Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Pożyczka dla firm to rozwiązanie, które przedsiębiorcy może pozwolić na zrealizowanie zaplanowanych działań biznesowych. Ważne jest jednak wybranie najkorzystniejszej oferty pożyczki, jak i dopasowanie jej warunków spłaty do rzeczywistych możliwości Kredytobiorcy. Warto więc znać podstawowe kryteria porównania ofert pożyczki dla firm, warunki jej uzyskania.

Pożyczka dla firm może być zaciągana przez przedsiębiorcę na każdym etapie działalności. Także i przez tych, którzy jeszcze nie mają wieloletniej wiarygodności finansowej, bo dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Pożyczka dla nowej firmy chociaż nie jest oferowana przez wszystkie instytucje bankowe i finansowe, jest jednak dostępna.

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową? (fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu)

Kto i jak udziela pożyczki dla firm początkujących?

Mimo że przedsiębiorca dopiero zakłada własną działalność gospodarczą, może myśleć o skorzystaniu z produktu, jakim jest pożyczka na start dla nowych firm. Taka pożyczka zwykle jest dedykowana im jako pierwsze środki finansowe na uruchomienie firmy. W ofertach pożyczki wskazuje się najczęściej, że jest to: „pożyczka na założenie firmy”, „pożyczka na otwarcie firmy”pożyczka dla nowej firmy”, czy „pożyczka na start firmy”, czy „pożyczka dla firm na start”. Te najczęściej spotykane hasła reklamowe pożyczki dla firm są ważne, bo nich przedsiębiorca może już poznać, czy będzie to prawdopodobnie produkt dla niego.

W przypadku takich ofert pożyczka dla nowych firm jest udzielana bez weryfikowania wypracowanych dochodów firmy, bo tych siłą rzeczy jeszcze nie ma, czy z uwagi na start firmy dopiero zaczynają być wypracowywane. Ubiegając się o jej udzielenie, zainteresowani powinni udać się do instytucji bankowej czy prywatnej. Potencjalny pożyczkodawca, może jednak prosić o przedstawienie dokumentów, na podstawie których możliwe jest sporządzenie prognozowanych dochodów danej firmy. Wiele wreszcie instytucji, wymaga, aby startujący przedsiębiorca przedstawił inne poświadczenie własnych dochodów (np. uzyskiwane równocześnie ze swojego miejsca zatrudnienia), a nawet ustanowił zabezpieczenie spłaty kredytu w postaci hipotecznej czy poprzez przystąpienie do spłaty długu poręczyciela o stałych dochodach. Pożyczka firmowa także dla nowych przedsiębiorców przez wiele podmiotów jest udzielana dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia założenia działalności. Pożyczki dla małych firm są również dostępne w ofercie korzystnego salda debetowego w koncie firmowym, np. do 20-40 tys. PLN. W takim przypadku pożyczka firmowa jest łatwiejsza do uzyskania, czasami nawet jedynie na oświadczenie przedsiębiorcy (jeśli nie ma innych długów, zaległości w spłacie w bazach kredytowych). Taka właśnie bezzwrotna pożyczka dla firm ma liczne zalety. Raz uruchomione środki w rachunku, nie muszą być oddawane, debet się systematycznie odnawia spłaca i wraca po wpłatach kolejnych środków na rachunek. Ważne jest zapewnienie jedynie systematycznych wpływów.

Sprawdź: Czym są pożyczki społecznościowe?

Gdzie można uzyskać pożyczki dla mikrofirm? Gdzie jest oferowana pożyczka na rozwój firmy? Która oferta pożyczki dla małych firm oraz dużych jest najlepsza?

