SMART > Poradniki > Firma > Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Każdy właściciel mniejszej czy większej firmy musi na co dzień radzić sobie z wieloma problemami, dbając jednocześnie o to, aby biznes po prostu dobrze prosperował. Niestety, kłopoty finansowe mogą dotknąć tak naprawdę każdego przedsiębiorcę. Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z takimi przejściowymi kłopotami może być kredyt obrotowy, który ma sporo zalet.

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Co to jest kredyt obrotowy?

Nikt nie ma chyba wątpliwości co do tego, że dobra kondycja finansowa firmy to podstawa jej dobrego działania i rozwoju. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy w tym obszarze jej działalności, może mieć to wpływ na relacje z partnerami i jakość dostarczanych klientom towarów albo świadczonych im usług. Nie można zatem doprowadzić do sytuacji, gdy długi zaczynają niebezpiecznie rosnąć, a my nic z tym nie robimy.

W ustabilizowaniu kondycji firmy i zachowaniu jej płynności finansowej, często pomocny okazuje się być kredyt obrotowy dla firm. Jest to rodzaj pożyczki, z której środki pieniężne można przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. A co to właściwie oznacza? Przede wszystkim to, że pieniądze pożyczone od banku możemy wydać na opłacenie bieżących rachunków albo zakup produktów, których potrzebujemy, by firma cały czas pracowała. Środki z kredytu nie mogą być natomiast przeznaczane chociażby na spłacanie wszelkiego typu zadłużeń.

Kredyt obrotowy może zatem uratować firmę przed widmem zadłużenia na dużą skalę, co oczywiście wpływa negatywnie na jej działalność. Opcja ta jest szczególnie mocno doceniania przez właścicieli małych oraz średnich biznesów. To właśnie one najczęściej zmagają się z problemami dotyczącymi gromadzenia odpowiednich środków na uiszczenie wszystkich bieżących opłat i inwestycji. Kredyt obrotowy dla firm może być w tym przypadku czymś nieodzownym dla utrzymania biznesu w dobrej kondycji. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu rozwiązaniu, zwłaszcza gdy obawiamy się o płynność finansową przedsiębiorstwa.

Czym jest kredyt obrotowy dla firm na rachunku bieżącym?

Przedsiębiorcy interesujący się zaciągnięciem kredytu obrotowego, muszą wiedzieć, że istnieją jego dwa rodzaje. Każdy z nich może być bardzo istotnym wsparciem finansowym dla firmy na korzystnych warunkach. Należy jednak bardzo dobrze zastanowić się, jakie są potrzeby naszego biznesu w danym momencie i dopiero zdecydować się na wnioskowanie o odpowiednią opcję kredytowania.

Pierwsza z nich, czyli kredyt obrotowy na rachunku bieżącym, z pewnością daje nam większą swobodę dysponowania uzyskanymi środkami. W tym przypadku, bank przyznaje firmie limit zadłużenia, będący częścią jej bieżącego rachunku. Jego wysokość zależy od wielu różnych czynników i zostaje ustalony indywidualnie z bankiem, który udziela nam pożyczki. Najważniejsze jednak, że pieniądze uzyskane w ten sposób możemy wydawać dowolnie na zobowiązania, które aktualnie musi uregulować nasze przedsiębiorstwo.

Kredyty obrotowe na rachunku bieżącym mogą być przyznawane na okresy o różnej długości. W większości przypadków jest to jednak od roku do 5 lat. W tym czasie możemy korzystać ze środków do określonego limitu, a następnie spłacać zadłużenie i ponownie korzystać z pieniędzy, które znalazły się na rachunku. Nie trzeba zatem za każdym razem prosić bank o kredyt na bieżące wydatki. Nasz rachunek jest cały czas aktywny, a odsetki naliczane są tylko od kwoty, którą faktycznie wydaliśmy. Dla wielu firm ważne jest również to, iż kredyt obrotowy tego typu może być udzielony nie tylko w polskiej walucie.

Czym jest kredyt obrotowy na rachunku kredytowym?

Jeśli jednak w najbliższym czasie firma chciałaby się podjąć większych inwestycji, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na jej działalność, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt obrotowy na rachunku kredytowym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że uzyskanie tego typu wsparcia finansowego wiąże się już z koniecznością załatwienia większej ilości formalności. Podstawą jest w tym przypadku sporządzenie biznesplanu. To na jego podstawie bank zdecyduje czy warto udzielić nam kredytu, dlatego powinien on być dobrze skonstruowany, by precyzyjnie prezentował nasze cele.

Wybierając kredyt obrotowy dla firm na rachunku kredytowym, musimy mieć świadomość tego, iż w przeciwieństwie do kredytu na rachunku bieżącym, nie możemy korzystać z pieniędzy z taką swobodą. Środki od banku są bowiem przeznaczone wyłącznie na cele inwestycyjne określone w zawartej umowie kredytowej. Wszelkie naruszenia jej zapisów mogą skutkować tym, iż będziemy musieli natychmiast zwrócić do banku zarówno pożyczoną kwotę, jak i dotkliwą karę. Trzeba wziąć to pod uwagę, gdy tworzymy nasz biznesplan, tak by upewnić się, że zawarliśmy w nim wszystkie wydatki, na które potrzebne nam są dodatkowe środki finansowe.

Kredyty obrotowe dla firm - jak je dostać?

Obecnie praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie kredyty obrotowe. Każdy z nich ustala swoje własne zasady przyznawania takich środków firmom, dlatego warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert, aby upewnić się, w którym z nich mamy największe szanse na uzyskanie korzystnej pożyczki. Oczywiście wszystkie banki z pewnością będą dokładnie przyglądały się sytuacji finansowej firmy, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością dostarczenia wszelkiej dokumentacji dotyczącej jej rentowności czy dotychczasowych zadłużeń.

Analizując oferty poszczególnych instytucji finansowych musimy zwracać uwagę na wszystkie elementy wpływające na całkowity koszt takiego zobowiązania. Gdy staramy się uzyskać kredyt obrotowy oprocentowanie jest często dla nas najważniejszym kryterium, ale to przecież nie wszystko. Na całość składają się bowiem również opłaty stałe nakładane na nas przez bank, ale także na przykład prowizje. Koszty może też generować obsługa rachunku bankowego, który musimy często założyć, aby otrzymać kredyt.

Kredytowanie przedsiębiorstwa

Poradniki