Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?

Jak zrobić biznes plan pod dotację unijną?
Spis treści

Obecnie możemy korzystać z szeregu najróżniejszych projektów unijnych, w ramach których oferowane nam są również dotacje, chociażby na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Aby jednak skorzystać z takiej szansy, musimy spełnić mnóstwo wymogów, przechodząc przez cały długi proces rekrutacyjny. Jednym z punktów, który może sprawić nam szczególnie dużo problemów jest nasz biznes plan. Warto wiedzieć, iż ten sporządzony na potrzeby ubiegania się o środki unijne, różni się od tych standardowych, które wszyscy znamy.

Biznesplan - dlaczego jest tak ważny, gdy staramy się o dofinansowania unijne?

Dostępne obecnie dotacje na założenie firmy w ramach funduszy unijnych, mogą mieć różnych odbiorców. Wszystko zależy tak naprawdę od projektu, w ramach któremu będziemy się starali o wsparcie finansowe na start naszego własnego biznesu. W każdym przypadku, konieczne jest jednak wypełnienie określonych formularzy oraz stworzenie rzetelnego biznesplanu. Ma to ogromne znaczenie w całym procesie wyboru najlepszych kandydatów, gdyż daje on wgląd w to, jakim przedsiębiorcą będzie dana osoba i czy jej pomysł na biznes po prostu się sprawdzi.

Każda instytucja, która zamierza zainwestować swoje pieniądze w jakiś projekt, musi mieć pewność, iż zostaną one właściwie wydane. Podobnie jest w przypadku instytucji unijnych, które chcą inwestować przede wszystkim w rozwój poszczególnych obywateli, a przez to również w rozwój całej gospodarki i przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym. Kiedy zatem wybrane do tego osoby, mają za zadanie zdecydować, którzy przedsiębiorcy dostaną wsparcie w postaci dotacji, muszą mieć pewność, iż rozwijany przez nich biznes przyniesie wymierne efekty.

A w jaki sposób można lepiej opisać swój pomysł na biznes, jeśli nie w skrupulatnie rozpisanym biznesplanie? W rzeczywistości, jest to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki sporządzimy i dostarczymy danej instytucji na wszystkich etapach starania się o dofinansowanie. To właśnie biznes plan jest w stanie w najlepszy sposób przedstawić wszystkie zalety naszej inwestycji. Warto zatem przyłożyć się do jego tworzenia.

Jak zrobić biznesplan? Bądź merytoryczny

Dobry biznes plan musi w jasny i zrozumiały sposób przekazać osobie trzeciej wszystkie szczegóły dotyczące planowanej przez nas inwestycji. Wiele osób ma tendencję do tak zwanego "lania wody", czyli pisania dużo, ale właściwie o niczym. Jest to idealny sposób na zapełnienie nawet największych rubryk formularza, ale niestety nie przysporzy nam raczej zwolenników naszego projektu. Zbyt podkoloryzowany tekst na temat tego, jak wspaniały jest Twój pomysł na biznes, może być wręcz śmieszny. Nie mówiąc już o tym, że wspomniane już lanie wody może odwrócić uwagę czytelnika od tego, co naprawdę istotne, czyli od zalet naszej firmy.

Tworząc swój biznesplan musimy zatem pamiętać o tym, by zawsze trzymać się faktów istotnych dla powodzenia przedsięwzięcia. Najważniejszą rolę w takim dokumencie powinny odgrywać wartościowe analizy i prognozy rynkowe, które umiejscowią nasz biznes na tle innych firm. Musimy jasno wskazać na to, czym będziemy się wyróżniać wśród konkurencji lub też podkreślić to, że na rynku nie ma jeszcze żadnych podobnych nam firm. Upewnijmy się zatem, że w takim dokumencie wyraźnie podkreślimy innowacyjność naszego biznesu i poprzemy tę opinie twardymi dowodami, w postaci dostępnych danych i przeprowadzonych badań. Zwróćmy także uwagę na to, aby pokazać, iż nasz pomysł wpisuje się w kryteria przyznawania dotacji w konkretnym projekcie.

Jak napisać biznesplan? Bądź skrupulatny

Dofinansowanie unijne na rozpoczęcie własnego biznesu to dla wielu osób jedyna szansa na uzyskanie wsparcia, którego potrzebują w takiej sytuacji. Trudno się zatem dziwić temu, iż chcą one stworzyć taki biznes plan, który zapewni im przychylność osób decydujących o przyznawaniu dotacji. Pamiętajmy zatem, że po złożeniu wszystkich dokumentów, nie będziemy mieli możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian w poszczególnych formularzach. Po przeczytaniu naszego biznesplanu przez urzędnika, nie otrzymamy również wytycznych dotyczących tego, co zostało niewłaściwie sformułowane lub też jakie dane się nie zgadzają. Nie będziemy mieli możliwości poprawy tego co napiszemy, dlatego tak ważna jest skrupulatność!

Nawet jeśli jesteśmy w stu procentach pewni tego, że podane przez nas informację są prawidłowe, sprawdźmy je dwa albo nawet trzy razy. Każda pomyłka może nas w takiej sytuacji kosztować bardzo wiele, z pogrzebaniem marzeń o własnym biznesie włącznie. Nie idźmy zatem na skróty i postarajmy się, aby nasz biznesplan zawierał prawdziwe dane. Spójność w tym przypadku odgrywa niezwykle ważną rolę, dlatego warto również poprosić o sprawdzenie takiego dokumentu kogoś z rodziny lub przyjaciół. W ten sposób zyskamy większą pewność, iż nasz biznes plan nie zawiera żadnych rażących błędów.

Przykładowy biznesplan - korzystaj z pomocy

Wystarczy sprawdzić jakie informacje, czy zagadnienia musi zawierać biznesplan pod dotację unijna, aby poczuć niepokój. Dokument ten jest bardzo szczegółowy i wymaga od nas dokładnego zaplanowania tego, co się w nim znajdzie. Łącznie z wszelkimi danymi obejmującymi badania rynkowe czy przewidywane zyski. Czując lekkie przerażenie w takiej sytuacji, warto skorzystać chociażby z pomocy internetu. Tak naprawdę wystarczy wpisać jakiekolwiek hasło związane z tym tematem, jak na przykład "biznes plan wzór", aby znaleźć mnóstwo podpowiedzi.

Oczywiście nie podsuną nam one gotowego rozwiązania, ale mogą stać się cenną wskazówką, w jaki sposób należy tworzyć taki dokument. Warto także mieć świadomość tego, iż zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy. Jeśli obawiamy się, iż nie sprostamy takiemu zadaniu lub nie jesteśmy pewni, czy we właściwy sposób odczytujemy pewne zagadnienia, zdecydowanie powinniśmy rozważyć taką opcję. Obecnie na rynku istnieje wiele firm i osób prywatnych, które zajmują się tworzeniem takiego typu dokumentów. Mogą one pomóc nam stworzyć dobry biznesplan oraz wypełnić wszystkie inne formularze wymagane w sytuacji, gdy staramy się o dotację na założenie firmy.

Poradniki