Pożyczka dla mikrofirm to szczególnie poszukiwany produkt na rynku, wciąż powstaje wiele zwłaszcza jednoosobowych form prowadzenia działalności gospodarczej. Tej postaci pożyczka firmowa jest zaciągana nawet na bieżące, na pozór niewielkie wydatki, np. naprawy, czy zakup dodatkowego wyposażenia, czy zapłatę faktur. Pożyczki dla małych firm zwykle są udzielane na kwoty ograniczone, do max 600-700 tys. PLN, jednakże procedura ich wypłaty jest znacznie prostsza niż przy dużym kredycie firmowym. Mikropożyczka dla firm nie wymaga zabezpieczenia materialnego, a wypłata środków następuje nawet do 24 godzin od podpisania umowy. Pożyczka dla mikrofirm jest dostępna w Bankach, parabankach, jak i u osób prywatnych. Pierwszym krokiem w jej uzyskaniu powinno być skontaktowanie się z Infolinią danej instytucji, celem poznania od Konsultantów oferty albo umówienie się z dedykowanym do produktu doradcą w dowolnym oddziale. Pożyczka dla małych firm w wielu instytucjach jest udzielana na korzystniejszych warunkach, gdy klient skorzysta również z innych produktów, oferowanych w pakiecie kredytowym dla małych firm, np. rachunek firmowy czy debet w koncie firmowym.

Innym produktem jest już pożyczka na rozwój firmy. Głównie wynika to z tego, że po produkt ten sięgają przedsiębiorcy o wieloletniej działalności, zainteresowani jej dalszym rozwojem. Pożyczki firmowe tej postaci są w praktyce wypłacane na bardzo duże kwoty, głównie w Bankach. Nierzadko takie pożyczki na firmę wymagają przedstawienia wysokiej zdolności kredytowej kredytobiorcy, popartej wysokimi i udokumentowanymi dochodami przedsiębiorstwa. Taka pożyczka w firmie często jest wypłacana na określone przedsięwzięcie gospodarcze w firmie, więc przed jej udzieleniem weryfikuje się biznesplan tego przedsięwzięcia, prowadzone są analizy uruchomienia na to środków (czy nie jest to zbyt ryzykowne).

Pożyczka firmowa jest działaniem na rozwój firmy czy nowego przedsięwzięcia. Czasami to pierwszy ważny zasób środków finansowych w ogóle na jej uruchomienie. Przed uruchomieniem jej, warto dokładnie zweryfikować różne oferty finansowania tej postaci. Czasami ta sama kwota pożyczki dla firm początkujących, jak i rozwiniętych może znacznie mniej kosztować, jeśli tylko przedsiębiorca skorzysta z dobrej oferty. Przedsiębiorcy, których interesują pożyczki dla firm na bardzo wysokie kwoty, dochodowi dla danego banku, powinni również podjąć próbę indywidualnego negocjowania w „swoim banku” warunków kredytowania na korzystniejszych warunkach. Warto zaciągając takie zobowiązanie, uzgodnić preferencyjne warunki ich spłaty, chociażby rozpoczęcie okresu spłaty rat tego zobowiązania np. po upływie 6-, czy 12 miesięcy od jego uruchomienia, zapewnienie sobie prawa do wakacji kredytowych (skorzystanie w wybranym okresie czasu). Wybierając pożyczkę dla firm, warto kierować się przy wyborze oferty niskimi kosztami, preferencyjnymi warunkami spłaty, minimalnymi formalnościami.

Przeczytaj także:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-22

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

500+ a kredyt gotówkowy - podstawowe informacje

Czy dodatkowy dochód w postaci świadczenia "Rodzina 500+" jest brany pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

Pożyczka gotówkowa w domu klienta

Wśród najpopularniejszych produktów finansowych, wymienić pożyczki gotówkowe, które również dzielą się na kilka różnych grup, wśród nich jest również pożyczka gotówkowa udzielana w domu klienta.

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

Banki prześcigają się w ofertach kredytowych, Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać kredyt gotówkowy, który będzie dopasowany do naszego domowego budżetu?

Jak dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać nie tylko w firmie pozabankowej, ale też i w banku. Jak ją można dostać? Dla kogo jest przeznaczona?

Ikona informacji
poradniki