność. Znalezienie instytucji, która podejmie ryzyko przekazania funduszy na rozwijający się biznes może zatem zająć trochę czasu. W wielu przypadkach warunki, na jakich udzielany jest kredyt dla powstających firm, również nie są tak korzystne jak w przypadku innych produktów. Faktem jest jednak to, że część banków jest skłonna do wsparcia początkujących przedsiębiorców, dzięki czemu mogą oni liczyć na kredyt na rozpoczęcie działalności.

Kredyt na otwarcie firmy - jakie są warunki?

Tak jak w przypadku każdej innej pożyczki udzielająca jej instytucja wymaga od swoich klientów spełnienia określonych warunków. Oczywiście mogą się one różnić w zależności od konkretnej oferty. Aby była to dobra decyzja, należy skrupulatnie przyjrzeć się jak największej liczbie ofert. Pozwoli to wybrać najbardziej korzystną opcję, dostosowaną do potrzeb konkretnej działalności i możliwości finansowych osoby poszukującej wsparcia od pierwszego dnia działalności, w tym jej zdolności kredytowej.

Czego zatem mogą oczekiwać instytucje finansowe, w których staramy się o kredyt na start działalności gospodarczej? Przede wszystkim będzie to wpis do rejestru działalności gospodarczych, który będzie potwierdzeniem istnienia firmy. Oprócz tego należy również udowodnić, że nie zalegasz z opłacaniem płatności w ZUS oraz US. Bank będzie przy tym potrzebował zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia udzielanego kredytu, chociażby w postaci hipoteki na nieruchomościach. Istnieją również oferty bez zabezpieczeń, jednak mogą nie pozwolić na uzyskanie większych funduszy.

Ocena możliwości firmy kluczem do kredytu

Ostatnim, ale jednocześnie niezwykle ważnym elementem formalności związanych ze staraniem się o kredyt na działalność gospodarczą, jest biznesplan. To właśnie w nim przedstawia się między innymi cel, na jaki zostaną przekazane uzyskane dzięki pożyczce środki, a także przewidywania dotyczące rozwoju biznesu. Warto zatem dobrze się przyłożyć do sporządzenia takiego dokumentu. Jednocześnie uzyskanie finansowania na dowolny cel może być trudniejsze, zwłaszcza w przypadku większych potrzeb. W większości przypadków instytucje udzielają kredytów dla nowych przedsiębiorców wyłącznie na ściśle określone inwestycje, które w ich przekonaniu umożliwią uzyskanie odpowiedniej rentowności, a tym samym zredukują ryzyko związane z udzieleniem środków. Istnieje jednak również gama kredytów obrotowych przewidzianych dla startujących działalności, a nawet linii kredytowych, pozwalających na stały dostęp do dodatkowych funduszy.

Warto mieć również świadomość, że analitycy banku samodzielnie ocenią perspektywy konkretnego podmiotu. Analizie poddadzą przy tym zarówno jego charakterystykę, jak i rynek, na którym planuje działać. Biznesplan może stać się kluczowym dokumentem w tym procesie: właściwie sporządzony świadczy o profesjonalizmie przedsiębiorcy oraz pozwala na dokonanie oceny jego perspektyw w rynkowym starciu. Oprócz niego znaczny wpływ na decyzję kredytową może mieć również rozmowa z pracownikami banku, odpowiedzialnymi za segment kredytów dla przedsiębiorców. Cała procedura może być wieloetapowa i zależeć przy tym od innych zastosowanych zabezpieczeń.

Biznesplan - jak go sporządzić?

Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem od pierwszego dnia muszą przekonać wybraną instytucję do pożyczenia niezbędnej kwoty pieniędzy. Nie jest to jednak łatwe, gdy biznes dopiero się rozwija i nie generuje jeszcze żadnych zysków. Podstawą, na której w takiej sytuacji opiera się bank, jest zatem biznesplan. Właściwie sporządzony, może stać się elementem, który przekona instytucję do tego, że firma ma szansę na odniesienie sukcesu, a klient będzie w stanie spłacić całość zadłużenia.

Jak powinien wyglądać taki dokument? Wielu początkujących przedsiębiorców nie ma pojęcia, od czego zacząć. Na wielu stronach internetowych można bez problemu znaleźć dobry przykładowy biznesplan, który może nakierować na właściwe tory. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na przykład hasło "biznesplan wzór", aby otrzymać wiele podpowiedzi. Biznesplan wymagany do udzielenia kredytu od pierwszego dnia prowadzenia działalności będzie przy tym podobny do tego, który okaże się niezbędny w przypadku ubiegania się np. o dotację unijną.

Mocne strony firmy: czym przekonać bank do udzielenia kredytu?

