SMART > Poradniki > Szybkie pożyczki > Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?
   Aktualizacja:

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Pożyczka dla firm to rozwiązanie, które może pozwolić przedsiębiorcy na zrealizowanie zaplanowanych działań biznesowych. Ważne jest jednak wybranie najkorzystniejszej oferty pożyczki oraz dopasowanie jej warunków spłaty do rzeczywistych możliwości Kredytobiorcy. Warto więc znać podstawowe kryteria porównania ofert pożyczki dla firm oraz warunki jej uzyskania.

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Pożyczka dla firm może być zaciągana przez przedsiębiorcę na każdym etapie działalności. Także i przez tych, którzy jeszcze nie mają wieloletniej wiarygodności finansowej, bo dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. Pożyczka dla nowej firmy chociaż nie jest oferowana przez wszystkie instytucje bankowe i finansowe, jest jednak dostępna. W każdym przypadku należy jednak pamiętać, że to poważne zobowiązanie, wobec czego należy dobrze dostosować je do aktualnych możliwości finansowych i uwzględnić ją w szerszym planie prowadzenia biznesu. Dobrze wykorzystana pożyczka dla firm może stać się doskonałym źródłem środków, pozwalającym na realizację kluczowych inwestycji i rozwój przedsiębiorstwa. Przed podjęciem wyboru, warto skorzystać jednak z dostępnych rankingów pożyczek firmowych i poznać najlepsze spośród dostępnych ofert.

Kto i na jakich zasadach udziela pożyczki dla nowych firm?

Mimo że przedsiębiorca dopiero zakłada własną działalność gospodarczą, może myśleć o skorzystaniu z produktu, jakim jest pożyczka na start dla nowych firm. Taka pożyczka zwykle jest dedykowana im jako pierwsze środki finansowe na uruchomienie firmy. W ofertach pożyczki wskazuje się najczęściej, że jest to: „pożyczka na założenie firmy”, „pożyczka na otwarcie firmy”pożyczka dla nowej firmy”, „pożyczka na start firmy”, czy „pożyczka dla firm na start”. Te najczęściej spotykane hasła reklamowe pożyczki dla firm są ważne, bo nich przedsiębiorca może już poznać, czy będzie to prawdopodobnie produkt dla niego.

W przypadku takich ofert pożyczka dla nowych firm jest udzielana bez weryfikowania wypracowanych dochodów firmy, bo tych siłą rzeczy jeszcze nie ma, czy z uwagi na start firmy dopiero zaczynają być wypracowywane. Ubiegając się o jej udzielenie, zainteresowani powinni udać się do instytucji bankowej czy prywatnej. Potencjalny pożyczkodawca może jednak prosić o przedstawienie dokumentów, na podstawie których możliwe jest sporządzenie prognozowanych dochodów danej firmy. Wiele wreszcie instytucji, wymaga, aby startujący przedsiębiorca przedstawił inne poświadczenie własnych dochodów (np. uzyskiwane równocześnie ze swojego miejsca zatrudnienia), a nawet ustanowił zabezpieczenie spłaty kredytu w postaci hipotecznej czy poprzez przystąpienie do spłaty długu poręczyciela o stałych dochodach. W praktyce: często podstawowym dokumentem, który powinniśmy przedstawić kredytodawcy, będzie biznesplan. Jeżeli ten uzna, że nasz pomysł na działalność ma szanse przynosić dochody, mamy spore szanse na uzyskanie finansowania.

Pożyczka dla firm na specjalnych warunkach

Pożyczka firmowa także dla nowych przedsiębiorców przez wiele podmiotów jest udzielana dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia założenia działalności. Pożyczki dla małych firm są również dostępne w ofercie korzystnego salda debetowego w koncie firmowym, np. do 20-40 tys. PLN. W takim przypadku pożyczka firmowa jest łatwiejsza do uzyskania, czasami nawet jedynie na oświadczenie przedsiębiorcy (jeśli nie ma innych długów, zaległości w spłacie w bazach kredytowych). Taka właśnie bezzwrotna pożyczka dla firm ma liczne zalety. Raz uruchomione środki w rachunku nie muszą być oddawane, debet się systematycznie odnawia spłaca i wraca po wpłatach kolejnych środków na rachunek. Ważne jest zapewnienie jedynie systematycznych wpływów. Równocześnie wymaga również skrupulatnej kontroli wydatków i analizowania własnej płynności finansowej.

