Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Czasem są to wieloletni pracownicy etatowi, którzy w końcu chcą działać na własny rachunek. A innym razem o założeniu firmy myślą młodzi ludzie z dobrym pomysłem na biznes.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm.

Kredyt na start firmy - czy to możliwe?

Już sam proces zakładania własnej działalności gospodarczej może przysporzyć nam wielu problemów. Każdy przyszły przedsiębiorca musi bowiem załatwić mnóstwo formalności, co zajmuje sporo czasu. Kiedy dodatkowo dochodzi do tego również staranie się o kredyt na otwarcie firmy, sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Bo czy istnieje w ogóle możliwość proszenia o pożyczkę bank, w sytuacji, gdy nasza firma tak naprawdę jeszcze w ogóle nie działa?

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Okazuje się, że tak! Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że nie każdy bank posiada specjalną ofertę skierowaną do osób rozpoczynając swoją własną działalność. Znalezienie instytucji, która podejmie ryzyko przekazania funduszy na rozwijający się biznes, może nam zatem zająć trochę czasu. W wielu przypadkach, warunki na jakich udzielany jest kredyt dla firm na start również nie są tak korzystne jak dla innych pożyczek. Faktem jest jednak to, że część banków jest skłonna do wsparcia początkujących przedsiębiorców, dzięki czemu mogą oni liczyć na taki właśnie kredyt na rozpoczęcie działalności.

Kredyt na otwarcie firmy - jakie są warunki?

Tak jak w przypadku każdej innej pożyczki, instytucja jej udzielająca wymaga od swoich klientów spełnienia określonych przez nią warunków. Oczywiście, mogą się one różnić w zależności od tego jaką ofertę ostatecznie wybierzemy. Aby była to dobra decyzja należy rzecz jasna skrupulatnie przyjrzeć się ich jak największej liczbie. Pozwoli nam to wybrać najbardziej korzystną dla nas opcję.

Czego zatem mogą od nas oczekiwać instytucje finansowe, w których staramy się o kredyt na start działalności gospodarczej? Przede wszystkim będzie to wpis do rejestru działalności gospodarczych, który będzie potwierdzeniem tego, iż faktycznie założyliśmy własną firmę. Oprócz tego, musimy również udowodnić, że nie zalegamy z opłacaniem płatności w ZUS oraz US. Naturalnie, bank będzie również potrzebował zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia udzielanego kredytu, chociażby w postaci hipoteki na nieruchomościach.

Ostatnim, ale jednocześnie niezwykle ważnym elementem formalności związanych ze staraniem się o kredyt na działalność gospodarczą jest biznesplan. To właśnie w nim przedstawimy między innymi cel na jaki zostaną przekazane uzyskane dzięki pożyczce środki, a także nasze przewidywania dotyczące rozwoju naszego biznesu. Warto zatem dobrze się przyłożyć do sporządzenia takiego dokumentu.

Biznesplan - jak go sporządzić?

Kiedy potrzebny nam jest kredyt dla firm na start, musimy się mocno postarać, aby przekonać wybraną instytucję do pożyczenia nam niezbędnej kwoty pieniędzy. Nie jest to jednak łatwe, gdy biznes dopiero się rozwija i nie generuje jeszcze żadnych zysków. Podstawą, na której w takiej sytuacji opiera się bank, jest zatem biznesplan. Właściwie sporządzony, może stać się elementem, który przekona daną instytucję do tego, iż nasza firma ma szansę na odniesienie sukcesu, a zatem jesteśmy klientami, którzy będą w stanie spłacić całość zadłużenia.

Jak powinien jednak wyglądać taki dokument? Nikt z nas nie tworzy ich przecież zbyt często, dlatego zwykle nie mamy pojęcia od czego właściwie zacząć. Na wielu stronach internetowych można bez problemu znaleźć dobry przykładowy biznesplan, który może nas nakierować na właściwe tory. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę na przykład hasło: "biznes plan wzór", aby otrzymać wiele podpowiedzi.

Dobry biznesplan, powinien zawierać jak najwięcej szczegółów dotyczących naszej działalności oraz przewidywanego tempa jej rozwoju. Będzie to zatem zarówno skrupulatny opis takiego biznesu, ale także wszelkiego typu prognozy dotyczące wydatków i zysków na przestrzeni najbliższych miesięcy, a nawet lat. Warto zadbać także o przeprowadzenie analizy rynku i potencjalnych zagrożeń, z którymi możemy mieć do czynienia. Wydaje się to być dość skomplikowane, ale pamiętajmy też, że istnieją firmy i osoby zajmujące się tworzeniem takich biznesplanów. W razie problemów możemy zatem zwrócić się do nich po pomoc.

Kredyt dla firm bez zaświadczeń - czy to możliwe?

Warto pamiętać, że nie tylko banki udzielają kredytów. Istnieje przecież wiele innych instytucji pożyczkowych, które wspierają również początkujących przedsiębiorców. Kiedy zatem potrzebny nam jest kredyt na działalność, warto rozejrzeć się dokładniej. Może okazać się bowiem, że takie właśnie firmy są nam w stanie zaproponować lepsze warunki zaciągnięcia kredytu, niż tradycyjny bank. Oczywiście należy przy tym pamiętać o skrupulatnej analizie wszystkich zapisów zawieranej umowy.

Czy jednak możliwe jest zaciągnięcie kredytu na rozwój działalności bez jakichkolwiek zaświadczeń? Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych ofert poszczególnych instytucji. Ciężko będzie nam jednak znaleźć firmę, która wręczyłaby nam pieniądze, nie oczekując od nas jakiegokolwiek potwierdzenia tego, że mamy w ogóle firmę i posiadamy jakiekolwiek zabezpieczenia. Dlatego bardziej niż na całkowity brak zaświadczeń wymaganych przez instytucję pożyczkową, możemy liczyć na znaczące ograniczenie formalności, na przykład w porównaniu z bankami.

Dlatego też, tak istotne jest to, aby zawsze dokładnie zapoznać się z każdą ofertą kredytu, jaka jest nam przedstawiana. Oprócz warunków jakie musimy spełnić, powinniśmy również wiedzieć, jaka będzie kwota poszczególnych rat spłacanego przez nas kredytu i ile ostatecznie oddamy konkretnej instytucji. Dzięki temu, podjęcie dobrej dla naszej firmy decyzji stanie się o wiele łatwiejsze, co oczywiście wpłynie bezpośrednio na jej rozwój.


2020-06-05

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy to spore wyzwanie i odpowiedzialność. Czasami konieczne jest zawieszenie działalności. Warto dowiedzieć się, jak z niego skorzystać i z czym się wiąże.

Reklama firm w Internecie: skuteczne narzędzie promocji firmy

W dzisiejszych czasach skuteczny marketing odgrywa kluczową rolę w osiągnieciu biznesowego sukcesu. Warto poznać zalety promocji firmy w Internecie i przekonać się o tym samodzielnie.

Samozatrudnienie. Kiedy się opłaca? Koszty samozatrudnienia

Rynek pracownika zmienia się w bardzo szybkim tempie. Coraz popularniejsze staje się również samozatrudnienie, wiążące się z obowiązkiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Ile pracodawca płaci za pracownika? Koszt pracownika

Zatrudnienie pracowników to duża szansa na rozwój działalności. Jednocześnie jednak wiąże się z koniecznością ponoszenia niemałych kosztów, nieograniczających się wyłącznie do pensji.

Ikona informacji
poradniki