W przypadku nowych firm kredyt jest dla banku sporym ryzykiem. Zwykle w segmencie produktów przewidzianych dla przedsiębiorców instytucja ocenia głównie osiągane wyniki finansowe: pod wieloma względami przypomina to standardowe badanie zdolności kredytowej, z jakim mogą spotkać się również konsumenci. Pod uwagę brane jest jednak zdecydowanie więcej czynników, a przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością dokładnego zbadania finansów firmy przez bankowych analityków. W przypadku nowych firm kredyt, a przede wszystkim związana z nim procedura, będą wyglądać jednak trochę inaczej. Instytucja oceni m.in.:

  • Potencjał biznesu: biznesplan musi podkreślać mocne strony przedsiębiorstwa - innowacyjność, posiadane zasoby, zapotrzebowanie na wybrane usługi czy towary.
  • Charakterystykę rynku: ważnym elementem będzie również wykazanie się znajomością rynku, na którym będzie działać firma. Wskazanie niszy i możliwości da większe szanse na osiągnięcie sukcesu, a co za tym idzie również zabezpieczenie interesów kredytodawcy.
  • Posiadane zasoby: jednym z kluczowych elementów są oczywiście zasoby posiadane przez nowo otwarte przedsiębiorstwo. To nie tylko finanse czy nieruchomości, ale również kompetencje czy know-how.
  • Krótko- i długofalowy plan: w biznesplanie należy również przedstawić zarys planu działania zarówno w krótszej, jak i w długiej perspektywie czasowej.
  • Kalkulacje: aby biznesplan był wiarygodny, muszą poprzeć go liczby. Spodziewany obrót i dochody pozwolą na ocenę zdolności firmy w dłuższym okresie.

Dobry biznesplan powinien zawierać jak najwięcej szczegółów dotyczących działalności oraz przewidywanego tempa jej rozwoju. Będzie to zatem zarówno skrupulatny opis takiego biznesu, ale także wszelkiego typu prognozy dotyczące wydatków i zysków na przestrzeni najbliższych miesięcy, a nawet lat. Warto zadbać także o przeprowadzenie analizy rynku i potencjalnych zagrożeń, z którymi można mieć do czynienia. Wydaje się to dość skomplikowane, ale należy przy tym pamiętać, że istnieją firmy i osoby zajmujące się tworzeniem takich dokumentów. W razie problemów można zatem zwrócić się do nich po pomoc.

Ocena zdolności kredytowej: jak będzie przebiegać?

Każdy bank w inny sposób ustala procedurę udzielania kredytów dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem. Nie brakuje przy tym specjalnych produktów dla start-upów czy przedstawicieli innowacyjnych rynków albo wybranych branż. Na zdolność kredytową znacząco wpłynie przede wszystkim zabezpieczenie kredytu. Tym może stać się np. hipoteka nieruchomości. Pozwala to znacząco obniżyć ryzyko, a co za tym idzie również zwiększyć pulę środków, jakie zgodzi się udostępnić instytucja. Należy mieć przy tym świadomość, że im niższa zdolność kredytowa, tym gorsze warunki banku. Warto więc popracować nad swoją wiarygodnością, ponieważ może się to przełożyć na realne oszczędności.

Kredyt w rachunku bieżącym dla nowych firm

Ciekawym produktem dla osób otwierających biznes może stać się kredyt w rachunku bieżącym. W przeciwieństwie do klasycznego kredytu umożliwia on uzyskanie stałego dostępu do środków: limit jest odnawiany co miesiąc pod warunkiem sumiennej spłaty dotychczasowego zadłużenia. Pozwala również na stosunkowo tanie pozyskiwanie funduszy. Jego największą zaletą jest natomiast elastyczność: przedsiębiorca może przeznaczyć środki na dowolny cel: zarówno sfinansowanie inwestycji, jak i bieżącej działalności firmy. Warto mieć jednak świadomość, że również w tym segmencie ocenie zostanie poddana zdolność kredytowa, a w przypadku nowych podmiotów ustalony limit może nie być wysoki i sięgać kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bez wątpienia okaże się solidnym wsparciem nie tylko w początkowym okresie, ale również później.

Kredyt dla firm bez zaświadczeń - czy to możliwe?

Warto pamiętać, że nie tylko banki zajmują się udzielaniem środków. Istnieje przecież wiele innych instytucji pożyczkowych, które wspierają również początkujących przedsiębiorców. Kiedy zatem potrzebny nam jest kredyt na działalność, warto rozejrzeć się dokładniej. Może okazać się bowiem, że takie właśnie firmy są w stanie zaproponować lepsze warunki zaciągnięcia pożyczki niż tradycyjny bank. Oczywiście należy przy tym pamiętać o skrupulatnej analizie wszystkich zapisów zawieranej umowy.

Czy jednak możliwe jest zaciągnięcie kredytu na rozwój działalności bez jakichkolwiek zaświadczeń? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych ofert poszczególnych instytucji. Ciężko będzie jednak znaleźć firmę, która wręczyłaby pieniądze, nie oczekując jakiegokolwiek potwierdzenia istnienia firmy i zabezpieczeń. Dlatego bardziej niż na całkowity brak zaświadczeń wymaganych przez instytucję pożyczkową, można liczyć na minimum formalności i np. możliwość wnioskowania o fundusze online bez potrzeby wychodzenia z domu.

Dlatego też tak istotne jest to, aby zawsze dokładnie zapoznać się z każdą przedstawianą ofertą kredytu. Oprócz warunków, jakie należy spełnić, trzeba również wiedzieć, jaka będzie kwota poszczególnych rat spłacanego kredytu i ile ostatecznie oddasz konkretnej instytucji. Dzięki temu podjęcie dobrej decyzji stanie się o wiele łatwiejsze, co oczywiście wpłynie bezpośrednio na jej rozwój.

Poradniki