Sprawdź: Czym są pożyczki społecznościowe?

Gdzie można uzyskać pożyczki dla mikrofirm?

Pożyczka dla mikrofirm to szczególnie poszukiwany produkt na rynku, wciąż powstaje wiele jednoosobowych form prowadzenia działalności gospodarczej. Tej postaci pożyczka firmowa jest zaciągana nawet na bieżące, na pozór niewielkie wydatki, np. naprawy, czy zakup dodatkowego wyposażenia lub zapłatę faktur. Pożyczki dla małych firm zwykle są udzielane na kwoty ograniczonedo max 600-700 tys. PLN, jednakże procedura ich wypłaty jest znacznie prostsza niż przy dużym kredycie firmowym. Mikropożyczka dla firm nie wymaga zabezpieczenia materialnego, a wypłata środków następuje nawet do 24 godzin od podpisania umowy. Pożyczka dla mikrofirm jest dostępna w Bankach, parabankach, jak i u osób prywatnych. Pierwszym krokiem w jej uzyskaniu powinno być skontaktowanie się z Infolinią danej instytucji w celu poznania oferty albo umówienia się z dedykowanym do produktu doradcą w dowolnym oddziale. Pożyczka dla małych firm w wielu instytucjach jest udzielana na korzystniejszych warunkach, gdy klient skorzysta również z innych produktów, oferowanych w pakiecie kredytowym dla małych firm, np. z rachunku firmowego czy debetu w koncie firmowym.

Która oferta pożyczki dla firm jest najlepsza?

Innym produktem jest pożyczka na rozwój firmy. Głównie wynika to z tego, że po produkt ten sięgają przedsiębiorcy o wieloletniej działalności, zainteresowani jej dalszym rozwojem. Pożyczki firmowe tej postaci są w praktyce wypłacane na bardzo duże kwoty, głównie w Bankach. Nierzadko takie pożyczki na firmę wymagają przedstawienia wysokiej zdolności kredytowej kredytobiorcy, popartej wysokimi i udokumentowanymi dochodami przedsiębiorstwa. Taka pożyczka w firmie często jest wypłacana na określone przedsięwzięcie gospodarcze w firmie, więc przed jej udzieleniem weryfikuje się biznesplan tego przedsięwzięcia, a także prowadzone są analizy uruchomienia na to środków (czy nie jest to zbyt ryzykowne). Równocześnie daje jednak bardzo duże możliwości inwestycyjne, wobec czego warto rozważyć jej wzięcie.

Aby znaleźć najlepszą ofertę pożyczki dla firm, przede wszystkim warto skorzystać z potencjału internetu. Rankingi pożyczek firmowych ułatwią podjęcie decyzji i w jasny i klarowny sposób pokażą, które z nich są najkorzystniejsze z perspektywy klienta. Korzystanie z takiego narzędzia pomoże również oszacować koszty, z jakimi będzie się wiązało spłacanie zadłużenia.

Pożyczka firmowa na inwestycje

Pożyczka firmowa jest inwestycją w rozwój firmy czy nowego przedsięwzięcia. Czasami to pierwszy ważny zasób środków finansowych w ogóle na jej uruchomienie. Przed jej uruchomieniem warto dokładnie zweryfikować różne oferty finansowania tej postaci. Czasami ta sama kwota pożyczki dla firm początkujących, jak i rozwiniętych może znacznie mniej kosztować, jeśli przedsiębiorca skorzysta z dobrej oferty. Właściciele firm, których interesują pożyczki dla firm na bardzo wysokie kwoty, powinni również podjąć próbę indywidualnego negocjowania w „swoim banku” warunków kredytowania na korzystniejszych warunkach. Warto zaciągając takie zobowiązanie uzgodnić preferencyjne warunki ich spłaty, jak chociażby rozpoczęcie okresu spłaty rat zobowiązania np. po upływie 6-, czy 12 miesięcy od jego uruchomienia czy zapewnienie sobie prawa do wakacji kredytowych. Wybierając pożyczkę dla firm, warto kierować się przy wyborze oferty niskimi kosztami, preferencyjnymi warunkami spłaty i minimalnymi formalnościami.

Przeczytaj także:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Kredytowanie przedsiębiorstwa

Poradniki